Motorların veya sürücülerin hepsi birden arızalı olamaz diye düşünüyorum. Kartın bağlanmasında hata olabilir mi? +/- yanlış bağlandı ise sürücü de yanmış olabilir.

Aynı sargılardan çıkan motor kablolarını ikişer ikişer eşleştirirken, uçlar boştayken (elektrik vermeden) doğru iki ucu birbirine değdirdiğinizde ve elle milini döndürdüğünüzde boştakine oranla daha zor döner. Birbirine değdirmek yerine LED bağladığınızda da LED yanacaktır.

Sağlam farklı bir motor varsa onunla sürücüler test edilebilir. Farklı bir güç kaynağı (12 volt, 1-2 amper de olur) varsa bir de öyle bir test yapılabilir.

Kusura bakmayın arkadaşlar iş vakti pek zamanım olmadığından gecikmeli bakabiliyorum foruma. Ben mevzuyu detaylıca anlatayım ki sizleri daha fazla üzmeyeyim. Şimdi şöyle :
Makinanın alüminyum şasesi hariç tüm elektronik ve mekanik parçaları aynı satıcıdan aldım. Malzemeler geldiğinde hepsini kontrol ettim gayet düzgün ve sorunsuz gözüküyodu. Elektronik parçaların kontrolu için ne yapmam gerektiğini bilmediğim için az biraz araştırma yaptım. İzlediğim bir videoda sizin de bahsettiğiniz motora led bağlama mevzusuna benzer bişey gördüm. Önce motorun kablolarını ampermetrenin direnç metodunu kullanarak kutularına ayırdım. Ampermetreden aldığım değerlere göre kendimce a+ a- b+ b- şeklinde sıraladım (Edindiğim bilgilere göre bu motor kablolarını sürücüye bağlarken ister a kutuplarını istersem b kutularını ilk dizine bağlayabilirim. Bunun farklı bağlanmasının her hangi bir zararı yoktu, sadece motor dönüş yönünü etkiler ama dönüş yönü sonradan ayarlanır). Bu elimdeki tb6560 sürücüye motor kablolarını kendimce isimlendirdiğim sıraya göre bağladım. İzlediğim yabancı kaynaklı videodaki arkadaş sürücüye bağlamış olduğu motor milini eliyle hafif döndürüyodu. Mil döndükçe sürücü üzerindeki ledler az da olsa ışık veriyodu. Bu sayede hem motor testi hemde sürücü testi yapılmış oluyodu. Aynısını uyguladım ve bu teste göre benim tb6560 sürücülerimin bir tanesi arızalı çıktı. Satıcıya danıştım ve bu şekilde belli olmayacağını, akım vermem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine makinanın tüm motor ve kartların montajını bitirdim ve giriştim programlama işine. 24 v 14 a akımı verdim ve Yapmış olduğum teste arızalı çıkan kartın power ledi yanmadı. Bu kart haricinde diğer herşey gayet normal gözüküyo. Hadi diyelim bu kart arızalı, diğer kartlarda mı arızalı. Bazı konulara tam hakim değilim telaffuz hatası yapıyosam affola. Makinaya pcden grbl controller aracılığıyla komut veriyorum, bunu yapınca sürücü üzerinde bulunan power ledi harici başka bi led (sanırım kare kod dalgasına göre yanıp sönüyor, üzerinde Run yazıyo) düzensiz aralıklarla yanıp sönüyo ve yanıp döndükçe motor hareket ediyo fakat motorun hareketi de stabil değil. Takırtılı ve düzensiz sanki zorlanıyomuş gibi dönüyor. Bahsettiğim Run ledi de sadece x ekseni sürücüsünde yanıp sönüyo.

Makinaya ilk elektrik verdiğimde beni karşılayan manzara tam anlamıyla buydu. Soldaki sürücünün run ledi komut verince yanıp sönüyor ama sağlaki hep sabit kalıyor. Ortadakinde ise power ledi bile aktif değil
20170821_125639.jpg

Aramıza hoş geldiniz.Kolay gelsin.Arduino uno'ya hex kodu attınızmı.Sonrasındada step per ayarı yapmanız gerekli.Birde tb6560 single sürücümü?Ayar switch pozisyonları nasıl?

Hoşbulduk #togitogi ☺️ aslında hep sizinleydim sadece yeni üye oldum. Gerçekten tahmin ettiğim gibi çok sıcak ve güzel bir atmosfer burası ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler
Sıkıntılara gelince hex kodu attım diye biliyorum, xloader aracılığıyla yaptım ama doğru mu yaptım yanlış mı yaptım inan bilmiyorum. Stepper ayarı konusunda da bilgim yok malesef, hani yapmış da olabilirm o kadar çok kurcaladım ki programı ☺️ eğer bu Stepper ayarı ve hex dosyası yükleme konusuna hakimsen detaylı bi anlatım yapabilir msin benim için. Hem başkalarına da yardımınız dokunur. Çok zamanınızı çalıp kimsenin hakkına girmek istemiyorum. Daha önemli işleniriniz varsa daha sonrada konuşulur bunlar. Kesinlikle ilgi ve alakanız benim için yeter de artar

[QUOTE="togitogi, post: 737523, member: Birde tb6560 single sürücümü? Ayar switch pozisyonları nasıl?[/QUOTE]

Sürücülerim bir önceki mesajında yüklediğim fotoğrafta mevcut. Ayar switch pozisyonları ise şu şekilde
Sw1: on
Sw2:eek:n
Sw3:eek:n
S1:eek:n
S2:eek:ff
S3:eek:ff
S4:eek:ff
S5:eek:ff
S6:eek:ff

Ekli dosyalar

• 20170821_130306.jpg
    20170821_130306.jpg
    458.4 KB · Görüntüleme: 31
Moderatör tarafında düzenlendi:
İzlediğim bir videoda sizin de bahsettiğiniz motora led bağlama mevzusuna benzer bişey gördüm.

Ben sadece motor (veya + LED) ile ve direnç ölçme olağınız yoksa diye motorun sargılarından gelen uçları ayırmak için önermiştim. Ölçtüyseniz doğrudur. Videyodaki yöntemi bilmiyorum.

Sürücü kartınızı tanımıyorum. Sanırım sayın @togitogi hem sürücünüzü hem de Arduino ile kullanmayı biliyor.

Arduino'nun pinlerine bağlantı yaparken bazen gevşeklik olabiliyor, kontrol etmekte fayda olabilir. Herhalde biliyorsunuzdur, elektrik bağlı iken motorların kablolarını söküp takmak kartın yanmasına yol açabilir!

Ben sadece motor (veya + LED) ile ve direnç ölçme olağınız yoksa diye motorun sargılarından gelen uçları ayırmak için önermiştim. Ölçtüyseniz doğrudur. Videyodaki yöntemi bilmiyorum.

Sürücü kartınızı tanımıyorum. Sanırım sayın @togitogi hem sürücünüzü hem de Arduino ile kullanmayı biliyor.

Arduino'nun pinlerine bağlantı yaparken bazen gevşeklik olabiliyor, kontrol etmekte fayda olabilir. Herhalde biliyorsunuzdur, elektrik bağlı iken motorların kablolarını söküp takmak kartın yanmasına yol açabilir!

Çok teşekkür ederim üstadım ağzınızdan çıkan her cümleden bişeyler kapmaya çalışıyorum. Tam anlamıyla bilgi açlığı yaşıyorum diyebilirim. Elektrik bağlı iken kabloları söküp takmanın riskli olduğunu biliyorum ama arduino üzerindeki kabloları nasıl kontrol edicem o konuda çok fazla bilgim yok. Elle ve gözle kontrol etmekten başka bi yolu var mı acaba

Ben de sınırlı bilgimle, bazen de akıl yürüterek yardımcı olmaya çalışıyorum. Dediğiniz gibi elle, gözle pine sıkı oturup oturmadığına bakılabilir. Aklıma gelen multimetre ile kısa devre kontrolu yapar gibi, pin ve kablonun diğer ucu arası ölçülebilir.

Eğer kabul ederse, kart ve motorları satıcıya götürüp orada test etmek de bir çözüm olabilir. Motorlarda değilse bile kartlarda üretim hatası da olabilir.

Ben de sınırlı bilgimle, bazen de akıl yürüterek yardımcı olmaya çalışıyorum. Dediğiniz gibi elle, gözle pine sıkı oturup oturmadığına bakılabilir. Aklıma gelen multimetre ile kısa devre kontrolu yapar gibi, pin ve kablonun diğer ucu arası ölçülebilir.

Eğer kabul ederse, kart ve motorları satıcıya götürüp orada test etmek de bir çözüm olabilir. Motorlarda değilse bile kartlarda üretim hatası da olabilir.

Herşeye rağmen bugün içinde şu bi kaç mesajlaşmada bile bazı bilgileri dağarcığıma eklediniz çok teşekkürler. İşlerim çok yoğun. Akşam saat 10 lara kadar çalışınca insanda pek hal mecal kalmıyo. Ama yinede bi hevesle tüm kablo bağlantılarını söktüm sil baştan bağlıcam hepsini. Sonra da blraz uyumak lazım. Malesef tüm malzemeleri şehir dışından Bursa'dan aldım. Satan arkadaş yardımcı olacağını söylemişti ama sonuç ortada. Klasik pazarlama yöntemiymiş bilemedim. Forumda elektronikle ilgilenen Antalya da ikamet eden abi kardeşlerimiz var mı acaba. Ben antalyada yaşıyorum. Burada bu kartları en uygun nerede bulabilirim acaba. Kargo beklemeye tahammül edemiyorum. Büyük olasılıkla kartımın bi tanesi bozuk. Yenisini almam gerekecek

Selam Cnc shield ve arduino uno ile motor çalıştırdım daha önce.Bende baya bir sorun yaşadım motorlar döndürünceye kadar.Bende hex dosyasını xloader ile yükledim.Sonrasında motorlardan istediğim hız ve torku ayarlayamamıştım.Sonradan öğrendimki benim motorlarıma uygun ayarları velocity,step per vb.. grb ile online olup komut satırları ile değiştirirrek yapılması.ben yaptımmı? Hayır 5 eksen lpt ye geri döndüm.Ama cnc shiled drv8825 ve 5 eksen lpt ve mach3 ile...

Selam Cnc shield ve arduino uno ile motor çalıştırdım daha önce.Bende baya bir sorun yaşadım motorlar döndürünceye kadar.Bende hex dosyasını xloader ile yükledim.Sonrasında motorlardan istediğim hız ve torku ayarlayamamıştım.Sonradan öğrendimki benim motorlarıma uygun ayarları velocity,step per vb.. grb ile online olup komut satırları ile değiştirirrek yapılması.ben yaptımmı? Hayır 5 eksen lpt ye geri döndüm.Ama cnc shiled drv8825 ve 5 eksen lpt ve mach3 ile...

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Dün akşam tüm motor ve kart kablo bağlantılarını söktüm. Yeni kablolar ile sil baştan bağlantı yaptım. Sonra tekrar bi deneme yaptım akımı verdim sonuç yine aynı. Motorlar çok düzensiz ve sesli çalışıyor. Kablo bağlantılarını internetten araştırıp bulduğum kaynaklara göre yaptım. Acaba diyorum yanlış bişey mi yapıyorum. Bağlantı şemasını buraya yüklesem bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Bahsettiğiniz grlb ile online olup komut satırlarını değiştirme konusunda hiç bilgim yok. Bu konuda Elinizin altında veya internette bildiğiniz yeterli kaynak bulabileceğim bir yer var mı.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Dün akşam tüm motor ve kart kablo bağlantılarını söktüm. Yeni kablolar ile sil baştan bağlantı yaptım. Sonra tekrar bi deneme yaptım akımı verdim sonuç yine aynı. Motorlar çok düzensiz ve sesli çalışıyor. Kablo bağlantılarını internetten araştırıp bulduğum kaynaklara göre yaptım. Acaba diyorum yanlış bişey mi yapıyorum. Bağlantı şemasını buraya yüklesem bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Bahsettiğiniz grlb ile online olup komut satırlarını değiştirme konusunda hiç bilgim yok. Bu konuda Elinizin altında veya internette bildiğiniz yeterli kaynak bulabileceğim bir yer var mı.
Youtube videolarda denk gelmiştim. GRBL setting gibi bir şeydi sanırım yada GRBL Calibration...

Youtube videolarda denk gelmiştim. GRBL setting gibi bir şeydi sanırım yada GRBL Calibration...
Eyvallah başkan. Çok teşekkürler

Birde şu universal gkode sender programı var. acaba onunla ayar yapmam mümkün mü arduino ve tb6560 a

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanıyorum sorun çözülmedi, ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum. Önce Arduino'nun sağlam olduğunu, seçtiğiniz haberleşme hızında ( örneğin baud rate : 115200 veya daha düşük) bilgisayar ile sağlıklı haberleştiğinden emin olmak için, Arduino'nun üzerindeki LED'i yakıp söndüren bir test programını yükleyip görmek. aşağıdaki gibi;

https://learn.adafruit.com/adafruit-arduino-lesson-1-blink/loading-the-blink-example

Yön ve hız pinleri tanımlarken veya takarken karışıyor olabilir.

Aşağıdaki örnekte tek TB6560 ve motor kullanılmış. Sizin de benzer şekilde sağlam olduğunu düşündüğünüz bir sürücü + motor ile başlamanız sorunun kaynağını bulmaya yardımcı olabilir.

Arduino da ground, 5 ve 2 nolu pinler yön ve hız (direction ve steps) pinleri kullanılıyor.

"Universal Gcode Sender" yazılımının bilgisayara "Java" yükledikten sonra çalıştığını belirtmiş.

Bir g kod dosyası yüklemek yerine aşağıdaki videyodaki gibi bir ekseni manuel hareket ettiğini görmek sorunun çözüldüğünü anlamaya yetebilir;

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri