CNC 4. Eksen

canerten

Paylaşımcı üye
Merhaba Arkadaşlar,

Diğer işlerler uğraşmaktan her başladığımız iş yarım olarak köşede kalıyor. Şimdi ise yeni bir ihtiyacım var.
CNC'mi mini lathe olarak kullanmak istiyorum. 20cm çapında 6cm uzunluğunda kare tahtayı 4.eksene bağlayıp şişeye benzer bir form çıkartacağım. 4 eksen hızlı dönecek torna gibi. Formu ise CNC Z ve Y ekseni ile sağlayayacağım.

Şimdi bu iş için 4.eksen, ayna motor vs almak istemiyorum. Eldeki imkanlarla boyu sabit olan bu tahta parçasını nasıl 4.eksene ayna olmadan bağlayıp döndürebilirim.

Kısacası şunun gibi bir şeye ihtiyacım var. Y eksenin paralel bunu yerleştireceğim. Bu sürekli dönecek. Z ve X eksenindeki ballnose uç ile form vereceğim.

Lakin mandren bu iş için yeterli değil. Oraya boyutu sabit ahşap için nasıl bir parça yapabilirim. Ve motor yerine nasıl bir motor kullanabilirim.

maxresdefault.jpg

Tam bilmiyorum nasıl bir ayna o? Nerede bulurum?

Ben ekteki gibi pleksiden bir parça yapıp bi motora taksam diye düşündüm.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2017-11-29 at 14.08.42.png
    Screen Shot 2017-11-29 at 14.08.42.png
    108.4 KB · Görüntüleme: 22
Abi yüksek hızda çevireceksin. Gerçi malzeme ağır olmayacak ama olsun. Sağlam bir şey yapmanda fayda var. 10 bin devirde dönerken malzeme yüzüne gözüne fırlamasın.

Yüksek derken ufacık parça zaten. ballnose ile gireceğim.

Şöyle yapsam. Lathe motor tarafında vida koysam 6'lık. O vidaya ahşap geçse. Dİğer taraftada döner punta..

Sağlam 4. eksen almak en mantıklısı da iş zaten 2.000 - 3000 kar bırakacak en fazla. Onu da 4. eksene yatırmayayım diyorum bir iş için. Bir de o konuda turkish kazır yemek istemiyorum. Bekliyorum önerini.

Şöyle birşey buldum ama
screwchuck.jpg

Motor olarak ne kullanacaksın? Koyduğun fotoğraftaki motor genelde şarjlı matkaplarda bulunur. Çok ucuza bulunabiliyor. Güç kaynağı problem olmazsa ondan kullanabilirsin. Veya dikiş makinesi motorları var. 220v AC 80-100w olanları var. Onlardan da kullanabilirsin. İçine toz kaçırma yeter. Yalnız bunun mili 6mm galiba ve içinde rulman yok. Yani karşıdan gelecek yüke (puntayla sıkacaksın ya) dayanmayabilir.

130w
https://urun.n11.com/dikis-makinesi/130w-ev-tipi-dikis-makine-motoru-ve-pedali-P66742275

Gerçi spindle'ı basit bir kayış kasnak düzeneğiyle çevirirsen bu motoru kullanabilirsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mandren zamazingosu. Öndeki vida yerine vidayı kesip sivri tarafı uca gelecek şekilde tak. Sonra üstteki büyük diğer bir polywood gibi bir daire ayarla. Sonra direk matkapa tak kullan. Lakin matkapların mandren illaki balanslı. Birde matkabı plastiiğinden filan ölçüp sabitlemek zor.

Döner punta niye bu kadar pahalı? onun da basit bir çözümü var mı?

Döner puntanın yerine büte rulman tak. İçine de ucu sivri bir şey tak?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri