2*( 3*150 + 70 mm2 NYY ) kablo generatöre gelen ?

Bu ne kadar ekonomik olur...? Ne kadar kullanışlı olur...? İşçiliği, güvenliği nasıl olur...? Ayrı konular.
Ama şu bir gerçek 70 yerine 35 olsaydı... Bu seferde mutlaka biri çıkıp neden 50 değil diyecekti. :)
Bu tıpkı Ben kamyonla taş değilde saman taşıyacağım neden 10 tekerlek var demek gibi bir şey.
bende bunun için bir şeyin hesabı varsa 70 lik mi olsun diyorum.
yoksa kablo standartı o diye projeyi çizen hemen yapıştırmasın, faz kesitince olsun diyorum.
bu benim standartım değil.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Son 15 yıldır kullanılan elektronik cihazların tamamı,az veya çok harmonik üretimine sebep olmaktadır.Harmoniğin sorun olduğu yerlerde ( özellikle,3. harmonik ) ,nötr iletkeni kesitinin artırılması gündeme gelmektedir.Bu nedenle,böyle sorunla karşılaşılabileceği düşünülerek,nötr iletkenini de faz iletkeni kesitinde düşünmek daha doğrudur.

Son düzenleme:
Hocam doğru da 3 fazı sırf tek faz beslemek için tesis edilmez sözleşme gücü beslenecek makine ve ekipmana göre seçilir çok iyi bildiğimiz gibi, buraya kadar grlen hattan 1 faz alınır ki bunun gücü de aynı olmayacaktır dolayısıyla nötr kesiti yeter gelmekte sanırım kesite iyiraz eden arkadaşların hepimizin atladığı nokta bu.

Parantez içindeki 3x150/70 üç adet 150 ve 1 adet 70 mm2 kablo demektir NYY siyah yeraltı kablosu demektir. Parantez dışındaki 2 x ise bu kablodan 2 adet kullanılacak demektir. Bence (3x150+70) yazılması daha doğru olabilir.

Kablo standartları bu şekildedir 3 faz olunca 16 lık kabloya 10 luk nötr. 25 liğe 16 lık nötr. 35 liğe 25 lik nötr. 50 liğe 35 lik nötr. 70 liğe 35 lik nötr. 95 liğe 50 lik nötr. 120 liğe ve 150 liğe 70 lik nötr... yeterli gelmektedir. konu tamamen ekonomik olması ile ilgilidir. teknik açıdan bir sıkıntı yok ise neden ekonomi düşünülmesin, ucuzluk, hafiflik, nakiye ...

En çok kullanılan standart kablolar bu şekildedir. Özel bir besleme olacağı zaman özel bir hesap yapılır gerekiyorsa 4x150 de yazılır. Bu kablo zor bulunur. Gerekiyor ise 3x150+70 YYY + 70 NYA yazılır. 70 NYA Nötr'e ilave yapılacaktır 20 mm 6 Atü borudan çekilecektir Gibi notlar düşülür.

Parantez içindeki 3x150/70 üç adet 150 ve 1 adet 70 mm2 kablo demektir NYY siyah yeraltı kablosu demektir. Parantez dışındaki 2 x ise bu kablodan 2 adet kullanılacak demektir. Bence (3x150+70) yazılması daha doğru olabilir.

Kablo standartları bu şekildedir 3 faz olunca 16 lık kabloya 10 luk nötr. 25 liğe 16 lık nötr. 35 liğe 25 lik nötr. 50 liğe 35 lik nötr. 70 liğe 35 lik nötr. 95 liğe 50 lik nötr. 120 liğe ve 150 liğe 70 lik nötr... yeterli gelmektedir. konu tamamen ekonomik olması ile ilgilidir. teknik açıdan bir sıkıntı yok ise neden ekonomi düşünülmesin, ucuzluk, hafiflik, nakiye ...

En çok kullanılan standart kablolar bu şekildedir. Özel bir besleme olacağı zaman özel bir hesap yapılır gerekiyorsa 4x150 de yazılır. Bu kablo zor bulunur. Gerekiyor ise 3x150+70 YYY + 70 NYA yazılır. 70 NYA Nötr'e ilave yapılacaktır 20 mm 6 Atü borudan çekilecektir Gibi notlar düşülür.

tesekkurler güzel acıklamaydı. Bu konuda biraz az bilgim varda peki topraklamasıda olacagı zaman + deyip yanına mı yazılıyor? bazen kablonun fazı bu kadarlık topraklamasıda bukadarlk dendigi icin soruyorum..

Aynen Topraklama ayrıca yazılır + demeye gerek yok. Çizgi nokta çizgi ... olarak çizilir kesiti ve özelliği yazılır bağlantı noktasında Topraklama işareti ile belirtilir. Ayrıca toprak yazmak size kalmış.

Özellik önemli örneğin 30x3.5mm galvanizli şerit. 50 mm2 çıplak bakır ... gibi. Bir makine nötrsüz besleme ise örneğin 4x10 TTR nin 1 kablosu toprak kullanılacaksa veya nötrlü olur ise örneğin 5x6 TTR nin 1 kablosu toprak kullanılacak ise belirtilir.

NOT: Makinelerde toprak 16mm2 den az olmamalı ayrı bir konu ...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri