220/12V 50w bir trafo ile 12v güç kaynağı - Dönem Ödevim

Tebrikler o zaman:),3.89 amperi de görmüşsünüz,bu da devre iyi çalışıyor demektir.Ama bence o 3.89'A'da,yine bir kısa devre akımı gibi yüksek bana kalırsa.Çünkü yeni satın aldığınız bu trafonuz da,sadece 35watt, 220/15 ac/ac'iydi sanırım.6 volt 100 watt'lık bir lamba da,hem 6 volt olduğu,hem de 100 watt olduğu için,tıpkı bir otomobil far lambasında olduğu gibi (12 volt,90/100 watt.lıklar gibi) güçleri çok fazla,aşırı yüksek olduğundan dolayı,bu trafonuzu zorlayarak,normal yükte sadece 2 A civarlarında geçmesi gereken bir dc.akımı yerine,3.89 amperin geçmesine de sebebiyet verebilmiştir diye düşünüyorum.

Bakın,yalnızca bir parçada izolasyonu tam sağlayan pedin olması da,yine her ikisi arasında bir yalıtkanlığı tam sağlayacaktır.Ben ikisinde de bulunmadığını varsayarak,aslında resimden de,tam olarak görüp ayırt edemediğimden dolayı bu uyarıyı ayrıca size yapmıştım.Ödevden de iyi bir geçer not alabilmeniz dileğimle.:)Tekrar kolay gelsin.

Tebrikler o zaman:),3.89 amperi de görmüşsünüz,bu da devre iyi çalışıyor demektir.Ama bence o 3.89'A'da,yine bir kısa devre akımı gibi yüksek bana kalırsa.Çünkü yeni satın aldığınız bu trafonuz da,sadece 35watt, 220/15 ac/ac'iydi sanırım.6 volt 100 watt'lık bir lamba da,hem 6 volt olduğu,hem de 100 watt olduğu için,tıpkı bir otomobil far lambasında olduğu gibi (12 volt,90/100 watt.lıklar gibi) güçleri çok fazla,aşırı yüksek olduğundan dolayı,bu trafonuzu zorlayarak,normal yükte sadece 2 A civarlarında geçmesi gereken bir dc.akımı yerine,3.89 amperin geçmesine de sebebiyet verebilmiştir diye düşünüyorum.

Bakın,yalnızca bir parçada izolasyonu tam sağlayan pedin olması da,yine her ikisi arasında bir yalıtkanlığı tam sağlayacaktır.Ben ikisinde de bulunmadığını varsayarak,aslında resimden de,tam olarak görüp ayırt edemediğimden dolayı bu uyarıyı ayrıca size yapmıştım.Ödevden de iyi bir geçer not alabilmeniz dileğimle.:)Tekrar kolay gelsin.
İyi akşamlar aradan baya zaman geçti ancak sizi tekrar rahatsız ediyorum. Hoca devrenin çalışma prensibini yaz getir dedi ancak kendim bilmeme rağmen bir türlü cümlelere dökemiyorum. Sizden ricam devrenin çalışma prensibini yazarmısınız sabah götürmem lazım ödevi TEŞEKKÜRLER...

İyi akşamlar aradan baya zaman geçti ancak sizi tekrar rahatsız ediyorum. Hoca devrenin çalışma prensibini yaz getir dedi ancak kendim bilmeme rağmen bir türlü cümlelere dökemiyorum. Sizden ricam devrenin çalışma prensibini yazarmısınız sabah götürmem lazım ödevi TEŞEKKÜRLER...

Merhaba. Devrenin Çalışma Prensibi;

Ac. 220 volt Şebeke geriliminin prizden alımı > 220/15 ac/ac trafo ile 220volt ac'den 15 volt ac'ye voltaj düşürümü > Köprü diyotla ac'den dc'ye dalgalı dc. eldesi > Elektrolitik kond. ile dalgalı dc. nin filtrelenmesi > 100 nF kutupsuz kond. ile,şebekeden gelen parazitin alınıp filtrelenmesi > Filtrelenmiş bu dc. akımın,7812'e sabit 12 volt dc. regüle eldesi için girmesi > Çıkan akım şiddetini artırabilmek için 7805'e paralel olarak 2 adet 2N3055 güç transistörünün de ayni anda devreye 7812'le beraber girmesi > 12 volt. dc.lik çıkışta,birer adet elektrolitik ve 100 nF kutupsuz kond.'ün de tekrardan kullanılıp,eksik kalan bir fiiltrelemenin veya artık kalan bir parazitin,tam olarak da filtrasyonunun yapılabilmesi,yani dalgalanmanın ve parazitik etkinin,tam olarak yok edilerek,kullanıcı olan bir cihazdan önce verilebilmesidir > Yeşil bir LED'in yanması ile de devrenin dc. kısmından başarılı bir akımın çıktığının gösterge olarak teyit edilmesi işlemidir (Devre doğru çalışma lambasıdır).Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Devrenin Çalışma Prensibi;

Ac. 220 volt şebeke geriliminin prizden alımı > 220/15 ac/ac trafo ile 220volt ac'den 15 volt ac'ye voltaj düşürümü > Köprü diyotla ac'den dc'ye dalgalı dc. eldesi > Elektrolitik kond. ile dalgalı dc. nin filtrelenmesi > 100 nF kutupsuz kond. ile,şebekeden gelen parazitin alınıp filtrelenmesi > Filtrelenmiş bu dc. akımın,7812'e sabit 12 volt dc. regüle eldesi için girmesi > Çıkan akım şiddetini artırabilmek için 7805'e paralel olarak 2 adet 2N3055 güç transistörünün de ayni anda devreye 7812'le beraber girmesi > 12 volt. dc.lik çıkışta,birer adet elektrolitik ve 100 nF kutupsuz kond.'ün de tekrardan kullanılıp,eksik kalan bir fiiltrelemenin veya artık kalan bir parazitin,tam olarak da filtrasyonunun yapılabilmesi,yani dalgalanmanın ve parazitik etkinin,tam olarak yok edilerek,kullanıcı olan bir cihazdan önce verilebilmesidir > Yeşil bir LED'in yanması ile de devrenin dc. kısmından başarılı bir akımın çıktığının gösterge olarak teyit edilmesi işlemidir (Devre doğru çalışma lambasıdır).Kolay gelsin.

Hocam ledi yüksek akım çekildiği zaman uyarması için koymuştum bu devreyi lisedeyken yapmıştım aklıma böyle birşey yapmak geldi. direncin üzerine 1 1,5 luk emaye tel sarılırsa daha iyi olur. Sizin dediğinizde doğru devreden akım çekildiğinide göstermek amaçlıda olabilir.

yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim sağolun

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri