25v AC 3000w toroid trafo çıkışını DC'ye çevirmek?

Peki DC'ye çevirirken köprünün yanında kaçlık kapasitör(ler) kullanmalıyım?

Bunu ben de hep merak ettim ama tam bir yanıt bulamadım.

Ustalar bir formülü var mıdır acaba bunun?

alternatif bir gerilimi doğrultuğumuzda aşağıdaki şemada gördüğünüz şekil ortaya çıkar, bu Vm noktası ile Vdc arasında sürekli gerilim değişir bunu gidermek için konsansatör kullanılır.Kondansatörün sürekli olarak şarjı ve deşarjının etkisiyle, yük uçları arasında dalgalı bir gerilim oluşur. Bu dalgalanmaya Ripl (Ripple) denir.(küçük dalgalanma)

IMG_20180321_102215.jpg

Doğrultma devresinin çıkışına paralel bağlı olan kondansatör, çıkış sinyalini filtre
ederek düzgünleştirir. Şekilde pozitif alternans maksimum değere doğru yükselirken kondansatör şarj olur. Alternans sıfır (0) değerine doğru inerken ise kondansatör üzerindeki akımı alıcıya verir. Dolayısıyla alıcıdan geçen doğru akımın biçimi daha düzgün olur. Osiloskopla yapılacak gözlemde bu durum görülebilir. Filtre olarak kullanılan kondansatörün kapasite değeri ne kadar büyük olursa çıkıştan alınan Doğru Akım daha düzgün olur. Doğrultma devrelerinde alıcının çektiği akım göz önüne alınarak kondansatör seçilir
daha çok bilgi için link

Anladığınız gibi ben pek anlamıyorum elektronikten. "Kapasitörün uF değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi olur" mu demek istiyorsunuz?

trafo çıkışından
anlık çekeceğimiz akım ,
sürekli çekeceğiniz akım değerlerini verirseniz yardımcı olayım

En yüksek 24v 130 amper, en düşük 0 amper çekeceğim.

2000w lık bir sürücüdeki kondansatör sayısına bakalım
s-l300.jpg

her biri 470mF 48adet kullanılmış

ooo. Ben en fazla bir kaç tane kullanılır diye tahmin ediyordum.

reg60v_i.png

burada bir SMPS 2400w bir güç kaynağı devresinde doğrultma çıkışında 1200mf 3 adet kondansatör kullanılmış. 3-60V 60A güç kaynağında yeterli geliyor.
4700mf 50V 2 adet kondansatör seçebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri