3 Fazlı Motoru 1 Fazda Çalıştırma (Resimli Anlatım)

pardon mesajı eksik yazmışım

üç fazlı iki devirli redüktörlü bir motorum var bunu sağ sol çalıştırmam gerekiyor (220v ile) bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor elimdeki şalterde 1-0-2 konumlu tekrar teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
pardon mesajı eksik yazmışım

üç fazlı iki devirli redüktörlü bir motorum var bunu sağ sol çalıştırmam gerekiyor (220v ile) bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor elimdeki şalterde 1-0-2 konumlu tekrar teşekkürler

ilk önce motoruna uygun değerde bi kondansatörle motoru 220 V ile çalıştıracaksın.Elindeki şalteri kullanarak kondansatöre giden fazı kontrol edeceksin yani kondansatörün ayaklarından birine faz verdiğinde bi yöne.diğerine faz verdiğinde diğer yöne dönecek motor buna uygun bağlantılar yaparak çalıştırabilirsin.

%50 kadar kayıp oluyor... trifaze hat olmayan yerde mecbur uygulayacaksın...

bilgiler için çok teşekkürler...... peki kondasatörü neye göre hesaplamamız gerekiyor.

Genel de bu gibi durumlarda uygulanan kondansatör'ler, motorun çalışma alanına göre değişir...Kondansatör seçim tabloları, genelde tutmaz, en azından uygalayan biri olarak yazıyorum...Kısacası benim uygulama şeklim, motor monofaze'ye çevrildiğinde kW neyse ona tekabul eden ( A ) akım miktarıdır...Mevcut akım değerine ulaşıncaya kadar ekleme yaparım...Bu güne kadar hiç sorun yaşamadım...

eğer yıldızda da üçgende de 400v ise bu yol yinede işe yararmı

3 fazlı bir motoru tek faz ile çalıştırmak güç kaybına neden oluyor değilmi?

Bu uygulamada kondansatör ile bobinin birleştiği noktada 220 Volt gerilim okununcaya kadar kondansatör değeri denenmelidir.Bu değer motor gücüne göre 5 MF. başlayıp 40,50 MFD. kadar olabilir bilginize.

3 fazlı motor tek fazda nasıl oluyor kondansatörle çalışıyor teorik olarak açıklıyabilirmisiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri