Ac Akımı Dc Akıma Çevirme, Yardım

kardeşim bu resimde vı-vo-gnd yazan yerler tam olarak nedir bi zamet acıklarmısın???

vı(Vin)= giriş gerilimi
vo(Vout)= çıkış gerilimi
gnd(ground)= toprak (yani negatif kutubun bağlantı noktası)

7812 entegresinin;
vı gerilimi 15V-27V arasında olabilir
vo gerilimi yaklaşık 12V
çıkış akımı maksimum 1A olup soğutucuya bağlanmalıdır.

12Vac gerilim köptü diyottan sonra 17 Vdc gerilim elde edilir 7812 entegresinin kararlı çalışabilmesi için 15V yeterli olmakla beraber kayıplarla beraber entegre girişine yeterli gerilim uygulanacağını düşünmekteyim . yanlışım nerededir daha açıklayıcı olmanızı bekliyorum teşekkür ederim

Köprü diyot sonrası gerilim yükselmez, tersine dahada düşer.(Diyottaki kayıptan dolayı).Gerilimin yükselme sebebi devredeki kondansatördür.Bu gerilim bekleme devrede akım çekilmediği zaman yaklaşık 17 Volttur.Devreye yük bindikçe bu gerilim düşmeye başlar.Bu düşüş 10 Volta kadar olacaktır.Bu gerilimde 7812 entegresinin çalışması için uygun değildir.
Gerilimin başlangıçta yükselme sebebi kondansatörün gerilimin maksimum değerine kadar dolmasıdır.

Köprü diyot sonrası gerilim yükselmez, tersine dahada düşer.(Diyottaki kayıptan dolayı).Gerilimin yükselme sebebi devredeki kondansatördür.Bu gerilim bekleme devrede akım çekilmediği zaman yaklaşık 17 Volttur.Devreye yük bindikçe bu gerilim düşmeye başlar.Bu düşüş 10 Volta kadar olacaktır.Bu gerilimde 7812 entegresinin çalışması için uygun değildir.
Gerilimin başlangıçta yükselme sebebi kondansatörün gerilimin maksimum değerine kadar dolmasıdır.

bu dediğiniz düşüş kapasitörün desarj olması sırasında oluşan ripl geriliminden kaynaklanır kandansatör yeterince büyük seçilir ise böyle bir sorun olmaz. ayrıca çekilebilecek akımın maksimum 1A olduğu düşünülürse bu ripl gerilimi ihmal edilebilecek kadar az olur verdiğim devrede.

bu dediğiniz düşüş kapasitörün desarj olması sırasında oluşan ripl geriliminden kaynaklanır kandansatör yeterince büyük seçilir ise böyle bir sorun olmaz. ayrıca çekilebilecek akımın maksimum 1A olduğu düşünülürse bu ripl gerilimi ihmal edilebilecek kadar az olur verdiğim devrede.
Biraz önce devreni denedim.
Çizdiğin devre bende kurulu olarak var.Üzerinde 12 Volt 40 VA trafo köprü diyot ve 35V 15000uf (çay bardağı büyüklüğünde) kondansatör mevcur.
0,8A yükte 11,5 Volt çıkış veriyor.
Aynı devreyi 18 Volt trafo ile beslediğimde 12 Volt çıkış alıyorum.(Aynı yükte)

Biraz önce devreni denedim.
Çizdiğin devre bende kurulu olarak var.Üzerinde 12 Volt 40 VA trafo köprü diyot ve 35V 15000uf (çay bardağı büyüklüğünde) kondansatör mevcur.
0,8A yükte 11,5 Volt çıkış veriyor.
Aynı devreyi 18 Volt trafo ile beslediğimde 12 Volt çıkış alıyorum.(Aynı yükte)

peki nerde hata yapıyorum doğru hesaplama nedir. nasıl yapılır. doğru bildiğim bir yanlışı ortaya çıkardığınız için teşekkür ederim.

peki nerde hata yapıyorum doğru hesaplama nedir. nasıl yapılır. doğru bildiğim bir yanlışı ortaya çıkardığınız için teşekkür ederim.

Aslında bir hatan yok :)
Benzer devreleri multisim gibi programlar kullanarak olumlu sonuçlar elde etmek mümkün.Ancak bu tarz programlarda devreyi direk kurduğunuzda bir çok komponenti ideal olarak alıyor.En basitinden diyotta gerilim kaybı yaşamıyorsunuz.Küçücük transistörler 5-6 Amper akım verebiliyor.Örnekler çoğaltılabilir.
Bu devre hesaplama gerektirecek bir devre değil tamamen datasheet ler üzerinden gidilerek çalışan bir devre yapılabilir.

Aslında bir hatan yok :)
Benzer devreleri multisim gibi programlar kullanarak olumlu sonuçlar elde etmek mümkün.Ancak bu tarz programlarda devreyi direk kurduğunuzda bir çok komponenti ideal olarak alıyor.En basitinden diyotta gerilim kaybı yaşamıyorsunuz.Küçücük transistörler 5-6 Amper akım verebiliyor.Örnekler çoğaltılabilir.
Bu devre hesaplama gerektirecek bir devre değil tamamen datasheet ler üzerinden gidilerek çalışan bir devre yapılabilir.

sadece bu devre için değil genel olarak ileride bu karşıma çıkacak diye düşünüorum onun için hesabını öğrenmek istiyorum.

şöyle bir yazı okudum az önce :

Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi çıkış geriliminin, maksimum ve ortalama değerlerine, sıra ile VRLmak, VRLor diyelim. Ripl gerilimi de Vr olsun.
cikis_gerilimi.gif

VRLor = VRLmak - (Vr / 2) 'dir

Yük akımına (IRL), AC frekansına (f) ve kondansatör kapasitesine (C) bağlı olarak Vr ripl gerilimi şöyle hesaplanmaktadır: Vr = IRL / FC

VRLmak değeri AC gerilimin Vm maksimum değerine eşittir.
Bu durumda;

VRLor = Vm - (IRL / 2FC) olur.

Bu bağıntıda, C farad, IRL amper, f Herz olarak yazılır.

Eğer, çıkışta kondansatör bağlanmamış olsaydı DC ölçü aleti ile, RL uçları arasında ölçülecek olan gerilim şu ortalama değerde olacaktı.

Vor = 0,637 Vm bağıntısına göre: Vor = 0,637*14 = 9Volt

yerleşmiş fikirleri değiştirmek oldukça zor kendimle çelişkiye düşüyorum
:) :)
doğru hesaplama yöntemi bu mudur

Sn.330nF
Maalesef net bir şey söyleyemeyeceğim.Eğer öğrenirsem yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri