13.7V 3A Trafo akü şarjı

:) evet yazım hatası seri dicektim , ama o paralel bağlama hatasınıda yaptım ilk acemiliğimde , biraz çatırtı koptu Allahtan ölçü aletine birşey olmadı
Bi sorum daha olacak sn binbaşı peki akü boş iken maximum kaç amper çeker yani 10A den fazla çekebilirmi eğer çekerse ölçü aleti max. 10A'e kadar ölçüyor galiba

:) evet yazım hatası seri dicektim , ama o paralel bağlama hatasınıda yaptım ilk acemiliğimde , biraz çatırtı koptu Allahtan ölçü aletine birşey olmadı
Bi sorum daha olacak sn binbaşı peki akü boş iken maximum kaç amper çeker yani 10A den fazla çekebilirmi eğer çekerse ölçü aleti max. 10A'e kadar ölçüyor galiba

Akü boş iken güç kaynağınızın ve akünün kendi amper kapasitesine,doluluk durumuna da bağlı olarak, max. olarak akım çeker,bu akım şiddeti sizin max. 3 Amp. olan güç kaynağı gücünü ayrıca geçemez,bu değere çok yakın olabilir,ayarladığınız şarj geriliminin,ne derece yüksek olduğuyla ilişkili olarak.Eğer 10.5 volta kadar inmesi durumunda max. olan akımı,yani 3 A (Sizin adaptör gücünün hepsini) çekecektir.(Bu hiçbir zaman sulu akülerde uygulanıp da,bu değere kadar inmesi tavsiye edilmeyen, kritik ve tehlikeli(Sulfatlanma açısından) bir değerdir,en fazla 10.80 volta kadar tehlikesizdir(Hücre başına 1.80 volt)Ancak kuru akülerin tam olarak boşalmasında sorun olmadığı,ancak bu haliyle fazla şarjsız olarak kalırsa, onların da sulfatlanma tehlikesinin bulunduğu,kuru akülerin, ayrıca aşırı şarjla fazla gaz kaybı,su kaybının da olmamasına dikkat etmek gerektiği kaynaklarda yer alıyor.Yani kuru aküler "emergency" sistemlerde(Ups gibi) derin deşarja da maruz kalabilir,ancak şarjsız olarak bu haliyle uzun süre beklememek kaydıyla.

Lead-acid_voltage_vs_SOC.png

Volt-şarj durumu eğrisinde de görüldüğü gibi,siz aküyü tam şarjlı olarak tutmak amacıyla,12.50 volta indiğinde (Yüzde 90 şarj durumuna karşılık geliyor) aküyü şarj cihazına bağlayıp,en az 12.60 volt değerini(Akü dinlenirken okumak üzere) yakalamaya çalışarak,aküyü tam şarjlı olarak,hazırda bekleteceksiniz.Kolay gelsin.

akü doldurma işlemini kapaklarını açarak ve bol havalandırmalı yerlerde yapmalısınız. çıkan gaz zehirlidir...örneğin balkonda.petek başına 2,7 volta kadar voltaj uygulayabilirsiniz.daha fazlası akünüze zarar verebilir.akü yü araça takmadan önce mutlaka dinlendirmelisiniz. takarken önce ( - ) ucu sonra ( + ) ucu bağlayın . sökerkende tersini.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri