3 2.5 ttr kablo ile 3 1.5 kablo bağlantısı

ihead

Üye
Merhabalar elektrik işleri ile amatör olarak ilgileniyorum, pek bilgi sahibi değilim.
Evde prizden 3 2.5 ttr kablo ile hat alark 10 metre uzatıp 16A sigorta taktım. İşin garibi bizim evin girişindeki tüm sigortalarda ya 10 amper c tipi. Ya da 16 amper normal. Bu durumda sigortaya gerek varmıydı bundan da emin değilim.
Amacım klima'yı sigorta bağlamak.

Klimadan gelen kablo 3 1.5 ve ben nötr ve topraklamayı bantla bir birine bağladım.
Yani 3 2.5 ttr kablo ile 3 1.5 ttr kabloyu ek yaptım bir birine geçirip sarıp elektrik bandı ile bantladım.
Fakat nötr kablasunda ısınma oluyor acaba 2.5 ile 1.5lık kabloyu bir birine bağlamamam gerekiyor yoksa klemens mi takmalıyım bilemedim. Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkurler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Baglantınız gevşek olmalı, Bant yerine, 2.numara sıra klemens alıp, öyle ırtıbatlayın..

tamamdır gerçekten teşekkur ederim 2.5 ttr kablo ile 1.5 ttr kablo yapmamda sakınca yok o zaman. Peki klemense takarken bir birine geçirmeme gerek var mı kabloları. bir bilgiye ihtiyaç olduğum için soruyorum uçlarını kanca gibi cevirmem gerekiyor mu bir yerde öyle okumuştum

tamamdır gerçekten teşekkur ederim 2.5 ttr kablo ile 1.5 ttr kablo yapmamda sakınca yok o zaman. Peki klemense takarken bir birine geçirmeme gerek var mı kabloları. bir bilgiye ihtiyaç olduğum için soruyorum uçlarını kanca gibi cevirmem gerekiyor mu bir yerde öyle okumuştum

Her iki kabloyu burun klemensi sadece kılıf(izolasyon) niyetine kullanın. Klemensin vidasını çok sıkıp ince damarları ezmeyin.Lehim varsa burduktan sonra lehimlenmesinde de fayda var.

Son düzenleme:
Klimadan gelen kablo 3 1.5 ve ben nötr ve topraklamayı bantla bir birine bağladım.
nötr ve toprağı bir birine mi bağladınız?
Eğer ayrı ayrı bağladıysanız bu kabloların biri nya(tek damar kablo) diğeri ttr (çok telli kablo)mi?
bu şekildeyse bağlantıyı elle yaptıysanız pense ile sıktırın kablolar
kablonun ikisi de ttr (çok telli kablo)ise yine pense ile sıktırın
tek damar kablo ise kablolar pense ile sıkın

nötr ve toprağı bir birine mi bağladınız?
Eğer ayrı ayrı bağladıysanız bu kabloların biri nya(tek damar kablo) diğeri ttr (çok telli kablo)mi?
bu şekildeyse bağlantıyı elle yaptıysanız pense ile sıktırın kablolar
kablonun ikisi de ttr (çok telli kablo)ise yine pense ile sıktırın
tek damar kablo ise kablolar pense ile sıkın

eksik anlatmışım evet klimadan gelen nötr ile prizden gelen nötr, klimadan gelen toprak ile prizden gelen toprağı bir birine bağladım. fazları sigortaya verdim. Klima 1.5mm ttr, prizden geleni ben 2.5 mm ttr. ikisini birleştirdim nötr kısım ısınıyor. normalde dc ile prjeler yapan biriyim. Lehim yapılınabiliyorsa eritmiyorsa tabi ki lehim yaparım. Prize taktığım ttry'i de döndürüp prizden hat aldım oraya da lehim yapabiliyor muyum?

Cevap veren herkese teşekkurler

eksik anlatmışım evet klimadan gelen nötr ile prizden gelen nötr, klimadan gelen toprak ile prizden gelen toprağı bir birine bağladım. fazları sigortaya verdim. Klima 1.5mm ttr, prizden geleni ben 2.5 mm ttr. ikisini birleştirdim nötr kısım ısınıyor. normalde dc ile prjeler yapan biriyim. Lehim yapılınabiliyorsa eritmiyorsa tabi ki lehim yaparım. Prize taktığım ttry'i de döndürüp prizden hat aldım oraya da lehim yapabiliyor muyum?

Cevap veren herkese teşekkurler
lehim yapılır kabloya imkan varsa lehim yapın yanlız unutmayın 220 de sigortayı kapatmazsanız nötr den elektrik dönüşü olur bu ölümcül olur sigortayı mutlaka kapatın lehim yaparken

onu bilmiyordum uyarmanız çok iyi oldu, normal lehim makinem ve belirli kalınlıkda lehimlerim var. Dediğiniz gibi lehimlemeyi ve penseyle sıkmayı da yapacağım dikkatli bir şekilde çok teşekkurler

Lehım yerıne, her kablo kesidi için kablo yüzüğü bulunur, hangiler, TTR (nyaf/ çok telli) ise o kablolarda o kesıte uygun kablo yüzüğü kullanın..

Lehım yerıne, her kablo kesidi için kablo yüzüğü bulunur, hangiler, TTR (nyaf/ çok telli) ise o kablolarda o kesıte uygun kablo yüzüğü kullanın..
Peki kablo yuksuku normal pense ile takılabiliyor mu

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri