3 FASLI SİSTEMLERE TEK DAMAR KABLO SEÇİMİ

oguz_07

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Benim yardıma ihtiyacım var , kurulu guc= 1285928 w / talep gucu = 1028742,4 W trafo dağıtım panosundan 255 metre uzaklıkta olan bir ara dagitim panom var bu panoya kablo secimi yapmak istiyorum ama , 3 damar kablolar yetersiz kaliyor , tek damar kablolardan secmem gerekiyor ama nasil yapacagimi bilmiyorum , forumda aradim ama bulamadim , kesit programina gore sonuc 3 faz icin 1082 mm2 kesit cikiyor ama buna gore nasil kablo secimi yapacagim , konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.

Örnekli anlatım yapabilirseniz çok sevinirim hemde öğrenmiş olurum.

Şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.
Herkes çok yoğun çalışıyor sanırım.

Ara pano dediğiniz panodan,ne kadar güç çekeceksiniz ?Hesaplarınızı,hangi güce yaptınızda 3 damar kablonun yetersiz! olduğunu tesbit ettiniz ?

kablo seçiminde koyacağınız ara dağıtım panosunun gücüne ihtiyaç vardır.Pano gücüne göre güç/mesafe cetvelinden faydalanabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,
Benim yardıma ihtiyacım var , kurulu guc= 1285928 w / talep gucu = 1028742,4 W trafo dağıtım panosundan 255 metre uzaklıkta olan bir ara dagitim panom var bu panoya kablo secimi yapmak istiyorum ama , 3 damar kablolar yetersiz kaliyor , tek damar kablolardan secmem gerekiyor ama nasil yapacagimi bilmiyorum , forumda aradim ama bulamadim , kesit programina gore sonuc 3 faz icin 1082 mm2 kesit cikiyor ama buna gore nasil kablo secimi yapacagim , konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.

Örnekli anlatım yapabilirseniz çok sevinirim hemde öğrenmiş olurum.

Şimdiden teşekkürler...

Öncelikle yazdığın KW doğrumu

Bu tür hesaplar öyle 1 yumurta 5kuruş ise 10 yumurta 50kuruş gibi bir hesapla bulunmuyor. Bu işin öyle sadece bir tane mükemmel formülüde yok. Aşağıda excel tabloda A.G. Kısadevre+gerilim düşümü hesap programı veriyorum, verilerini oraya gireceksin. Merak ettiğin yada anlamadığın bir husus olursa sorarsın.

Ekli dosyayı görüntüle AGkısadevre.rar

Merhaba arkadaslar

Ara dağıtım panomun gücü bu [ kurulu guc= 1285928 w / talep gucu = 1028742,4 W ] Ana dağıtım panosuna uzaklığı ise 255 metre Yazdığım güc doğrudur.

senin her faz icin 4 *240 -2*240 notr cekmen gerek

senin her faz icin 4 *240 -2*240 notr cekmen gerek

Kablolar paralel çekileceğinden kablo akım taşıma kapasitelerinin düzeltme faktörlerininde hesaba katılması gerekir. Bu yüzden 240 lık kablonun yetmeyeceğini düşünüyorum.

Bu problemin en makul çözümü ara pano denilen yere trafo koymaktır.

Arkadaşlar hepinize teşekkür saolun varolun, herkese kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular

Geri