13.7V 3A Trafo akü şarjı

eypde

Üye
Arkadaşlar en sonunda regüleli bir akü şarj aleti yapmayı başarabildim galiba bu sayede birde MuTİMETRE edindim :) aküm nerdeyse dolu gibi ama yeşil ışık hala yanmadı ölçü aletiyle ölçtüm 12.8 voltta akü . Halen şarjda ve 0,5A çekiyor
Asıl sormak istediğim 0,5A çekerken nasılsa şarjın sonunda fazla akım çekmiyor diye akünün kapaklarını açmadım bir tehlike arzediyormu acaba ???? 7 şaattir kapaklar kapalı vaziyette şarda şu an

60 amper mutlu silver akü bakımsızmış alırken öyle dediler su eksiltmezmiş dışarı fazla gaz çıkarmazmış öle yazıyo

Arkadaşlar Akü şu an 0,20 amper akım çekiyor 17 saattir şarjda bu akım dolduğunun işaretimi yoksa akımın dahada düşmesini bekleyerek tamamen amperin sıfırlanmasınımı beklemeliyim ?

selam arkadasım akünün peteklerindeki kapakları açmassan patlar aküyü ölçü aletiyle ölçmende fayda vermez akü içeriden kesik olabilir petekler şişmiş olabilir asit bozulmuş olabilir ve ayrıca akünün saglam olup olmadıgını anlaman için akü test cihazıyla ölçmen lazım..
AKÜYÜ 3 DEFA TAM BOŞALIRSA AKÜ BOZULUR...

Ben yanlış anlattım galiba aküm tam boş değildi zaten yüzde 90 felan doluydu ilk şarja taktığımda 2 amper çekiyordu gitgide kademeli olarak azaldı ve 17 saat sonra 0,20 ampere kadar düştü .. neyse bunuda deneyerek öğreneceğiz galiba :)

sizin yaptığınız akü şarji 4x4 değıl 8x8 daha iyisi olamaz akü isinma yapmıyorsa şarj uzun sürede yapılıyorsa en mukemmel şarj budur arkadaşimiz yazmış akü patlar diye arkadaştan özür dılerım akü yüksek akimla 14.8 voltla şarj edilirse dedığınız gibi patlar akülerde 13.8 uzerı yüksek akim tehlikelıdır vede aküyü bozar 12.8 volt demışsınız demekki akü daha füll şarj olmamiş 13.8 volt gormen lazim füll şarjda buna şarj kesıcıde yapabilirsin

Sn.tekin126
12 Volt elektrik altyapısına sahip motorlu taşıtlar 14,4 Volt gerilimle akü şarjı yapmaktadır. Ayrıca gerilim ölçmeden daha pratik bir metod sabit gerilim şarjı yaparken akü şarj akımını ölçmektedir.Akü eğer kapasitesinin %2-%3 ü arasında bir akım çekiyorsa (şarjda iken) pratikte o akü şarj olmuş kabul edilir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler tekin126 , şarj aleti volt ayarlı şu an 14volt a ayarladım 0,15 amper e kadar düştü galiba bayabi doldu sonlarda sanırım bu kaynama olayını nasıl anlıcaz acaba seyrek olarak kabarcıklar çıkıyor , böyle gazozu ilk açtığımızdaki kadarmı kabarcıklar oluşması gerek 0,15 amper çekiyor ve seyrek kabakcık çıkıyor tektük

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler tekin126 , şarj aleti volt ayarlı şu an 14volt a ayarladım 0,15 amper e kadar düştü galiba bayabi doldu sonlarda sanırım bu kaynama olayını nasıl anlıcaz acaba seyrek olarak kabarcıklar çıkıyor , böyle gazozu ilk açtığımızdaki kadarmı kabarcıklar oluşması gerek 0,15 amper çekiyor ve seyrek kabakcık çıkıyor tektük

0,15 Ampere düştüyse dolmuştur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri