220/12V 50w bir trafo ile 12v güç kaynağı - Dönem Ödevim

:) o isisin hatası ac 12 voltu doğrultup kondansatörle filtre ettiğin zaman 16 volt civarı yapar isiste denerken girişe 16 dc uygulayıp denemelisin

Kolay gelsin

:) o isisin hatası ac 12 voltu doğrultup kondansatörle filtre ettiğin zaman 16 volt civarı yapar isiste denerken girişe 16 dc uygulayıp denemelisin

Kolay gelsin

Yani devrede bir sorun yok. Tamam sağolun bu arada bu kadar ısrarcı olmamın nedeni malzeme bulamayışım. Çünkü malzemeleri oturduğumuz yerin kırsal olması nedeniyle zor temin ediyorum eğer ki devre yanlış olursa bir daha malzeme alamam çünkü malzeme almaya gittiğim yer 100 Km den fazla ödevimin çöpe gitmesini istemiyorum tekrar sağolun kusura bakmayın.

Merhaba Arkadaşlar,
Okulda dönem ödevi olarak 200/12V 50w bir trafo ile 12v güç kaynağı yapmam istendi bunun için güzel bir devre arıyorum. ( İnternette bir kaç devreye baktım bir devrede kısa devre halinde led yanıyordu. Böyle bişey olursa daha çok memnun olurum.)
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

220 volt ac/12 volt ac., 50 watt ac. lik bir trafo ile,ne lm7812 entegresi ile,ne de 12 volt zenerli güç tansistörünü birlikte kullanarak sabit 12 volt dc. elde edemezsiniz.Trafonun sekonder geriliminin en az 14-15 volt dc.nin,köprü diyot ve kondansatör doğrultmasından sonra, trafo gücüne bağlı durumlardan tam bağımsız (Fazla yüklenmede oluşan voltaj düşümü göz önüne alınarak) mutlaka verebilmesi gereklidir.

Trafonun 12 volt ac.sekonder çıkış değeri, dc.ye olan tam doğrultma sırasında ;
1.41 x AC voltaj=1.41x12=16.92 volt dc.ye gelir.Fakat bu yükselme sunidir,yani asıl voltaj olan 12v,çıkıştaki yük değerinin devreye alınmasında,bu tam yük üzerinde bir düşüş olacak ve 12 volt sabit olarak da kalacaktır.Tabiki trafonun verebileceği güç aşılırsa da,bu 12 volt değeri de sabit kalmaz, düşer(9-10 volta gibi) Bunu söylerken de normal olarak trafoya uygun bir yük kullandığımızı var sayıyorum.

Standart kitaplardaki bilgilere göre lm7812 uygulamalarında, genellikle 3 volt fazlası hep tercih edilip kullanılır,yani 7812 regülesi için trafomuz 15v ac olmalıdır,ama bu duruma göre 14v,13.5v ac.'de olabilir,yani tavsiye edilen değer,lm7812'ye girişten önce hep 3 volt daha fazlasıdır.

Yani benim size söylemek istediğim şey,siz 220/12 trafo çıkışıyla ve regüleli (78XX serisi),veya entegre yapısıyla olmayıp da zenerle-transistörle regülesi yapılan,,kısa devre korumalı bir sabit güç kaynağı yapmanız durumunda,ancak lm7809'u,lm7909'u güç transistörleri desteğinde fazla akım almak için, yukarıdaki 3 voltluk farkın ideal olarak da bulunması prensibinden tam yararlanarak yaparsınız.

m2pmn.png

En basitinden temel elektronik başlangıç | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

Yani lm 7812'den önceki giriş için yukarıdaki gibi bir trafo en idealidir.Datasheet bize en az 14 volt,en çok 30 voltun da uygulanması gerektiğini söylüyor.Yalnız yukarıdaki diyotlar 1 amperliktir,siz trafonuzda ise en az 5 amperlik diyot veya hazır köprü diyotu,elektrolitik kondansatör olarak en az 4700 veya 10 000 mikrofarad değerlerinde olanını kullanacaksınız.100 n kutupsuz kondansatör ise,ac girişinden önceki Şebeke devresinde oluşan parazitler için düşünülmüştür ve standart değeri bu olacak,hiç değişmeyecek bu kapasitede (100n) mutlaka devrelerde bulunması gereken,özel bir filtre kondansatörüdür.Kapasite değeri değiştirilmeden ve her devrede,bu ayni değerde (Farklı voltajlardaki devre voltajına göre seçilerek) parazit önlemede kullanılır.

Peki elinizdeki 220/12 , 50 watt. trafo ile köprü doğrultma ve kondansatör filtresinden sonra, regüle kullanmadan max. 4 amper dc.lik akım da,boşta ve yüke bağlıyken elde edilebilir mi? Evet elde edilebilir,hem de basit bir deşarj direnci kullanılarak.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/amfide-mükemmel-deneyim.70326/

Tda 1554q'yu geçen yaz yaparken,1.6 kohm.luk direnci,bir deşarj direnci (Voltajın boştayken 15-16 volta boşu boşuna yükselmemesi,entegrenin bu nedenle fazla gerilim çekip de fazla ısınmaması için) olarak kullanarak,bu şekilde de sabit olan bir güç kaynağını tda 1554q'dan önce oluşturarak uygulamıştım.220/12 ,50 watt trafo ile ancak bu şeklide köprü diyot+kondansatör+1.6 k'lık direnç çıkışta paralel olarak kullanılıp sabit 12 volt dc.,4 amperlik bir güç kaynağını en basit elemanlar kullanarak,K.D.K. (kısa devre koruması)olmadan oluşturabilir.Kısa devre durumunda ac. köprü diyotun öncesinde konulan 4 amperlik bir sigorta yanarak, çıkıştaki olası bir dc. kısa devresinde ,tam bir devre (Trafo,diyotların yanmaması için) korumasını da zaten kolayca size sağlayacaktır.

Yabancı kaynaklı bir sitede lm 7812’nin datasheetinin İngilizce olarak bilgisi: "The 7812 data sheet says that a Vi of 14V-27V and a current draw between 5 mA and 1A will yield a Vo of 11.4V to 12.6V, with the typical being 12V." şeklinde yer almaktadır.

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=63479.3000

http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=965

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla girşin 12 volt üzerinde olması gerekli. Ancak 1. sayfaya baktıysanız eğer Böyle bir devre paylaşılmış;

Yani bu durumda bu devre çalışırmı çalışmazmı iyice kafam karıştı sizce bu devre nasıl çalışır mı? yada girişi 15 volt mu yapmam gerekli.

m0cr4.png

Hocam anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla girşin 12 volt üzerinde olması gerekli. Ancak 1. sayfaya baktıysanız eğer Böyle bir devre paylaşılmış;

Yani bu durumda bu devre çalışırmı çalışmazmı iyice kafam karıştı sizce bu devre nasıl çalışır mı? yada girişi 15 volt mu yapmam gerekli.

Bakın,kafanız hiç karışmasın,yukarıdaki resimde sn.hlyahkan'ın verdiği devre,ancak uygun besleme ile (Uygun çıkışlı trafo seçimiyle) tabiki çalışır,ancak lm7812 için,girişte uygulanacak gerilim en az 14 volt,en çok 27-30 volt dc.olarak datasheetine göre verilmiş olmalıdır.Bu nedenle trafo seçiminiz burada çok önemlidir.Sizin bu amaç için kullanmayı düşündüğünüz trafo ise 220/12 volt ac/ac 50 watt'lık bir trafodur,bu da bu devre için pek uygun değildir. Aslında sebebini izah etmeye çalışmıştım,ama pek anlayamadınız herhalde.12 volt ac.doğrultulup elektrolitik kondansatörde geçici olarak 16.92 volt dc. olur,ama siz bunu 7812'ye uygular uygulamaz değeri,trafo çıkış besleme değeri olan 12 volt dc.ye otomatik düşer,yani bu yüzden 220/12 ac/ac trafo pek uygun olmaz,220/15 ac/ac trafo gereklidir.

Yani sizin 1. sayfada yazdığınız trafo seçimi,net ve sorunsuz 12 volt sabit dc.çıkışı için,lm 7812'nin datasheetinde tavsiye edilen değerini yakalamaya çok uzaktır,bu talebi karşılayamayacağı için uygun değildir,ama devre çok uygundur.Yalnızca 220/15 volt,ac/ac çıkışlı,50 watt' bir trafoyla,bu devre mükemmel olarak çalışacaktır.Henüz satın almadıysanız eğer,trafo malzemesi olarak mutlaka bunu tercih edin.Devrede kullanılan 2N3055 güç transistörü ile dc. çıkışının daha yüksek olan amper değerlerini karşılaması,(50 watt.ın üzerinde olan trafo seçimlerinizde) 2N3055 güç transistörünün,bu devrede paralel 2 adet olarak bağlı bulunan yapısıyla ve ayrıca lm 7812 ile birlikte soğutucuya bağlanmasıyla kolayca da sağlanacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bakın,kafanız hiç karışmasın,yukarıdaki resimde sn.hlyahkan'ın verdiği devre,ancak uygun besleme ile (Uygun çıkışlı trafo seçimiyle) tabiki çalışır,ancak lm7812 için,girişte uygulanacak gerilim en az 14 volt,en çok 27-30 volt dc.olarak datasheetine göre verilmiş olmalıdır.Bu nedenle trafo seçiminiz burada çok önemlidir.Sizin bu amaç için kullanmayı düşündüğünüz trafo ise 220/12 volt ac/ac 50 watt'lık bir trafodur,bu da bu devre için pek uygun değildir. Aslında sebebini izah etmeye çalışmıştım,ama pek anlayamadınız herhalde.12 volt ac.doğrultulup elektrolitik kondansatörde geçici olarak 16.92 volt dc. olur,ama siz bunu 7812'ye uygular uygulamaz değeri,trafo çıkış besleme değeri olan 12 volt dc.ye otomatik düşer,yani bu yüzden 220/12 ac/ac trafo pek uygun olmaz,220/15 ac/ac trafo gereklidir.

Yani sizin 1. sayfada yazdığınız trafo seçimi,net ve sorunsuz 12 volt sabit dc.çıkışı için,lm 7812'nin datasheetinde tavsiye edilen değerini yakalamaya çok uzaktır,bu talebi karşılayamayacağı için uygun değildir,ama devre çok uygundur.Yalnızca 220/15 volt,ac/ac çıkışlı,50 watt' bir trafoyla,bu devre mükemmel olarak çalışacaktır.Henüz satın almadıysanız eğer,trafo malzemesi olarak mutlaka bunu tercih edin.Devrede kullanılan 2N3055 güç transistörü ile dc. çıkışının daha yüksek olan amper değerlerini karşılaması,(50 watt.ın üzerinde olan trafo seçimlerinizde) 2N3055 güç transistörünün,bu devrede paralel 2 adet olarak bağlı bulunan yapısıyla ve ayrıca lm 7812 ile birlikte soğutucuya bağlanmasıyla kolayca da sağlanacaktır.Kolay gelsin.

Yardımlarınız için teşekkürler o zaman bende 220/15V trafo alıyorum tekrar Sağolun. TEŞEKKÜRLER....

To220 kılıfında 2n3055 e eşdeğer başka bir transistör var mıdır?

TIP3055 var

TIP3055, TIP3055, DİRENC.NET / Türkiyenin elektronik kompanent satış sitesi., , , , TIP - TRANSİSTÖRLER

Ayrıca 12ac trafo kullanıpta hiç sorun yaşamadım uygulayıp görmek lazım bazen

Kolay gelsin

Sn hlyahkan ve sn binbaşı beni arada bıraktınız iyice biriniz 12 V sağlıklı olmaz diyor biriniz 12 V la sorun yaşamadım diyor arada kaldım eğerki 12V trafo ile bu devreyi uyguladıysanız 12V alacam ama giriş gerilimi 15 V 20 V ta olsa çıkış sabit kalmaz mı 7812nin görevi 12 volt sabit gerilim vermek değilmidir?

Sen 15 voltluk al çıkışa yük bağladığında voltaj düşmez garanti olur :) Binbaşı hocamız doğru diyor yanlış birşey yok çıkışa yük bağladığımızda 12 voltun aşağısına inebilir o yüzden sıkıntı olmaması açısından 15 volt al garanti olsun diyor binbaşı hocamız kısaca :)

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri