220/12V 50w bir trafo ile 12v güç kaynağı - Dönem Ödevim

Sen 15 voltluk al çıkışa yük bağladığında voltaj düşmez garanti olur :) Binbaşı hocamız doğru diyor yanlış birşey yok çıkışa yük bağladığımızda 12 voltun aşağısına inebilir o yüzden sıkıntı olmaması açısından 15 volt al garanti olsun diyor binbaşı hocamız kısaca :)

kolay gelsin

Çok sağolun bu ödevime çok yardımcı oldunuz.

Sen 15 voltluk al çıkışa yük bağladığında voltaj düşmez garanti olur :) Binbaşı hocamız doğru diyor yanlış birşey yok çıkışa yük bağladığımızda 12 voltun aşağısına inebilir o yüzden sıkıntı olmaması açısından 15 volt al garanti olsun diyor binbaşı hocamız kısaca :)

kolay gelsin

Hocam yine yardımınıza ihtiyacım var . Ben 50w trafo bulamadığım için mecburen 35 w aldım. Aldığım trafo 220/16V 35W bu trafodan yaklaşık olarak 2,5 A çekebileceğime göre paralel bağlı 2N3055 sayısını 1 e düşürmemde bi sakınca olurmu ?

2 amper anca çekersin. uygun soğutucuya bağla sorun olmaz.

2 amper anca çekersin. uygun soğutucuya bağla sorun olmaz.

Hocam tekrar merhaba devreyi plakete aktardım uygun soğutucuya bağladım ancak bir sorunum var. Sorun şöyle devreden yaklaşık olarak 2 A çekmem gerekiyor ancak ampermetre ile iki ucunu kısa devre ettiğimde max 650 civarı bir akım görüyorum ayrıca resimdeki taş direnç aşırı derecede ısınıyor. Taş direnci devreden çıkarsam direk olarak bağlasam ne gibi sorunlar olur teşekkürler....

23042013423.jpg23042013419.jpg

Devrende sorun görünmüyor taş direncin üzerine bobin sarıp dirence paralel bağlayabilirsin lisede böyle bi uygulama yapmıştık bobin sarılı olduğu halde bile ısınıyordu yani ısınır işi ısınmak onların :) akımı nasıl neyle ölçüyorsun

Devrende sorun görünmüyor taş direncin üzerine bobin sarıp dirence paralel bağlayabilirsin lisede böyle bi uygulama yapmıştık bobin sarılı olduğu halde bile ısınıyordu yani ısınır işi ısınmak onların :) akımı nasıl neyle ölçüyorsun

Akımı şöyle ölçüyorum yanlış olabilir ama uçlarını kısa devre edip devreden geçen akıma bakıyorum :) Doğrumudur. Ayrıca el değmeyecek şekilde ısınıyor.

Merhaba.Böyle bir ölçümü bir daha kesinlikle yapmayın,2N3055'i ve lm7812'yi belki yakabilirsiniz.Kısa devrede daha büyük akımlar da muhtemelen geçebilir,dikkat edin.Dc akımın ölçümünü,elinizde bir multimetre varsa eğer, bunu multimetrenin amper kademesine (DCA) getirip,multimetredeki 3 adet delikten,kırmızı (+) kablosunun jakını,200 mA'lik kısımdan çıkarıp,üst delikte yer alan 10 A DC kısmına takın.Burası 10 ampere,bazı multimetrelerde ise,20 ampere kadar ölçüm de yapabilir.Yük olarak net 2 amper çeken,12 voltluk bir direnç öğesi veya 12 voltluk bir otomobil arka ampülünü (1 adet stop=Çift telli ampülü, 21+5=26 watt çeker.12 voltta ise; I=P/V'den I=26/12 I=2.16 amperi net olarak çeker,çift flamanı yanarken.) ölçüm için ayrıca kullanabilirsiniz.Amper değerini ölçerken ampermetre kısmı bu yüke seri olarak bağlanacaktır.

Yeterli amperi (2 amperi) burada alamamanızın bir sebebi de,belki ayni soğutucuya vida ile tutturduğunuz,2N3055 ve lm 7812 arasında,hiç bir elektrik izolasyonu da olmamasından kaynaklanabilir.Akım bir şekilde heba olup harcanmış da olabilir.Lm 7812'nin "gnd" ucu ile 2N3055'in "beyz" ucu,soğutucudaki bir elektriki temasla,birbirlerine hiç temas etmesin,bu uçları hiç değmesin,buna dikkat edin.Bu nedenle de mutlaka bir yalıtımı (İzolasyonu),onlar arasında sağlamalı ya da ayrı ayrı soğutuculara bu parçaları gerekirse de bağlamalısınız.Bunu sağlamak için,delik çapını vidaya,montajda hiç değmeyecek şekilde büyük delmeniz,araya termal ped ayrıca mutlaka koymanız ve montajı ayni iletken bir soğutucuya yaparken de,vidanın bu parçaları tam sıkarken,"ped+büyük vida deliği" sayesinde direk olan elektrik temasını da tam olarak önlemelisiniz.Belki o zaman 2 amperi net olarak da alırsınız diye tahmin ediyorum.Kolay gelsin.

Merhaba.Böyle bir ölçümü bir daha kesinlikle yapmayın,2N3055'i ve lm7812'yi belki yakabilirsiniz.Kısa devrede daha büyük akımlar da muhtemelen geçebilir,dikkat edin.Dc akımın ölçümünü,elinizde bir multimetre varsa eğer, bunu multimetrenin amper kademesine (DCA) getirip,multimetredeki 3 adet delikten,kırmızı (+) kablosunun jakını,200 mA'lik kısımdan çıkarıp,üst delikte yer alan 10 A DC kısmına takın.Burası 10 ampere,bazı multimetrelerde ise,20 ampere kadar ölçüm de yapabilir.Yük olarak net 2 amper çeken,12 voltluk bir direnç öğesi veya 12 voltluk bir otomobil arka ampülünü (1 adet stop=Çift telli ampülü, 21+5=26 watt çeker.12 voltta ise; I=P/V'den I=26/12 I=2.16 amperi net olarak çeker,çift flamanı yanarken.) ölçüm için ayrıca kullanabilirsiniz.Amper değerini ölçerken ampermetre kısmı bu yüke seri olarak bağlanacaktır.

Yeterli amperi (2 amperi) burada alamamanızın bir sebebi de,belki ayni soğutucuya vida ile tutturduğunuz,2N3055 ve lm 7812 arasında,hiç bir elektrik izolasyonu da olmamasından kaynaklanabilir.Akım bir şekilde heba olup harcanmış da olabilir.Lm 7812'nin "GND" ucu ile 2N3055'in "beyz" ucu,soğutucudaki bir elektriki temasla,birbirlerine hiç temas etmesin,bu uçları hiç değmesin,buna dikkat edin.Bu nedenle de mutlaka bir yalıtımı (İzolasyonu),onlar arasında sağlamalı ya da ayrı ayrı soğutuculara bu parçaları gerekirse de bağlamalısınız.Bunu sağlamak için,delik çapını vidaya,montajda hiç değmeyecek şekilde büyük delmeniz,araya termal ped ayrıca mutlaka koymanız ve montajı ayni iletken bir soğutucuya yaparken de,vidanın bu parçaları tam sıkarken,"ped+büyük vida deliği" sayesinde direk olan elektrik temasını da tam olarak önlemelisiniz.Belki o zaman 2 amperi net olarak da alırsınız diye tahmin ediyorum.Kolay gelsin.

Hocam cevap verdiğiniz için teşekkürler ama malesef hata devrede değil bendeymiş sebebi de ben ve benim unutkanlıklarım. Şöyle ki multimetrenin akım ölçülürken probunun yerinin değişmesi gerektiğini bildiğim halde değiştirmeyi unutarak devrede hata aramam. Bu unutkanlıklar başıma bir iş açacak yakında hayırlısı diyelim :) Devreye 6V100W bir lamba bağladım ve 3,89A akım geçtiğini gördüm. Güç kaynağının seviyesinin çok üstünde birde sırf meraktan kısa devre ederek baktım bir anlık bide ne göreyim yaklaşık 7 A :) ve bir daha yapmamam gerektiğini anladım çünkü köprü diyot max 4 A bulamadığım için ve trafonunda küçük olduğunu düşünerek 4A almıştım. Tekrar bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim...Devrede tıkır tıkır çalışıyor.:) Ha bu arada transistör ile soğutucu arasında termal pad var. Ama 7812 de yok resimde büyütünce zorda olsa görülebiliyor

Çabaların için tebrik ederim. Nice insanlar, öğrenciler var ellerinin altında mükemmel imkanları olmasına rağmen üretime yönelmiyorlar. Özellikle bundan dolayı kutlarım seni.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri