25v AC 3000w toroid trafo çıkışını DC'ye çevirmek?

Bende de 12 volt 20 amperlik bir led trafosu var. Çıkışta 3 adet 16 volt 3300 uf kapasitör kullanılmış.

Bu arada trafocuya sordum. Trafo 17 VAC veriyormuş.

kağıt üstünde olur gibi, lakin pratikte nasıl olur.?
diyotların iç dirençleri birbirinden farklı olursa iç direnci düşük diyot diğerlerinden daha fazla akım çekecek, yük dengeli dağılmayacak ve ısınıp bozulacak..

ZENLİ 150U1200 DİYOT Kamçılı KATOT HTF (52TL)
bu diyottan 4 tane alıp köprülenmeni tavsiye ederim. Büyük soğutucu ile
150u1200-diyot-kamcili-katot-htf__0364401625074468.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Pahalı yahu. Sadece meraktan soruyorum. Neden 4 tane?

Pahalı yahu. Sadece meraktan soruyorum. Neden 4 tane?
kopru-diyot-calisma-prensibi.jpg

alternatik sinyalin her iki yönde de değerlendirmek için KÖPRÜ BAĞLANTI (köprü diyot) kullanılır.
şekilde görülen bağlantı yapılır.
köprü diyot diye satılan tüm diyotlar 4 adet diyottan oluşan parçalardır, montajı kolay olması için tek bir parça haline getirilmiştir.

Linkteki diyot size uygun degil. Onceki mesajlarda belirtildigi gibi 4 adet diyot almalisiniz. Kondansatorleriniz uf cinsinden olacak 2200 3300 4700 olmasi onemli degil. Hangisini bulursaniz alin. Onemli olan size birtane kondansator yetmeyecek. Birkac tane paralel baglayacaksiniz. Paralel bagladikcada kapasite toplanarak artacak. Ne kadar yuksek okursa o kadar iyi. 17vac gerilim 4 adet diyottan gectikten sonra yine yaklasik 17vdc olacak. Kondansatorler bu gerilimi 24v dc ye yukseltecek fakat. Motor ve surucunuz akim cektikce regule olmadigi icin bu gerilim tekrar 17v dc seviyesine dusme egilimi gosterecek. Gerilim dusmesi nispeten az olsun istiyorsaniz bir suru kondansator baglamaniz gerekir. Sistem saniyede 100 defa kondansatorlerde depo edilen enerji ile calisacak. Tam hesabini bilmesemde tecrubeye binayen epeyce fazla kondansator baglamalisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri