3(1×240)+120 kablo gerilim ve akım kapasitesi

Merhabalar

250 kw değerinde 2 adet panom var kendime ait 1600 kva trafomdan bu panolara kablo çekeceğim.

1.pano mesafe = 220 mt
2.pano mesafe = 220 mt

Kabloları yan yana götürmek şartı ile her faz için 1x240 mm2 n2xh kablo düşünüyorum.

Akım ve gerilim düşümü kurtarıyor mu en çok gerilim düşümünü merak ediyorum konu hakkında lütfen bilgi verir misiniz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar

250 kw değerinde 2 adet panom var kendime ait 1600 kva trafomdan bu panolara kablo çekeceğim.

1.pano mesafe = 220 mt
2.pano mesafe = 220 mt

Kabloları yan yana götürmek şartı ile her faz için 1x240 mm2 n2xh kablo düşünüyorum.

Akım ve gerilim düşümü kurtarıyor mu en çok gerilim düşümünü merak ediyorum konu hakkında lütfen bilgi verir misiniz
Direk mevcut trafodan alınıyorsa güç gerilim düşümü < %5 olmalıdır. Bu sebepten ötürü seçtiğiniz 240'lık kablo gerilim düşümünü kurtarmaktadır fakat 150'lik kablo seçerseniz o kablo da gerilim düşümünü kurtaracaktır. Hesaplamaları alta ekledim. Size bir soru sormak isterim;
Nötr hattı biliyorsunuz ki en önemli faktörlerden biri. Nötr ayrıyetten mi çekeceksiniz ? Çekeceksiniz projede mutlaka bunu da belirtmeniz gerekmektedir.
Sizin için birim fiyat analizi de yapmış bulunmaktayım.
1x150'lik kablodan 3 faz için alacağınız için fiyatı : 191 x 3 = 573TL
1x70'lik kablo(Ayrıyetten nötr için) : 93 TL
3x150+70'lik kablo için : 708TL
NOT-1: Montaj bedelleriyle birlikte hesapalnmıştır.
NOT-2: 2022 Çevre Şehirciliğin B.F. listesi kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 64
  • 2.png
    2.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
Nevzat Hocam çok teşekkürler bilgiler için yardımlarınız için :)

Tesisimizde 1600 kva trafo var ama yüklü su an anda nominal gerilim 400 V ama yüke geçtiğinde trafo çıkışından ölctugumdea 385-390 arası volt alıyorum

Endişem hesap kitap kurtarıyor kabloyu havada tava şeklinde yan yana döşeyecem kabloları elektriğin mekanik kısmı farklı dönüşler S vermeler gerilim düşümümu etkiler mi

Nevzat Hocam çok teşekkürler bilgiler için yardımlarınız için :)

Tesisimizde 1600 kva trafo var ama yüklü su an anda nominal gerilim 400 V ama yüke geçtiğinde trafo çıkışından ölctugumdea 385-390 arası volt alıyorum

Endişem hesap kitap kurtarıyor kabloyu havada tava şeklinde yan yana döşeyecem kabloları elektriğin mekanik kısmı farklı dönüşler S vermeler gerilim düşümümu etkiler mi
Son cümlemizi biraz daha detaylı aciklar misiniz?

Direk mevcut trafodan alınıyorsa güç gerilim düşümü < %5 olmalıdır. Bu sebepten ötürü seçtiğiniz 240'lık kablo gerilim düşümünü kurtarmaktadır fakat 150'lik kablo seçerseniz o kablo da gerilim düşümünü kurtaracaktır. Hesaplamaları alta ekledim. Size bir soru sormak isterim;
Toprak hattı biliyorsunuz ki en önemli faktör. Toprağı ayrıyetten mi çekeceksiniz ? Çekeceksiniz projede mutlaka bunu da belirtmeniz gerekmektedir.
Sizin için birim fiyat analizi de yapmış bulunmaktayım.
1x150'lik kablodan 3 faz için alacağınız için fiyatı : 191 x 3 = 573TL
1x70'lik kablo(Ayrıyetten toprak için) : 93 TL
3x150+70'lik kablo için : 708TL
NOT-1: Montaj bedelleriyle birlikte hesapalnmıştır.
NOT-2: 2022 Çevre Şehirciliğin B.F. listesi kullanılmıştır.
Toprak degil nötr çekilir nevzat bey benim bildiğim besleme hattına ilave olarak . Panolarda koruma topraklaması, trafo da koruma ve isletme topraklaması yapılır.

Aslında ilk defa bu kadar büyük kablolarla uğraşıyorum Nevzat Hocam

Hesaplarımı yaptığımda teoride tutuyor ama elektriğin mekanik kısmında kablonun döşenmesi kavislerde bükülmesi vs. gibi konular bu voltaj gerilimini artırır mı aslında

Yukarıda dediğim gibi 1600 kova trafomuz var nominal gerilim 400V ama tesisimiz yüke geçtiği sırada bu voltajı 385-390 Volt olarak görüyorum.

Bakmam gereken veya bilmem gereken bir konu var mıydı farklı olarak

Toprak degil nötr çekilir nevzat bey benim bildiğim besleme hattına ilave olarak . Panolarda koruma topraklaması, trafo da koruma ve isletme topraklaması yapılır..
Özür dilerim hemen düzeltiyorum. Nötr hattı olacak o. Yanlış yazmamdan dolayı herkesten özür dilerim.
İkinci olarak diyeceğim şey ise kabloyu hesaplarken mutlaka akım kontrol hesabı da yapılmalıdır. Gerilim düşüm ve akım kontrol mutlaka! yapılmalıdır.

Aslında ilk defa bu kadar büyük kablolarla uğraşıyorum Nevzat Hocam

Hesaplarımı yaptığımda teoride tutuyor ama elektriğin mekanik kısmında kablonun döşenmesi kavislerde bükülmesi vs. gibi konular bu voltaj gerilimini artırır mı aslında

Yukarıda dediğim gibi 1600 kova trafomuz var nominal gerilim 400V ama tesisimiz yüke geçtiği sırada bu voltajı 385-390 Volt olarak görüyorum.

Bakmam gereken veya bilmem gereken bir konu var mıydı farklı olarak
Yükünüzde az buz değil. Taşıyacağınız mesafede fazla. Imkan varsa yakın noktaya trafo koymak bence daha mantıklı. Başkası zor iş.
Özür dilerim hemen düzeltiyorum. Nötr hattı olacak o. Yanlış yazmamdan dolayı herkesten özür dilerim.
İkinci olarak diyeceğim şey ise kabloyu hesaplarken mutlaka akım kontrol hesabı da yapılmalıdır. Gerilim düşüm ve akım kontrol mutlaka! yapılmalıdır.
DM niz kapalı malesef . Buradan söylemek istemem aslında böyle mevzuları.

Tavada o kabloları bükmek bilmiyorum nasıl denir ama adamlar kazarak o kabloyu zor koyuyor. Bahsettiğimiz kabloya, soba borusu desek yanılmayız.
Yükünüzde az buz değil. Taşıyacağınız mesafede fazla. Imkan varsa yakın noktaya trafo koymak bence daha mantıklı. Başkası zor iş.

DM niz kapalı malesef . Buradan söylemek istemem aslında böyle .
Trafo hesabi yapsak kayıpları dahil etmeden 630kva trafo çıkıyor.

Son düzenleme:
Şu anda trafoyu yaptıramam bunu kabloyla çözmek durumundayım Nevzat Hocam

Trafom olsa uygun kabloyu secer beslerim.

Bir kaç firmadan bu kablo işinizi görür diye teklif aldık emin olmak için sordum aslinda

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri