9 MVA gücünde elektrik arkocağını trafosu OG kompanzasyonu

Benim hesabıma göre 600-900 kVAr arası bir güç yeterliydi ve eğer Trafonun çıkışına(trafonun çıkışının 400 V olduğunu düşünerek) 800 kVAr lık bir kompanzasyon panosu yapılmış olsaydı, çok daha az maliyete sistem sorunsuz olarak çalıştırılabilirdi diye tahmin ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar fabrikamızda 9mva gücünde elektrik arkocağını çalıştıran bir trafo çalışmaktadır, fakat kompanzasyonu konusunda biraz sorun yaşamaktayım.elimde 305 kvar 30A ve 10 kv luk kondansatörler ve 33kv 60A ve 2.2 kva lik reaktör bulunmaktadır. kondansatör ve rekatör bağlantısı şekildeki gibidir.sistem 6.5 MW çalıştığı durumda kondansatörler kompanzasyon için yeterli olmaktadır fakat sistem 7-7.5 MW çalıştığında kondansatörler yetersiz gelmektedir.benim öğrenmek istediğim her faza bir sıra daha ikili kondansatör bağlasam (yani bir fazda 3lü paralel olacak) bu defa kondansatör gücü fazla mı gelir ? Bunun hesaplamasını nasıl yaparım. Şuan çalışan durumda kondansatör grubunun ve reaktörün üzerine kaç amper düşmektedir. Kondansatörlerin üzerine ve reaktörlerin üzerine düşen akım ve gerilimi nasıl hesaplarım ? sistemi üçlü paralel hale getirirsem bu defa kondansatör ve reaktör üzerine kaç amper ve kaç kv düşer ? reaktörüm yeterli olur mu ? Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var reaktif cezadayım ve şu bağlantı durumunda oranı düşürememekteyim. kompanzasyon OG tarafında yapılmaktadır

ya bu kvar yazdığın mvar olabilirmi....

Benim hesabıma göre 600-900 kVAr arası bir güç yeterliydi ve eğer Trafonun çıkışına(trafonun çıkışının 400 V olduğunu düşünerek) 800 kVAr lık bir kompanzasyon panosu yapılmış olsaydı, çok daha az maliyete sistem sorunsuz olarak çalıştırılabilirdi diye tahmin ediyorum.

Burda tarfo ARK Ocağını çalıştırmak için 400 V çıkışı yok malesef. ARK OCAĞI Olan sistemlerde SVC Uygulaması yapmak daha doğrudur ama bu mangan madenini eriten ocaklarda çelik gibi ani pikler oluşmadığından normal kademeli O.G kompanzasyon yeterli gelmektedir ve bu iş için en optimum çözümdür. Şöyleki türkiyede bu ocaktan toplam 2 adet var. birinde hava soğutmalı tristörlerin olduğu basit bir SVC Sistemi var O.G. Harmonik filtreli (210 Hz) Capacitor bankası var. Diğeride bu sistem.

saygılarımla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri