0.37 kw 3 faz motoru 1 faz ile çalıştırma

O zaman yarın yapmam gereken motor etiketinde 220 nin yanında üçgen varsa üçgen bağlantı yapacağım yıldız varsa yıldız bağlantı yapacağım herhalde işin son noktası bu.

Son olarak kondansatör değeri neyi belirliyor mesela 50 mf takarsam ne olur 100 yada 150 mf takarsam ne olur ? Motorun daha hüçlü dönmesi ile alakası varmı kondansatör değerinin ?

Bu mevzuu çok derin.:(

Normalde 380 V şebekede çalışırken faz sargıları arasında 120 derece elektriksel açı vardır. Biz 220 Volt ile çalıştırmak istediğimizde bu açıyı elde edemediğimiz için bu açıya yakın bir değeri elde etmeye çalışırız. Bu da kondansatör ile olur. Kondansatör üzerinden geçerek motor sargısına giden akım ile doğrudan motor sargısına giden akım arasında 90 derecelik elektriksel açı meydana gelir. Bu da döner alanın oluşması ve motorun dönmesi için yeterli olmaktadır ama olumsuz tarafları da vardır. Boş çalışma akımı artar, (burayı biraz açalım- 3 kişinin taşıdığı yükü bir kişiye taşıtmaya çalışıyoruz, o da taşırken zorlanıyor, ahh-vahh çekiyor.) Motordan alınan güç yaklaşık % 50 oranında düşer,( adam yükü tek başına taşıyamıyor, eksik taşıyor-elindekini düşürüyor vs.) Bir de kalkış momenti düşer...

Bu durumların matematiksel hesaplamaları sonucu yukarıdaki tablo elde edilmiştir. Yani tablodan uzak değerde kondansatör bağlarsanız, motordan alabileceğiniz güçten de uzaklaşırsınız. :(

Yani kısaca bu motor 1 faz 220 V şebekede çalışırken, 3 faz 380 V şebekede bağlı iken aldığınız gücü-performası-momenti alamazsınız. O değerleri yaklaşık %50 eksik alırsınız. :)

Elde ettiğiniz sonuç tad vermezse, işinizi görmezse, makinanız istediğiniz gibi çalışmazsa,

ya şebekeyi değiştirip tekrar 380 V 'a bağlarsınız,

ya da 220 V girişli AC Sürücü almanız farz olur. :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayır.Çizdiğiniz şekildeki gibi bağlantıyı yıldız yapacaksınız.

Sayın arkadaşım,

Yazdıklarınız benim de kafamı karıştırdı, bir mesajınızda yıldız bağla diyorsunuz, başka bir mesajınızda üçgen bağlantıyı tarif ediyorsunuz.

Sanırım sizin de kafanız karışık.

1.JPG

Motorunuzu klemens kutusunda üçgen baglayıp, ikinci resminizdekı bağlantıyı yapın. Motor ters dönerse, kondansatörü bagladıgınız (faz veya nötrdekı )ucu yer değiştirin.

kardeş tabiki üçgen bağlayacaksın bobinlere düşen gerilimi anlamaya çalış üçgen bağla suçu bana at ben kefilim :)

Bağlantıyı yukarıdaki gibi yaptım motoru çalıştırdım arkadaşlar üçgen bağlantı yapıp kondansatörlü çalıştırmak istediğimde motorda vınlama oluyor rotoru titriyor dönmüyor.Motor etiketimde ise Δ/ λ 220 / 380 yazıyor aşağıdakinin bire bir aynısıdır ;

24yag5s.jpg

Kondansatörlü yıldız bağlantıda gücü bayağı düşük bir şekilde motor dönüyor ben bu motoru odun kesme amacıyla kendim yaptığım elektrikli daire testerede kullanacağım.Kullandığım 0.37 kw lik motorun gücü 220v ta bayağı düştüğünden sağlıklı kesim yapamıyorum 1.5 kw lik bir motorum daha var onu kullanacağım 1.5 kw motor için kullanacağım kondansatörün değeri ne olmalıdır peki ?

Arkadaşım benim sana anlatmak istediğim buydu.Senin resimdeki klamens bağlantın yıldız.Motor etiketine bakıldığında bu motoru zaten üçgen çalıştıramazsın.Yıldız çalıştırabilirsin.(ki zaten yıldız çalıştırmışsın)
Yeni motorunun etiketine bak. Tekrar yazıyorum.üçgen 380V, yıldız 220V yazıyorsa motoru üçgen çalıştırabilirsin.Aksi taktirde motoru ancak yıldız çalıştırabilirsin.
üçgen 380V, yıldız 220V yazıyorsa bu seferde klamens bağlantılarını söküp, benim daha önce açıkladığım gibi bağlaman gerekir.
Kondansatör değerini de grafikten 1,5 kw'lık motor için seçebilirsin.
Kolay gelsin.

Motorun sargı geriliminde şebekeniz var ise yıldız üçgen bağlantısı yapabilirsiniz. Bobin gerilimi 380 volt olan motoru yıldız üçgen bağlayabilirsiniz. Üçgen sürekli çalışma bağlantısıdır. Etiketi verilen motoru 220 volt faz nötür geriliminde yani 1 faz çalıştırmak istiyorsanız üçgen bağlayabilirsiniz. Yıldız bağlarsanız motordan tam gücünü alamazsınız. Burada 3 fazlı motoru bir fazda çalıştırarak yarı gücünden feragat ediyoruz birde gerilimi düşürürsek ancak boşta çalıştırabiliriz.
bayro0 gayet güzel açıklamış ona göre yapın.

Sayın arkadaşım,

Yazdıklarınız benim de kafamı karıştırdı, bir mesajınızda yıldız bağla diyorsunuz, başka bir mesajınızda üçgen bağlantıyı tarif ediyorsunuz.

Sanırım sizin de kafanız karışık.

Ekli dosyayı görüntüle 19937
Bu mesajımı arkadaşın üçgen bağlantının tarifi sorusuna cevaben yazdım.

Motorun sargı geriliminde şebekeniz var ise yıldız üçgen bağlantısı yapabilirsiniz. Bobin gerilimi 380 volt olan motoru yıldız üçgen bağlayabilirsiniz. Üçgen sürekli çalışma bağlantısıdır. Etiketi verilen motoru 220 volt faz nötür geriliminde yani 1 faz çalıştırmak istiyorsanız üçgen bağlayabilirsiniz. Yıldız bağlarsanız motordan tam gücünü alamazsınız. Burada 3 fazlı motoru bir fazda çalıştırarak yarı gücünden feragat ediyoruz birde gerilimi düşürürsek ancak boşta çalıştırabiliriz.
bayro0 gayet güzel açıklamış ona göre yapın.

Üçgen de bağladım ama motoru çalıştıramadım bağlantıyı aşağıdaki gibi yaptım eğer bağlantıda bir hata yoksa hata sizde bence.

U1-W2 arasını kısa devre et
V1-U2 arasını kısa devre et
W1-V2 arasını kısa devre et
Artık motorun üçgen bağlı
V1-W1 arasına 220V vereceksin.
W2-U2 arasına da kondansatör bağlayacaksın.

devredizayn ;

O halde biz bu motoru teorik olarak 220 de çalıştırıyor olsakta pratikte yine 380 ile mi çalıştırmış oluyoruz ?

Yazacak bir şey bulamıyorum:)

Kondansatörlü Yıldız bağlantı yaptınız motor çok düşük güçte çalıştı, çünkü bir sargı grubuna verdiğiniz gerilim 127 Volttur bu yıldız bağlantıda. Yani motor boşta iken döner ama yük altında çalışmaz, bayılır hatta durur.

Kondansatörlü Üçgen bağlantı yaptınız, motor vınladı ama dönmeye başlamadı; tıpkı 3 fazlı motoru 2 faz verip çalıştırmaya çalışmak gibi kararsız bir durum oluştu. Bu döner alan meydana gelmiyor demektir. Sebebi ise kondansatördür yani bağladığınız kondansatör uygun değerde değildir.

Yukarıda çizdiğiniz son şekle göre sanıyorum 72-88 mikroFarad aralığında bir kondansatörle deneme yaptınız.

Bir de motorun etiketine iyi bakın,

Üçgen/Yıldız; 220/380 V yazıyor.
Yani, üçgen bağlayacaksan fazlar arası 220 Volt ver,
Yıldız bağlayacaksan fazlar arası 380 Volt ver diyor.

Siz, Yıldız bağlı iken 380 Volt ile çalışan motoru, 1 fazlı olarak yani 220 Volt ile çalıştırmak istemiyor musunuz? O zaman üçgen bağlayıp uygun değerde kondansatörle yol vermeniz gerekir. Hepsi bu.:(

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri