400 KW'lık trafo ne kadar yük taşıyabilir?

Arkadaşlar merhaba

çalışmış olduğum işletmede 3 adet 400 kw lık trafo var ve bu trafolara bağlı olan makinaların kurulu güçleri ortalama her bir trafoda 600 kw a yakın 3 aydır burda çalışıyorum çoğu zaman tüm makinalar full çalışıyor ancak şimdiye kadar trafodaki şalterin devre dışı kaldığına hiç şahit olmadım sizce bu nasıl mümkün olabilir ? 400 kw lık bir trafonun çıkışına en fazla ne kadarlık yük bağlayabiliriz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dostum çıkıştan çekilen akımları ölçtünmü yoksa böyle bir durum olmaması lazım

Trafolarınız,400 kw değil,400 kva dır.Her trafodan,kompanzasyonun tam yapılmış olduğunu
düşünsek bile 400 kw tan fazla güç alamazsınız.Her trafoda 600 kw kurulu güç bulunması-
na rağmen,fiili gücünüzün 400 kva dan aşağı olması nedeniyle ( tüm motorlarınızın çalışma-
ması ),sorunsuz çalışmanız normaldir.400 kva lık trafodan,alabileceğiniz max. güç ( cosq=1
durumunda ) 400 kw tır.Bundan daha fazla güç alamazsınız.Bu değer,teorik değer olup,tra-
fo kalitesi ve ortam şartlarına göre azalabilir.

Sorunun cevabı -kompanzasyon çok iyi ise-400kw'dır.
400Kw'lık trafoya 600kw kurulu güç bağlandığı halde sorun çıkmamasının sebebiyse talep gücünün 600kw olmamasıdır(muhtemelen 400kw'ın da altında)
400kw trafonun çıkış akımı 578A civarıdır.Ana şalterlerden akımları ölçerseniz trafonuzun yaklaşık olarak % yüklenmesini bulabilirsiniz

arkadaşlar az önce 3 trafonunda akım çıkış değerlerini 5 şer dakika arayla ölçtüm ortalama 550-620 A civarındalar bu akım değerleri tarafolara zarar verebilirmi?

Trafolar tam yükünde çalışıyor.Kompanzasyonunuzda sorun olması halinde,her an problem-
le kaşılaşabilirsinz.Mevcut durumunuza ilave olarak da devreye yük almasanız iyi olur.Trafo-
larınızın gücünü ,630 kva ya yükseltmeyi programa almanızda da acilen yarar var.

arkadaşlar ilgilendiğiniz için ve beni bilgilendirdiğiniz için teşşekkür ederim iyi çalışmalar.

400 KVA trafodan 400 KW alamazsınız. 400 kva trafonun nominal akım değeri 578 amperdir.Formülde yerine koyarsanız 578x1.73x380 = 380 KVA eder bu nominal yüklenmedir ek olarak kısa süreli olarak %110 yükleyebilirsiniz 635 amper eder.

Bizler dağıtım trafolarımızda trafo kayıplarını ortalama %5 alıyoruz melesa 400x0.95= 380 KVA olur. buda etiket gücünün yaklaşık %95'i eder.Ölçtüğünüz değerlere göre trafonuz sınırda çalışıyor,yani %100 yükde bu durumda güç yükseltmeniz gerekecek

Trafolarınız,400 kw değil,400 kva dır.Her trafodan,kompanzasyonun tam yapılmış olduğunu
düşünsek bile 400 kw tan fazla güç alamazsınız.Her trafoda 600 kw kurulu güç bulunması-
na rağmen,fiili gücünüzün 400 kva dan aşağı olması nedeniyle ( tüm motorlarınızın çalışma-
ması ),sorunsuz çalışmanız normaldir.400 kva lık trafodan,alabileceğiniz max. güç ( cosq=1
durumunda ) 400 kw tır.Bundan daha fazla güç alamazsınız.Bu değer,teorik değer olup,tra-
fo kalitesi ve ortam şartlarına göre azalabilir.

doğru söze ne denir

arkadaşlar şöyle basit hesaplama yapalım.
1000KW etiketli trafo sekonderinden çıkabilecek akım 1444 Amperdir.
400 kw tarfodan 578 Amper akım çıkar
630 kw trafodan 910 Amper akım çıkar bu hesaplamar periyodik kafadan hesaplama yapmak isterseniz şöyle yapabilirsiniz
mesela 500kw trafo 750 Amper akım çıkarır yani 1,5 katını alın.. 400 kw 1,5 katı ne eder 600 Amper..

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri