25v AC 3000w toroid trafo çıkışını DC'ye çevirmek?

http://tinyurl.com/y9abtruv

linkteki animasyonu inceleyiniz.

Tam yükte kullanırsanız yaklaşık 15 volta inecektir. Siparişten önce sorsaydınız orta uçlu 2x24 volt sardırmanızı önerirdim. Köprü diyot yerine 2 diyot kullanırdınız. 17 volt sarıldı ise sorun çıkabilir inşallah 24 volttur.

Trafo konusunda, ya aşağıdaki güç kaynağını alacaktım ya da trafo sardıracaktım.

https://karakoyelektronik.com/24vdc-cikis/rsp-3000-24-24vdc-125a-pfc-3000w-smps-meanwell-14146

Trafo yaklaşık 500 lira daha ucuza geldiği için o yöne gittim. Lakin haklısınız. Sorsaydım daha iyi olurdu.

50 amperlik monofaze köprüleri paralel bağlama konusunda bir sorum olacak. Bana 130 a lazım olduğu için her faz için 50 amperlik köprülerden 3'er tane mi kullanmam gerekiyor? Yani toplam 6 tane mi olacak?

Pardon yahu. Şurada cevabı verilmiş zaten. Tekrar tekrar aynı soruları sormaya başladım. Kafam karıştı birazs kusura bakmayın.

ZENLİ 150U1200 DİYOT Kamçılı KATOT HTF (52TL)
bu diyottan 4 tane alıp köprülenmeni tavsiye ederim. Büyük soğutucu ile
150u1200-diyot-kamcili-katot-htf__0364401625074468.jpg

Bunlardan kullanacağım anlaşılan.

Moderatör tarafında düzenlendi:
50 amperlik köprü diyotları sürekli kullanımda 5- 10 amper için kullanıyorum. 50 ampere hangi şartlarda ne kadar dayanabilir belli değil. Belki 10 -20 tane paralel bağlayıp büyük bir soğutucu ile kullanırsanız olabilir.

Peki kondansatörleri bu köprüye nasıl baglayacagim? Her ker kutup için ayrı kondansatör takımı mi olması lazım? Yani artı ve eksi kutup için mesela 5'er tane paralel mi olacak?

Bir sorun var. Trafoyu prize bağlayınca sekonderden 0v olcuyorum. Prize ters bağlayınca da sigortayı attırıyor. Trafo arızalı mi dersiniz?

Her nasıl olduysa tekrar denediğimde sekonderden 17.6 Vac aldım. Yalnız köprü diyot 15.9 VDC çıkış veriyor. Acaba kondansatörleri bağlayınca 24'e mi çıkacak?

Bu arada kondansatörlerin bağlanmasıyla ilgili sorum halen geçerli :)

Yoksa böyle mi olacak?

8dab3a0e1fbb5f9c49364ba0cefba0d9.png

Aynen resimdeki gibi olacak +ve - leri ters baglamamaya ozen gosterin yoksa kondansator siddetli patlar.

Gücünüz yuksek olduğu için akim taşıyacak bir bara gibi sistem oluşturup kondansatörleri bu baraya tutturabilirsiniz dusuncesindeyim.

Kondansatörleri emin olmamakla beraber vidalı birleşim kondansatör kullanabilirsiniz. Yada baraya lehimleyebilirsiniz.

Aşağıdaki görsel fikir verecektir. Kablo eklemlerinde pabuclu bağlantı kurmalısınız.

images.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri