Monofaze Şofben Yardımı

EheE

Üye
Merhaba;
Evimde monofaze elektrikli şofben kullanmak istiyorum; ama elektrik beni korkutuyor;
Kendim elektrikçi değilim; teknik olarak anlamıyorum;

Kullanmayı düşündüğüm şofbenler İhlaslardan değil; şofben olarak kullanılan tüm evi sıcak su dağıtan tiplerden; modelleri aşağıda mevcut;
İki üründe 9 KW enerji çekiyor; evimin tesisatı sıfır;
Tüm Prizlere 3*2,5 NYM çekili; 40 A kaçak akım ve yangın rölesi de var; topraklamamın iyi yapıldığını düşünüyorum (BENCE :), bahçe toprağına 20 çap 1,5 mt som bakır ve 16 mm kablo ile yapıldı.

Yine de bunun için ayrı bir sigorta koyup 3*2,5 ile kullansam sıkıntı yaratır mı?
Kablonun prizlere tek çekilmesini istemiştim ama toplam sigorta sayım 4; prizlerden daha az; bu da her prize tek kablo çekilmemiş demek galiba;

Ayrıca bir kablo çekmek ve sigorta takmak gerekir mi? Şofbeni bağlayacağım yerin hemen yanına bir priz koydurmuştum çamaşır makinesi için; bunun içinden elektrik alsam ne olur? Şu an oturduğum evde kombi için aynı şey yapılı; prizin içinden kablo alınıp araya sigorta ile kombiye verildi;

Evde ne gibi sıkıntı yaratır? Sürekli oturduğum bir ev değil; köy evi; termosifon bağlamak istemiyorum hem ısıtma süresi hem de evim prefabrik olduğundan duvarların taşıma kapasitesi nedeniyle sıkıntı yaratır;

Yardımlarınızı rica ederim; çok kararsız kaldım;

Clage Cex9 Monofaze Ani Su Isiticisi 25504014 - n11.com
Daxom Hermetik Şofben

Sigorta kutusundan en az 4 luk kablo ile ayri hat cektirmelisin.

7000 wattlık şohbenler bile önerilmezken bu güçteki şohbeni nerden buldunuz. Bence termosifon tercihiniz olsun. Gerekli askı aparatlarını bularak monte edin veya altına sehpa felan ayarlayın.

Ev sigortasına giriş hattı 4 mm lik değilse 4 mm lik çekmen yanlış olur önce ona bakmalısın.Sigortalara giren hat kaçlık?

7000 wattlık şohbenler bile önerilmezken bu güçteki şohbeni nerden buldunuz. Bence termosifon tercihiniz olsun. Gerekli askı aparatlarını bularak monte edin veya altına sehpa felan ayarlayın.
Cok haklisiniz hocam. Bu cihazlar nasil musade aliyor anlamis degilim.

Ev sigortasına giriş hattı 4 mm lik değilse 4 mm lik çekmen yanlış olur önce ona bakmalısın.Sigortalara giren hat kaçlık?

Merhaba,
Sayaca gelen kabloyu soruyorsanız 2*10; sayaçtan sigortaya gelen ise 6'lık diye hatırlıyorum;
Malzemeleri kendim aldım; sayaçtan sigortalara gelen 4 veya 6 olmalı; elektrikçi 4'lük kablo demişti; ben demekki yanlış anladım dört telli almıştım; 1 i boş :); Kalınlık için malzemeyi satan yere söylemiştim; uygun kalınlıkta ver diye 1-1,5 mt olduğu için çok incelemedim; gidince bakarım 4 mü 6 mı? Tek katlı olduğu için sayac kapının dışında; sigortalar içerde; 1 mt filan kullanıldı kablo.
Clage'nin teknik verilerinde ""Required cable size"" bağlantı kalınlığı 6 olmalı galiba; aşağıdaki teknik dökümanında sanırım onu demek istiyor;
Bu işten anlayan sizler olarak bunlara nasıl izin veriyorlar diyorsunuz satıcısı 3*2,5 ile bağlarsın sıkıntı olmaz diyor :confused: :(
Satıcılar İnsanlara bu şekilde yanlış bilgiler verip onca yangının, ölümün, arızanın sebebi oluyorlar;
Giriş kablom 4 veya 6'lık ise tek hat ile kullansam sıkıntı yaratır mı?

http://www.clage.com/cms_downloads/en/produkte/produktinfos/CEX9-PI-EN.pdf

Normalde 7000 wattlık ısıtıcılara 4 mm2 kablo tavsiye ediliyor. Bir üstünü alırsanız (6mm2) iyi olur. Yok 4 mm2 aldıysanız sorun çıkartmaz Allahın izniyle. [MENTION=77003]oonurr[/MENTION] ustam zaten cevaplamış. Mesafe de yakınmış zaten. Sigorta da 40 A takmanız lazım.:) Sigorta panosundan ayrı hat ve ayrı sigorta. Sakın en yakın buattan almayın. Allah yardımcınız olsun. Kazasız iyi günlerde banyo yapmanız dileğiyle.:D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri