3 fazlı motoru tek fazda ileri geri çevirme

tamerr89

Üye
Merhaba arkadaşlar 3 fazlı bir motorum varbunu yıldız olarak bağlıyorum sorum şu ben bu motoru tek faza çevirip ileri geri çalıştırmam lazım kontaktör ile nasıl yaparım şema yardımcı olurmusunuz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kondansatör ü motorunuza göre hesaplayıp kutuplardan degiştirip yapılabilir

Ekli dosyalar

• Screenshot_2016-11-29-10-07-30.png
    Screenshot_2016-11-29-10-07-30.png
    115.3 KB · Görüntüleme: 117
Anlatmak istediğim su zaten tek faza cevirdim ama kumanda devresi yapmam lazim ilerigeri dur direktek faz olsayapicam kontaktörle ama 3fazı tekfaza cevirdim ileri geri yaptiramadim

Tek faz motor ileri geri diye arat şema bulacaksın öğrencilerin en çok sorduğu konulardan konu açmaya gerek yoktu oldu artık.

motoru üçgen olarak baglamanız tork/güç olarak daha uygundur. İki kabloyu(faz ve nötr) 2 klemense baglayıp, 3. klemense de kondansatörü baglıyorsunuz, kondansatörün diğer ucunu faz veya nötre baglayıp motora yol verıyorsunuz.Buraya kadar bir yönde yol veriyorsunuz.
Eğer yön cevirmekistiyorsanız, kondansatörun ucunu bagladıgınız faz veya nötr dekı ucu bir diğer uca baglamanız gerekır. buna göre çizim yapın. Sorun olursa çizimde yardımcı olayım.

motoru üçgen olarak baglamanız tork/güç olarak daha uygundur. İki kabloyu(faz ve nötr) 2 klemense baglayıp, 3. klemense de kondansatörü baglıyorsunuz, kondansatörün diğer ucunu faz veya nötre baglayıp motora yol verıyorsunuz.Buraya kadar bir yönde yol veriyorsunuz.
Eğer yön cevirmekistiyorsanız, kondansatörun ucunu bagladıgınız faz veya nötr dekı ucu bir diğer uca baglamanız gerekır. buna göre çizim yapın. Sorun olursa çizimde yardımcı olayım.
Çizimde yardımcı olabilir misiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri