3 Eksen Cnc Router Ahşap Modelleme Makinası Yapımı

kumpasko

Üye
Arkadaşlar selam,

3 eksen 3000mmx2500mmx1500mm ölçülerinde ahşap ve strafor model işleyebilecek köprü tipi bir cnc makinası yapmak istiyoruz. Eksenlerde delta marka servo sürücü ve servo motorlar kullanmayı planlıyoruz. Tüm eksenler vidalı mil olacak. Tecrübelerinize güvenerek aşağıdaki konularda görüşlerinizi almak istiyorum.

- CNC Kontroller olarak önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir sistem var mı ? Yada Mach3 ile hassasiyet konusunda verim alabilir miyiz?
-Mach 3 için ethernet yasa USB'den sürücüleri kontrol edebileceğimiz hazır bir kart var mıdır ?
-Spindle motor olarak HSD motor dışında kaliteli alternatifler mevcut mudur ?
- Bu ölçülerde bir sistem için toplam maliyet 50000 -60000 TL'yi geçer mi ?

Cevap ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

o makine için kontrol kartı önermem doğrusu. Bilgisayardan bi pals hatasından onlarca saatlik çalışma ve malzeme çöpe gider.

Sayfaların üstündeki reklamlardan mesela ROBOSAN da kontrol sistemleri bulabilirsin(cnc kontrol üniteleri - plc).

Strafor ve ahşap için fazla masrafa gerek yok.
Servo yerine step motor ve sürücüleri kullanabilirsin.
Kontrol birimi olarak pc kullanabilirsin.

Ethernet kart olarak aşağıdaki önerimdir :

Home

Spindle olarak , ucuz çözüm Arel kalite çözüm Hertz motor.

----

@bilgin34 yapamadın diye kartlara çamur atma.
Yapan sayısı yapamayandan çok daha fazla.
İşi bilen birini bul , sistemini , özellikleri uygun tipte osiloskopla , ayrıntılı olarak kontrol etsin.
Bozuk sinyalleri ve kaynağını bulur.
Belkide encoder / fren /program ayar.. hataların vardır.

20000 satır ne ki , kalıbın üzerinde 3 *24 çalışır ve goto home ile sıfıra sıfır park eder.
Sıradan amatör çalışma bile başarabilir.

Kazım Bey motor konusunda çok doğru söylemiş. İşlenecek malzeme ahşap ve straforsa servo motor ultra lüks bir tercih olur. Bir dünya para vermene gerek yok. 86 HS 120 step motor fazlasıyla işinizi görür. Fiyatıda 100 $ civarı. Servocular sürekli step motorlara çamur atar durur. Pals kaçırma v.s. İtibar etme derim. Binlerce cnc router'da step motorlar çatır çatır çalışıyor. Yeterki sürücüdeki jumper ayarları doğru olsun. Step motorla elde edeceğin ciddi kazancı spindle motorun en iyisinin tercihinde kullan bence.

Maliyeti düşürmek istiyorsan köprülerde alt destekli miller kullanabilrsin. Köprü altına SAC 30 , köprü üstüne de SAC 25 yeterlidir. Yok biraz farklı olursa farketmez dersen lineer kızak kullanırsın. 20 yada 25'lik ray-araba fazlasıyla işini görür. Yalnız Z eksenine mutlaka lineer kızak kullan. En küçüğü 15'liktir. Bu işini görür.

Gövdeyide 5mm'den aşağı saçtan yapma. Çok sıkıntı olur. Keşke dökümden olabilse ama şimdilik bu biraz zor.

CNC kontrol ünitesi için İkinci Nesil Otomasyon ürünlerini tercih edebilirsin....
Yerli üretim ve yüksek kalite sunar....
Motor ve sürücüler için step motor çalışmaz mı tabiki çalışır.... bu tamamen yapacağın işle alakalı......
Ama bütçe uygunsa servo kullanmanı öneririm.....
Böyle bir makinanın maliyeti o fiyatara çıkmaz....

Bu gün dikkatimi çekti.
3000mmx2500mmx1500mm
1500 mm Z ekseni strafor blokları için gereklidir.
Strafor tel kesici ile ve ısı ile kesilir.
Yani eksenlere hemen hemen hiç yük binmez.
Ayrıca milimetrenin yüzde biri gibi değerler beklenmez.
Bu yüzden kutu profil gibi yapılar bile iş görür.
Lakinnn , ahşap işleyeceğim dediğin an o kadar yüksek z ekseni çoook sağlam bir yapıda değilse olmaz.
O yapıyı yapabilecek olan burada sormaz.
İşin doğrusu garaip bir yapı ve bir sürü masraf yerine , iki ayrı işe iki ayrı ama uygun makine yapmaktır.
Biri basit yapılı strafor kesici , diğeri ahşap ve dilimlenmiş strafor işleyebilecek yapıda router.
Düşündüğün rakamlara bu makinelerden üçer adet yapılabilir karı ile birlikte...

Arkadaşlar öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.

Bende bir yandan kontrol sistemi, sürücü ve motorlarla ilgili bir sistem oluşturup maliyetlere baktım ve şuan net 27.000 TL(kontroller,motor ve sürücüler)'yi buldu.

ADT-CNC4640 4 EKSEN FREZE KONTROL ÜNİTESİ
3 DELTA SERVO MOTOR VE SÜRÜCÜLERİ
HSD SPINDLE -HSF ES 929- H6161H0821 7.5 KW 24000 Devir

@KAZIMUGUR
Düşündüğüm rakamlara kârı ile birlikte üçer adet yapılabilir diye yazdığını görüyorum. Böyle bir makina ne kadar hassasiyetle çalışır ?
Ahşap yada strafor kalıp modelleyebilir mi ?
Ayrıca iyi bir çözüm sunabiliyorsanız ve yapmak isterseniz size yaptırabilirim.

Cevabınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar

Son düzenleme:
Öncelikle belirteyim , ben satıcı değilim ve yaşım dolayısıyla bu tip işleri bıraktım.

Hedeflerinizi iyi belirleyin.
Yukarıda yazdığım ve tahmin ettiğim gibi ise size 2 farklı makine lazım.
İlerde lazım olur olmuşken büyük olsun mantığı bu işlerde pekde ekonomik değildir.
İşinize en uygun olanı en ekonomiktir.
Step motor ve servo motor arasında çok ciddi fiyat farkı var ve çok özel durumlarda servo tercih sebebidir , yoksa step motorlar işinizi fazlası ile görürler.
1 metrelik makine ile 3 metrelik makine arasında fark şase ve raylarda olur gerisi aynıdır.
Örneğin 12 adet araba , 3 adet motor 3 adet sürücü gibi...
Parayıda bunlar tutar.
Ayrıca boy uzadıkça vidalı mil problem olur.
Mili çevirmektense somunu döndürmek çözümdür.
Döner somun pahalıcadır.
Ahşap işinde kramayer hem ucuz hemde kolaydır.
Kramayer hassas olmaz laflarına kulak asmayın.
Ağşapta makineniz işlese bile yüzde 1 gibi ölçüler zaten imkansızdır.
Hele straforda aklına bile getirme.
Ayrıca strafor kalemle değil tel kesme ile kesiliyor.
Ancak şekiller varsa router yerine (seri imalatta) kalıp yapıp basmak daha akıllıca olur.
Tekrar ediyorum z ekseni ölçülerini iyi düşünün.
1500 mm çoook büyük değer.
Fiyatı ciddi değiştirir ve işçilik her kesin harcı değildir, imalatcıyım diyenler için bile.
Ama iş gerektiriyorsa imkansız değil tabii.
Büyük ölçülerde ray araba sisteminden başkası düşünülmez.
20 daha doğrusu 25 lik.

Hazır cnc kontrol üniteleri 4000 gibi rakamlardan başlar ayrıca sadece kontrol ünitesidirler motor sürücü spindle sürücü filan değildirler.
Buradaki arkadaşlar bunun yerine laptop + usb/ethernet/paralel port arabirim + step motor +sürücüleri ile gayet güzel ve sorunsuz çalışan makineler yaptılar.
Bir çok yapıp satanda buna benzer işler yapar.
Bir laptop 500TL , mach3 programı lisanslı 175 dolar , arabirim 50-100 TL gerisini sen kıyasla.
Hele eski bir laptop varsa daha kolay ve hesaplı.
Olmadı masaüstü.

7.5kW spindle baya büyük değer.
2.2 hadi neyse 5.5 ahşapta rahat iş görür.
Ama dersenki 20cm çaplı tarama kafası takacağım 5 mm dalacağım jet gibi hızlı gideceğim ...eh onu o zaman düşünürüz.
Ama 10-20 mm kalemlerle iş yapacaksan 5.5 bile çok ve fiyatı bunlar ciddi belirler.
Sadece motor değil özel sürücüsünüde alacaksın çünki.
Tabii birde otomatikl takım değiştirme filan dersen o zaman işin sınıfı değişir.
60 yetmez hazır ve sorunsuz iş görecek bir makine (z 1500 değil) 150 gibi rakamlara çıkar.

Ne istediğinizi iyice belirleyin ve ona göre araştırın.
Çok kuvvetli 2 işini birden görecek 1 makine yerine iki işe ayrı ayrı uygun 2 makine çok dahga ekonomik ve pratik olacaktır.

Tam olarak farkında değilsiniz .
Bizim buralarda az dolaşın , değişik konulardan söz ettik .
Bu şekilde daha bir belirgin bakarsınız olaya.
Ancak ondan sonra başlayın.
Araştırma vakit kaybı değil tam etersi kazancıdır.
Ne demişler kırk kere ölç bir kere biç.

Yakın zamanda 2*3 mt lik sağlam şaseli bir router için gereken malzemeler motorlar ve sürücüler 7000 TL gibi tutmuştu.
Rakamlar büyüdükçe ve para cebinizde ise yüzde 30 lara varan iskontolar normaldir !

Özetliyorum , öncelikler işinizi tam belirleyin , makine ona göre tasarlanır veya önerilir ve tabii fiyatlar ancak o zaman elle tutulur olur.

çok doğru söylemiş kazım abi işinize uygun 2 makina daha ucuza mal edilebilir kontrol unitesi yerine pc daha fiyat olarak makul step motorda aynı şekilde servo sistem fiyatı 2-3 e katlıyor
kontrol kartı olarak 3-4 eksen usbli kontrol kartları bulunmaktadır sıfırınfan ucuz bi leptop alsanız hayli hayli işinizi görür 600 700 tlye

@KAZIMUGUR
Değerli önerileriniz ve paylaştığınız tecrübeleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Bu zamanlarda paylaşmaktan sizin gibi keyif alan kişilere rastlamak gerçekten zor.

Öncelikle cnc router'ı kendi yaptığımız bir makinaya, giydirmede kullanacağımız FRP modelin modelenmesi için kullanacağız. En büyük parçamız yaklaşık 3x2x1m civarında. Modelleme için ahşap yada strafor kullanıldığı için ikisinide belirttim ama yazışmalara göre ahşap işleyen bir router tercihim olacak bundan sonrası için. Router'ın Class A seviyesine yakın bir yüzey işleyebilmesi gerekiyor yani 0.01 hassasiyet olması lazım. Ayrıca işleme hızınında yüksek olmasını bekliyoruz.

Bu bilgiler ışığında bana bir çözüm önerebilir misiniz rica etsem ? Bunun doğrultusunda araştırmalarımı hızlandırıp bir an önce başlamak istiyorum.

Ayrıca bahsettiğiniz 2*3 mt lik sağlam şaseli makinada kullandığınız malzeme listesini paylaşabilirseniz memnun olurum.

Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri