3 Fazlı Rezistans Hakkında

ufuki

Üye
Herkese merhaba,

Acemiyim, öğreniyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sorum şu;

3 fazlı, yıldız bağlı bir rezistans için ekipman seçimi yapmaya çalışıyorum. Rezistansımız 6KW ve yıldız bağlantılı.

Her bir koldan; Hat Akımı = Watt / (Volt * √3)= 15 A akım mı geçer? Eğer bu ifade doğru ise AC-3 değeri 16A olan bir kontaktör doğru bir seçim midir?

Yine aynı şekilde bu sistemi besleyecek fiş 16A olsa yeterli midir?

Ve eğer yıldızdan vazgeçilip, sisteme üçgene müsait bir rezistans adapte edilirse; bu durumda 10A lik ekipmanlarlar uygun olur mu?

Herkese merhaba,

Acemiyim, öğreniyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sorum şu;

3 fazlı, yıldız bağlı bir rezistans için ekipman seçimi yapmaya çalışıyorum. Rezistansımız 6KW ve yıldız bağlantılı.

Her bir koldan; Hat Akımı = Watt / (Volt * √3)= 15 A akım mı geçer? Eğer bu ifade doğru ise AC-3 değeri 16A olan bir kontaktör doğru bir seçim midir?

Ve eğer yıldızdan vazgeçilip, sisteme üçgene müsait bir rezistans adapte edilirse; bu durumda 10A lik ekipmanlarlar uygun olur mu?

Her rezistans 2 kw ise topalm 6kw hat akımı 9,11 amper olur 3 fazda. Sistem 3 fazlı üçgen bağlanacaksa akım kök 3 katı artar resiztansın ve kullanılan malzemenin bu akıma uygun olması gerekir.

Her rezistans 2 kw ise topalm 6kw hat akımı 9,11 amper olur 3 fazda. Sistem 3 fazlı üçgen bağlanacaksa akım kök 3 katı artar resiztansın ve kullanılan malzemenin bu akıma uygun olması gerekir.
Çok teşekkür ederim. Burada 9,11A her faz için ayrı ayrı olarak düşünülmelidir değil mi?

Herkese merhaba,

Sorum şu;

rezistanslar omik yüktür ac 3 değil ac 1 kategorisine göre seçim yapılır

herkese tekrar merhaba,

Yukarıdaki sistem için kablo seçimi yapmaya çalışıyorum.
Kontaktör ile rezistans arası 0,5m. Makine pakosu ile priz arası 3m.

HES kablonun tablolarına baktığımda 5x1,5 mm2 kablo yeterli gibi anlıyorum. Yoksa emniyette kalıp 5x2,5 mm2 mi seçmeliyim? Ama bir yandan da şunu değerlendiriyorum, yukarıdaki cevaplara göre sistem için 16A komponentler seçtim, sigorta, pako vs. bu durumda 20A kaldırabilen kablo almanın ne mantığı var :). Yorum yapabileceklere şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Yük altında olan sistemlerde soğuma yapmayacağı için akım taşıma kapasitesi düşüyor. Akım tolerans payı koymalısınız. Yapacağınız bir alet uzun süreli arıza yapmasının istemiyorsanız 2.5mm2 kullanın 1 2 yıl içinde arıza çıkarsın diyorsan 1,5mm2 kullan .Besleme kablosunu ısı yalıtımın iyi yapın uzun süreli kullanımlarda en fazla arızaya kablo dış yüzeyini ısı neden çatlayı izalasyon özelğinin kaybolmasından kaynaklanıyor.

Şöyle düşünün kablo maksimum 15A taşıyabiliyor ama sigorta 16A. Bu kablodan siz 16A akıtsanız sigorta termik koruma yapana kadar kablo ısınıp yanabilir. En az 2,5 mm² kablo kullanın.​

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,025
Son üye
bulentnar

Yeni konular

Geri