25v AC 3000w toroid trafo çıkışını DC'ye çevirmek?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar,

Eminim bir çok kez konuşulmuştur fakat bendeki trafonun gücü epey yüksek olduğu için daha sağlıklı bilgi almak adına yeni konu açmaya karar verdim.

Elimdeki trafo 25v AC 3000w tek çıkışlı. Bunu acaba nasıl DC'ye çevirebilirim?

Mesela 25v 130 amperlik bir köprü diyot mu kullanmalıyım?

inra300-08-300a-800v-metal-diyot-katot-29466-10-B.jpg

tam dalga doğrultma yapmanız yeterli ise 2 adet alın. yok köprü yapacaksanız
4 adet alıp yapmalı.
çok iyi soğutucu ile kullanmalısınız
INRA300-08 - 300A 800V Metal Diyot-Katot
link

Tam doğrultma derken hem nötr hem de faz için birer diyot kullanmaktan mı bahsediyorsunuz? Ben pek anlamam ama zaten doğrusu bu değil mi acaba?

Hocam şemayla falan uğraşmak yerine satın almayı tercih ederim. Fakat linkini verdiğim köprüyü Türkiye'de bulamadım.

Bu trafonun çıkışını ne için kullanacağınız bence önemli sorulardan biri.

Çıkıştaki dc voltajdaki dalgalanma ve gürültü seviyeleri ihtiyacınız önemli. Kaç amper çekeceğinizde lazım tabiki.

Ama derseniz bana 25 volt AC voltajı doğrulttuğumuzdaki 35 volt DC versin çıkışında bir iki kondansatörle filtre ederim kullanırım derseniz sorun yok. Yukarıdaki linkteki verdiğiniz diyot ve çıkışa koyacağınız uygun bir kaç kondansatörle işinizi görecektir.

22 volt 3kw fırçasız motor ve sürücüsünü calistiracagim.

25 volt trafoyu doğrulttuğumuzda söylediğim gibi voltajınız 35 volt civarında doğrulacaktır. Bu voltaj sürücü veya motor için risk oluşturmuyor ise sorun yok. Ancak sorun ise trafoyu modifiye yada çıkışında ikinci bir regüle devresine ihtiyacınız olacak.

Eğer bağlantınız

TRAFO - DİYOT - KONDANSATÖR - SÜRÜCÜ - MOTOR

sırası ile ise sürücünüz bu voltajı tolere ediyorsa sorun yok.

Linkte verdiğiniz diyot veya sayın @mehmetmumtaz ın önerdiği diyotlardan kullanabilirsiniz. Bende aynı şekilde uyaracağım bu diyotları iyi bir alüminyum soğutucuya monte etmeli ve fanla desteklemelisiniz.

3 kW bir motor 22 voltta 136 amper akım çekecektir. diyotlar üzerinde iyi ihtimalle 0.7 volt voltaj düşümü gerçekleşse 0.7 x 136 = 95 watt atık ısı oluşacaktır. Yani soba gibi ısınacak. ( Bir örnek 40 wattlık havyadan örnek alın. )

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri