Şofbenden çıkan mavimsi ışık

Öncelikle merhabalar değerli arkadaşlar, saygıdeğer büyüklerim,
http://www.serinteknik.net/urun/20100410030933_3.jpg bu linkteki şofbenden evimizde bulunmaktadır. Şofben çalışma esnasında 2. kademeden 3. kademeye geçirildiği esnada şofbendeki küçük hava deliğinden mavimsi ışık belirmektedir. Anlık ve kısa süreli bu ışığın ark boşalması olduğunu düşünüyorum, sizce bu düşüncem doğru mudur? Eğer ki bu ışık ark boşalmasıysa sebebi nedir? Şofbenden mi kaynaklanıyor ya da tesisatta bir sıkıntı olabilir mi? Çözüm için bir öneriniz var mıdır ya da bu durum çözüm olmadığı taktirde sorun oluşturabilecek bir durum mudur?
Şimdiden teşekkürler herkese, saygılarımla...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Jumbo Ani su ısıtıcısı 2.kademede 4kw 3.kademede 7kw güç çeker bu değerler standart bir ev tesisatı için yüksek değerler. 3.kademede çekilen akım 32A komütatör ark yapabilir. Kademe seçiminizi cihaza enerji vermeden yapmanızı tavsiye ederim, kaçak akım rölesi kullanmayıda kesinlikle ihmal etmeyin.

Yine çok konuşulan bir konu "ani su ısıtıcısı" şeklinde forum içi arama yapın ustalaramızın tavsiyeleri cihazın tehlikeleri hakkında bilgi sahibi olun.

Üstüne para da verseler ben bu ani ısıtıcıyı evime bağlatmam...

Jumbo Ani su ısıtıcısı 2.kademede 4kw 3.kademede 7kw güç çeker bu değerler standart bir ev tesisatı için yüksek değerler. 3.kademede çekilen akım 32A komütatör ark yapabilir. Kademe seçiminizi cihaza enerji vermeden yapmanızı tavsiye ederim, kaçak akım rölesi kullanmayıda kesinlikle ihmal etmeyin.
-----
Öncelikle teşekkürler cevaplar için, geçen sene şofbeni eve bağlatmadan önce elektrikciye kaçak akım rolesi almak için gittiğimde ustanın bana cevabı "tesisatınız kaçak akım rolesine uygun yapılmamışsa zırt pırt atar verim alamazsın, boşuna bağlatma" şeklinde cümle olmuştu, kaçak akım rolesini bağlatacak olursam bu ustanın dediği ya da demeye çalıştığı durumun doğruluğu ne kadardır acaba?

-----
Öncelikle teşekkürler cevaplar için, geçen sene şofbeni eve bağlatmadan önce elektrikciye kaçak akım rolesi almak için gittiğimde ustanın bana cevabı "tesisatınız kaçak akım rolesine uygun yapılmamışsa zırt pırt atar verim alamazsın, boşuna bağlatma" şeklinde cümle olmuştu, kaçak akım rolesini bağlatacak olursam bu ustanın dediği ya da demeye çalıştığı durumun doğruluğu ne kadardır acaba?

Eski tesisatlarda Ustanın bahsettiği sorunu yaşamak mümkündür. Ama bu iş öyle kestirip atılacak kadar da ucuz değildir çünkü insan hayatı ucuz değildir. Ev sizin ise tesisat kabloları çok eski ise yenilenmeli, ev kira ise ev sahibine durum bildirilmeli, ev sahibi ben masraf yapamam derse en azından ani su ısıtıcısı için çekilen hatta 40A(30mA) Kaçak akım rölesi takılmalı.

Eski tesisatlarda Ustanın bahsettiği sorunu yaşamak mümkündür. Ama bu iş öyle kestirip atılacak kadar da ucuz değildir çünkü insan hayatı ucuz değildir. Ev sizin ise tesisat kabloları çok eski ise yenilenmeli, ev kira ise ev sahibine durum bildirilmeli, ev sahibi ben masraf yapamam derse en azından ani su ısıtıcısı için çekilen hatta bir (30mA) Kaçak akım rölesi takılmalı.

Çok teşekkürler hocam, bu durumu en iyi şekilde araştırıp en iyi şekilde önlemini bir an önce almaya çalışacağım çünkü oldum olası bu ani su ısıtıcılarından hoşnut olmuyorum.
Saygılarımla.

-----

Topraklama olmadığı için kasdetmişse topraklama olmadan da kaçak akım görev yapar. Tabiki de en sağlıklısı topraklama ile birlikte kullanılması lazım. Ayrıca sıfırlama varsa iptal edilmeli. Kaçak akım sıfırlamadan pek hoşlanmaz.

Eski tesisatlarda Ustanın bahsettiği sorunu yaşamak mümkündür. Ama bu iş öyle kestirip atılacak kadar da ucuz değildir çünkü insan hayatı ucuz değildir. Ev sizin ise tesisat kabloları çok eski ise yenilenmeli, ev kira ise ev sahibine durum bildirilmeli, ev sahibi ben masraf yapamam derse en azından ani su ısıtıcısı için çekilen hatta 40A(30mA) Kaçak akım rölesi takılmalı.
+1000 canı gönülden katılıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,330
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Geri