şofben acil yardım

3x2,5 yeterli olur ben zamaninda kullandim. 16 yada 20 amper sigorta ile toprak hatti yoktu sifirlama yaptim. 3.kademede.sigorta atiyordu bu yuzden 3. Kademeyi kullanmadim. Cevremde kullananlar var ama kesinlikle tavsiye etmem. Su illaki elektrikle isitilacak ise elektrikli termosifon en iyisi.

şofbenin içerisinden 3 cü kademe kablosunu söküp iptal etmek kaydı ile 3x2.5 nym uygundur ancak iptal etmeden kullanıcıya 3 cü kademeyi sakın açma derseniz bu cinayettir sigorta düşük bağlarım derseniz bizim insanımız zekidir amperini yükseltirki bu yine cinayettirayrıca sağlam ve kalın kablo illaki şofbene mahsus değildir siz tüm hattı sağlama alın kalınlaştırın taktire bırakın

Şimdi birazcık gerçek hayattan bahsedelim. 3*2,5 mm2 kablo ile şofbeni köylerde çalıştığım yıllarda 7 yıl boyunca kullandım. Bir sorun olmadı.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey 3.kademede şofbeni uzun süre çalıştırmamak. Eğer çalıştırırsanız bağlantı noktalarında tutuşmalar meydana gelir veya kendi arasında ısıdan birbirine yapışmalar.
Megep kaynaklarında 4 mm2 kablo kullanılması gerektiği eğer mesafe 23 metreden fazla ise 6 mm2 kablo kullanılması gerektiğini söyler.

Elektrikli şohbenlerin güçleri 7 000 vata kadar çıkıyor. 7 kvat bir gücü sürekli kullanacağınızı varsayarak kesiti seçin 2,5 luk iletken mesafe uzayınca yetersiz kalıyor. 3x4 mm² iletken kullanın ve sayaçtan sonra yeni bir 32 amperlik sigorta ile hat çekin ana sigortanızı da 40 amper ile değiştirin.

Yanma olayi hemen bas gostermez. Yani 2.5 kablo taktiniz calistirdiniz calisti herhangibir sorun yok denilemez. Zamanla kablonun izalasyonu deforme olur. Bakir iletken kararmaya baslar. En sonunda bir noktadan patlak verir.

kardeşlerim merhaba. ben ihlas marka bir şohben aldım. kaç gündür teknik servis geldi gelecek hep beni savsaklıyor bende kendim bağlama kararı aldım. ancak önce bir danışma gereği gördüm. niyetim bu ; çamaşır makinesinin olduğu bağlantı kablolarından 6 mm lik kablo çekecem ve şohbenin girişine de 40 a 30 ma kaçak akım koruma rolesi bağlayacam ve bu şekilde şohbeni monteleyecem. sizce bunda bir sıkıntı ve sakınca oolurmu? bildiğim kadarla çamasır makinesinin sigortası 20 amper... değerli yorum ve görüşlerinizi bekliyorum
bana sorarsan bu ani ısıtıcıları hiç kullanmamanı tavsiye ederim. kullanman için trifaze ile beslnmen gerekir. 9 kw ı aşan güçler trifaze olmak zorunda ani tip ısıtıcı tek başına 7.5 kw diğer yüklerle beraber 13-14 kw eder. ne yaparsanız yapın sorun yaşayacağınız kesin slm

@REZİSTANS ustam hoş ve güzel diyorsunda, zaten bassetmiş olduğu sohbet monofaze an mantıklısı sikorta kutusundan sohbene kadar 3*4 mm ile bir koblo çekip güvenlik açısından sohben yanina 32A sikorta koymasi dahada güvenlik açisindan 32A bir kaçak rölesi ile beslemesini tercih ederim.

@REZİSTANS ustam hoş ve güzel diyorsunda, zaten bassetmiş olduğu sohbet monofaze an mantıklısı sikorta kutusundan sohbene kadar 3*4 mm ile bir koblo çekip güvenlik açısından sohben yanina 32A sikorta koymasi dahada güvenlik açisindan 32A bir kaçak rölesi ile beslemesini tercih ederim.
monofaze olduğunu biliyorum tabiiki reaksiyon kardeş o yüzden bu tip ani ısıtıcılı şohbenlerin trifaze tesisatlarda kullanılması gerekir sizin verdiğiniz amper değerleri monofaze tesisatlara uygun değildir elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre sayaç üstü sigorta 25 kolon 20 veya 25 priz linye 16 lamba 10 amperi geçemez. o yüzden bu 32veya 40 a kullanmanız için güç arttırım projesi çizdirerek tesisatınızı trifaze yapmak zorundasınız.slm

@REZİSTANS iç yonetmelik kanuna birşey diyemem o konuda yerden göğe kadar haklisin ama şohben firmalari garanti kapsami ve istediği sigorta Amper değeri ise 32A'dir.
Zaten şu devirde tesisati trifaze yaptirmaya gerek yok çünkü tedaşın yeni çıkan kanuna göre elektirik abonesi alacak olan şahis yakınlarindaki direkde 3 fazli bir hat varsa istese tek odali bir evde olsa ona göre 3 fazli proje cizecek ve abone alacak.
( Dişarida piyasada iş yaptim için bunu bire bir yaşadim.
Sohben husunda dediğimiz gibi genelde tercih olan evin linye hatlarinda değil direk sigorta kutusundan alinmasi isteniyor. Hemen hemen bir çok sohben taktim ve firmasina deng geldim istedikleri akim değeri 32A. A.selam

monofaze olduğunu biliyorum tabiiki reaksiyon kardeş o yüzden bu tip ani ısıtıcılı şohbenlerin trifaze tesisatlarda kullanılması gerekir sizin verdiğiniz amper değerleri monofaze tesisatlara uygun değildir elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre sayaç üstü sigorta 25 kolon 20 veya 25 priz linye 16 lamba 10 amperi geçemez. o yüzden bu 32veya 40 a kullanmanız için güç arttırım projesi çizdirerek tesisatınızı trifaze yapmak zorundasınız.slm
Elektrik iç tesisat yönetmeliğinin neresinde yazıyor Rezistans ustam? Sayaç üstü sigorta 25A olması. Merakımdan soruyorum yanlış anlamayın ustam.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri