1 fazlı motoru 3 faz sardırmak

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhaba,

Aldığım tornada 220v (360v da olabilir. Anlamadığım için emin olamıyorum) 750w tek fazlı bir motor var. Bu motoru sürücüyle elektronik hız kontrollü kullanabilmek için 3 faz sardırmak istiyorum ama aklımda bazı sorular var;

1- 3 faz için sarıldıktan sonra motorun gücü değişiyor mu? Artar mı azalır mı?
2- Motorun hızı değişir mi? Artar mı azalır mı?
3- Motoru hem saat yönünde hem de saatin tersi yönünde (ileri geri) kullanacağım. Bunun için sarım yapacak olan ustaya üstüne basa basa söylemem gereken bir şey var mı?
4- Ne tür bir sürücü kullanmamı tavsiye edersiniz?

Teşekkürlerimle,
Suat

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu kaba bir tabirle tofaş arabaya renault marka motor takmaya benzer ; çok sağlıklı bir yöntem olacağını kesinlikle düşünmüyorum ; her motorun kendine ait bir sürü kriteri var ; oyuk adımı ; oyuk mesafesi ; sargı adımı ; tel kesiti falan fındık falan fındık ; bütün bu kriterler hesaplanarak tasarım yapılıyor ; olay höreke ye iplik dolamak değil yani :)

Motoru kendim saracağım demedim ki! Bobinajcı bu konulara hakimdir herhalde.

1) motorun gucu degisir ne olcude degisir dersen ince hesap kitap isleridir bu belki bu isin ustalari birseyler soyleyebilir.
2)devir sayisi bakimindan fazla bir secenegin yok motor 2 kutup 4 kutup 6 kutup diye sarilir. 2 kutuplu sarildiginda 2800 devir civari rotor doner 4 kutup 1400 devir civari doner.
3) devir yonu icin ayri bir sey soylemene gerek yok motor klemens kutusuna 6 uc cikar burada yapacagin baglanti degisikligi il devir yonu degisir

Sadece tel , sarım ve bobinaj değil mevzu. Stator tasarımı ; nüvesi ; oyuk yapısı ; boyutları ; pervanesi ; kılı ; tüyü vs . bunlar hesap sonucu belirlenir ; öyle bir fazlı motora keyfekeder üç fazlı sarım yüklenebileceğini sanmıyorum ; yaşı kemal üstadlarımız bu konuda bir yorum yaparsa iyi olur :)

:) Siz aile hekimine sanırım kalp rahatsızlığı için gitmiyorsunuzdur :) Elektrik mühendisi her konuda dibine kadar uzmandır diye bir şey yok ; her konunun her mevzunun bir uzmanlık alanı vardır ; motor tasarımıda öyle bir şey ; ayrıca yapılan her uygulamanın çalışmış olması onun doğru olduğunu göstermez ; ileride sorun çıkarmayacağını göstermez ; ben böyle bir uygulamanın çalışsa bile statorunda ısınma meydana geleceğini düşünüyorum.........

Merhaba,

Aldığım tornada 220v (360v da olabilir. Anlamadığım için emin olamıyorum) 750w tek fazlı bir motor var. Bu motoru sürücüyle elektronik hız kontrollü kullanabilmek için 3 faz sardırmak istiyorum ama aklımda bazı sorular var;

1- 3 faz için sarıldıktan sonra motorun gücü değişiyor mu? Artar mı azalır mı?
2- Motorun hızı değişir mi? Artar mı azalır mı?
3- Motoru hem saat yönünde hem de saatin tersi yönünde (ileri geri) kullanacağım. Bunun için sarım yapacak olan ustaya üstüne basa basa söylemem gereken bir şey var mı?
4- Ne tür bir sürücü kullanmamı tavsiye edersiniz?

Teşekkürlerimle,
Suat
monofaze motoruda sürücü yardımıyla kontrol edebilmen mümkün.niçin trifazeye çevirmek istiyorsunuz monofaze motoruda aynen trifaze gibi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. slm

Öneriniz ne acaba?

Biraz daha detay vereyim. Söz konusu makine bir torna. Hız ayarını kayışın konumunu değiştirerek yapıyorum ama sürekli kayışla oynamak çok zahmetli. bunun yerine motoru elektronik olarak (pot yardımıyla) kontrol etmek ama düşük devirdeyken de torkunun kolay kolay düşmesini istemiyorum.

Motorlardan pek anlamadığım için okuduklarımdan yola çıkıyorum ve en sağlıklı yöntem 3 faz sardırıp VFD ile kontrol etmek kanısına varmıştım. Bir tavsiyede bulunursanız memnuniyetle değerlendiririm.

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri