4 eksen çizimde yardım

arkadaşlar merhaba.adım şafak.aranıza trabzondan katılıyorum.elimde 4 eksen bir cnc var.şimdiye kadar ufak tefek kesim işleri yapıyordum.şimdi ise 4.eksenini kullanmak istiyorum.tesbih tanesi ve imame yapmak var aklımda.ancak bir türlü çizimi beceremedim.çizim programı olarak vectric aspire kullanıyorum.makine kontrolü içinde mach3 kullanıyorum.bana bu konuda yardım edebilirmisiniz ?
istediğim çizimden örnek bir resimde yüklüyorum.
imamee.JPG

Vectric wrap ile simultane 4 eksen işlenemiyor diye biliyorum.
Bir yerlerde konu olmuştu.
Örnek resimdeki gibi şeyler sim. 4axis ile işleniyor.
Youtube de "cnc 4 axis " şeklinde ara .
Kısa sürede mach3 uyumlu kodlar nasıl alınır bulabilirsin.

Abi yanlis hatirlamiyorsam artcam 2008 de motifi cizdikten sonra sekmelerden birinden create ring diyerek 4. Eksen cikti alabiliyorduk 4. Eksenide aci veya toplam step sayisi seklindr ayarlayabiliyorduk ama tam emin değilim pcyi açamıyorum bu ara pe

Abi yanlis hatirlamiyorsam artcam 2008 de motifi cizdikten sonra sekmelerden birinden create ring diyerek 4. Eksen cikti alabiliyorduk 4. Eksenide aci veya toplam step sayisi seklindr ayarlayabiliyorduk ama tam emin değilim pcyi açamıyorum bu ara pe

Ehh , uygun zamanda basit de olsa bir çalışma yapıp kodları çıkarıp bir videosunu bizden esirgemezsin umarım.

Resimler wrap = sarma komutunun uygulamaları .
Çizim önemli değil cad programlarının hepsi de yapar.
Sarmadan da yapar.
Önemli olan o şekli simultane işleyebilmek.
Başlığı açan arkadaşın resmindeki şekili simultane gerektirmese bile yapmak istediği işlerde eninde sonunda lazım olacak .
Hatta 4 değil 5 eksen index gerekecek.
Önce bunu bir öğrensin , zaten belki de hiç uğramayacak.

Videolarda sadece çizimler oluyor.
Hangi makine tipi nasıl 4 eksen kodlar çıkarıyor henüz göremedik.
Hani belki sen atlayınca uzmanısındır sanmıştım.

Yok be abi ne uzmani gordugumu söylemiştim ana arastiririm onu

birşey sorayım
makinenin x eksenini o rotary index zımbırtısına bağlansa 3 eksenle bu iş olur bence

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri