2*( 3*150 + 70 mm2 NYY ) kablo generatöre gelen ?

Transfer panosundan 2*( 3*150 / 70 mm2 NYY ) kablo generatöre geliyor.. Bu kablonun açılımı nedir? 3 adet 150'lik faz enerji kablosu ve 70'lik topraklaması mı ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
6 adet 150 lik kablo (Her faz için 2 adet) ve 2 adet 70 lik kablo demektir.
arkadaşların dediği gibi ancak.
nötr kesitinin faz kesitinden ufak çekilmesi sakıncalı bir durumdur.
Bu tür üretilen kablolarda toprak ihtiyacı 70 likten sağlanmalı harici bir nötr hattı çekilmelidir. En az faz kesiti ölçüsünde.

arkadaşların dediği gibi ancak.
nötr kesitinin faz kesitinden ufak çekilmesi sakıncalı bir durumdur.
Bu tür üretilen kablolarda toprak ihtiyacı 70 likten sağlanmalı harici bir nötr hattı çekilmelidir. En az faz kesiti ölçüsünde.
Bahsettiğiniz durum yük profilinin Monofaze ağırlıklı olması halinde geçerlidir.
Trifaze yük ağırlıklı olan bir işletmede nötr kesitinin kalın olması gerekmez.

Bence de monofaze sistemlerde notr kesiti faz kesiti ile esit olmali.trifaze agirlikli sistemlerde ise dengeli yuklerde vektorel toplam sifir oldugu icin notr uzerinde bir yuk akimi yoktur..dengesiz yuklenmelerde vektorel toplam fark akimi, notr den kaynaga geri doner..notr kesitinin dusuk tutulmasi tamamen tasarruf amacli..4x120 lik kablo ile 3x120+70 kablonun fiyati ayni degildir diye tahmin ediyorum..4x120 daha pahalidir..isletmende monofaze agirlikli yuk varsa 4x120 kullanmak daha mantikli.trifaze agirlik yuk varsa 4x120 sadece maaliyeti attrir baska bir problem olmaz.

Bahsettiğiniz durum yük profilinin Monofaze ağırlıklı olması halinde geçerlidir.
Trifaze yük ağırlıklı olan bir işletmede nötr kesitinin kalın olması gerekmez.
bu kesitte bir kablo muhtemelen bir ADP nin besleme kablosudur ve içerisinde monofaze de vardır trifazede.
ayrıca trifaze de madem yükler eşit ve dengeli ki öyle o halde neden 70 lik kablo alınsın ki? 3*120 alınır ve atıyorum harici 50 lik veya daha aşağı tek damar kablo çekilir nötr için. böylece tasarruf da edilmiş olur.

70, aşağısı veya yukarısı için hesap gereklidir. eğer bu hesap yok söylenecek hiçbirşeyin bilimsel yaklaşımı yoktur.

bu kesitte bir kablo muhtemelen bir ADP nin besleme kablosudur ve içerisinde monofaze de vardır trifazede.
ayrıca trifaze de madem yükler eşit ve dengeli ki öyle o halde neden 70 lik kablo alınsın ki? 3*120 alınır ve atıyorum harici 50 lik veya daha aşağı tek damar kablo çekilir nötr için. böylece tasarruf da edilmiş olur.

70, aşağısı veya yukarısı için hesap gereklidir. eğer bu hesap yok söylenecek hiçbirşeyin bilimsel yaklaşımı yoktur.
Kusura bakma ama Hesap (Tasarruf) yönteminden hiş bir şey anlamadım.

Kusura bakma ama Hesap (Tasarruf) yönteminden hiş bir şey anlamadım.
hesap yapmadım aydınlatın diye sordum
niye 70 lik onu merak ettim. farzedelim ki motora bağlanacak 35 lik niye olmuyor. var mı 70 lik demenizde bir hesap yöntemi? madem yük dengeli 35 lik takalım diyeni nasıl ikna ediyorsunuz?

hesap yapmadım aydınlatın diye sordum
niye 70 lik onu merak ettim. farzedelim ki motora bağlanacak 35 lik niye olmuyor. var mı 70 lik demenizde bir hesap yöntemi? madem yük dengeli 35 lik takalım diyeni nasıl ikna ediyorsunuz?
Değerli kardeşim. Zamanında birileri oturmuş ve Uluslar Arası Standartlar belirlemişler. Bu standartlara göre kablo üretirken de 3*150+70 in uygun olacağı düşünülmüş. Tabi sen istersen, tesisine ve projene uygunsa 3*150 ve ayrıca 35 lik kablo çekebilirsin.
Bu ne kadar ekonomik olur...? Ne kadar kullanışlı olur...? İşçiliği, güvenliği nasıl olur...? Ayrı konular.
Ama şu bir gerçek 70 yerine 35 olsaydı... Bu seferde mutlaka biri çıkıp neden 50 değil diyecekti. :)
Bu tıpkı Ben kamyonla taş değilde saman taşıyacağım neden 10 tekerlek var demek gibi bir şey.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri