Şofben ve atan Merlin Gerin sigorta

Peki C32N ne anlama geliyor bu durumda? Şimdi C gecikmeli sigorta türü 32 de amperi desem, bu sefer dediğiniz gibi L de sigorta türü A da amper diyeceğim, sigortayla ilgili döküman da bulamadım internette. Ama işin bir ilginç yanı da, şofbeni üçüncü kademeye getirince de uzun süre nasıl olur bilmem ama bir süre atmadan çalışıyor, 20'lik olsa 7 kw ile atması lazım.

Bu arada konuyu açtıktan sonra denememiş olmam saçma geldi :) ve denedim, elektrik sobalarını kapattım ve şofbeni 2. kademede 20 dakika aralıksız çalıştırdım bişey olmadı, ama evdekiler bu durumun nadiren olduğunu söylüyor. Ben unutup UFO ile aynı anda açmalarından şüpheleniyorum ama kapatıyoruz diyorlar, zaten açtıkları anda atmıyormuş da acaba UFO ısınıp kapalıyken şofbeni açıp sonra UFO devreye girdiğinde mi atıyor diye de düşündüm.

Elektrik sobalarının toplam gücü 4800 watt, ayrı odalarda ikisini aynı anda açınca da sigorta atmıyor. Doğrusu kafam karıştı.[/QUOTE
arkadşım merhaba
oradaki C32N sigortanın referansıdır.birde osigorta çin menşeili olabilir yani akımı tutmayabilir.sizin sigortanız Ltipi günümüzde (B tipi)20 amper gecikmesiz çalışan sigortadır.zaten bu sigortayı ana sigorta olarak kullanmak doğru değildir.sigortana gelen hat 4'lük veya 6'lıksa C tipi 40 A'lik sigorta kullana bilirsin.binanızın durumunu bilmiyorum mutlaka ana sigortaya gelen kabloyu kontrol etmelisin.birde yalnız başına duran C40 Asigortayı muhtemelen şofben için bağlamışlar,Btipi veya C tipi32 A'le değiştirmelisin.infrared ısıtıcıyı kapatsan bile düzen aldıramazsın.elektrik sobaları 4800w fakat elektro şofben 7000 wattır.(İ=P/u=7000/220=31.8 amper çeker).
kolay gelsin

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim. Şimdi tesisat şöyle:

Aşağıda kutuda sayacın altında Siemens 25 A 30 ma KAR takılı, bu şimdiye kadar hiç atmadı. Evde ise durum ilk resimde gördüğünüz gibi, L20A sigorta takılı. Şofbenin kablosu ise 2.5'luk ve direk sigorta kutusundan çıkıyor, 40 amperlik sigortaya bağlı. Sigortayı yine de indirip baktım başka bir yere elektrik gitmiyor.

Şofbeni dediğim gibi uzun süre 3. kademede hiç çalıştırmadım ancak birkaç dakika denemişliğim var, sigorta hiç atmadan çalışmıştı.

Geçen sene 15 tatilde geldiğimde sigorta hiç atmadan 2. kademeyi kullanabilmiştim, o zaman da bu sorunu nadiren de olsa yaşadıklarını söylemişlerdi. Dün akşam işte deneme amaçlı 20 dakika çalıştırdım atmadı, bu sabah banyodayken bitmesine yakın atmış kaldırdık. Sonra ben kendim girdim ve bende yine atmadı. Ben buzdolabının kalkış akımından şüphelendiğim için onun fişini çekip girmiştim ama.

Ben sigortayı değiştiririm de ailem bu evden çıkma niyetinde oldukları için eve masraf yapmamı istemiyor, tabi alır takarım da şimdilik buzdolabı fişi çözümünü bulduk. Eğer onun fişi çekili yine devam ederse zaten aşağıdaki de 25 amperlik olduğu için evdekini de 25 amperlik ile değiştireyim diyorum.

Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim. Şimdi tesisat şöyle:

Aşağıda kutuda sayacın altında Siemens 25 A 30 ma KAR takılı, bu şimdiye kadar hiç atmadı. Evde ise durum ilk resimde gördüğünüz gibi, L20A sigorta takılı. Şofbenin kablosu ise 2.5'luk ve direk sigorta kutusundan çıkıyor, 40 amperlik sigortaya bağlı. Sigortayı yine de indirip baktım başka bir yere elektrik gitmiyor.

Şofbeni dediğim gibi uzun süre 3. kademede hiç çalıştırmadım ancak birkaç dakika denemişliğim var, sigorta hiç atmadan çalışmıştı.

Geçen sene 15 tatilde geldiğimde sigorta hiç atmadan 2. kademeyi kullanabilmiştim, o zaman da bu sorunu nadiren de olsa yaşadıklarını söylemişlerdi. Dün akşam işte deneme amaçlı 20 dakika çalıştırdım atmadı, bu sabah banyodayken bitmesine yakın atmış kaldırdık. Sonra ben kendim girdim ve bende yine atmadı. Ben buzdolabının kalkış akımından şüphelendiğim için onun fişini çekip girmiştim ama.

Ben sigortayı değiştiririm de ailem bu evden çıkma niyetinde oldukları için eve masraf yapmamı istemiyor, tabi alır takarım da şimdilik buzdolabı fişi çözümünü bulduk. Eğer onun fişi çekili yine devam ederse zaten aşağıdaki de 25 amperlik olduğu için evdekini de 25 amperlik ile değiştireyim diyorum.
arkadaşım merhaba
kaçak akım rölesi kaçak varken atar yani sigortanın görevini yapmaz.kaçak akım röleleri mutlaka sigorta ile desteklenmelidir.
kolay gelsin

Evet orası öyle, ama şu durumda aşağıdaki KAR 25 amperlik iken eve 32 amper sigorta takmanın galiba bir anlamı olmaz değil mi? Şu anda en mantıklı çözüm olarak bu sigortayı 25 amperlik olanla değiştirmek görünüyor. Şofben zaten 3. kademede hiç kullanılmıyor, İzmir olduğu için kışın da 2 yeterli geliyor. Zaten şofbenin kablosu da 2.5'luk çekilmiş, 7 kw için uygun değil. Hem 4'lük de çekilse bu aletleri 3. kademede kullanma konusunda çekinceliyimdir.

Peki bir de şunu sormak istiyorum. Tesisatta ana sigorta mı önce olur yoksa KAR mı? Bu evde ta aşağıda kutuda KAR var, ana sigorta evin içinde. Uygulamada tam tersi yapılmıyor mu, ana sigorta aşağıda KAR evde olacak şekilde? Ya da KAR'ın iki kat aşağıda olması çalışmada sorun oluşturur mu?

Evet orası öyle, ama şu durumda aşağıdaki KAR 25 amperlik iken eve 32 amper sigorta takmanın galiba bir anlamı olmaz değil mi? Şu anda en mantıklı çözüm olarak bu sigortayı 25 amperlik olanla değiştirmek görünüyor. Şofben zaten 3. kademede hiç kullanılmıyor, İzmir olduğu için kışın da 2 yeterli geliyor. Zaten şofbenin kablosu da 2.5'luk çekilmiş, 7 kw için uygun değil. Hem 4'lük de çekilse bu aletleri 3. kademede kullanma konusunda çekinceliyimdir.

Peki bir de şunu sormak istiyorum. Tesisatta ana sigorta mı önce olur yoksa KAR mı? Bu evde ta aşağıda kutuda KAR var, ana sigorta evin içinde. Uygulamada tam tersi yapılmıyor mu, ana sigorta aşağıda KAR evde olacak şekilde? Ya da KAR'ın iki kat aşağıda olması çalışmada sorun oluşturur mu?
tabiki KAR evde olması lazım hat 2.5 luk kablo ise sorun yok eğer 3 te kullanılmıyor dersen 25 amper yeter ama ana sigortan 32 amperden aşağı kesinlikle olmasın

bende sayaç ın nötr kabloları sarı idi mavi ile değiştirttim sarı kablolar hes idi mavinin markası tam okunmuyor sigorta sigma
şofbeni 3. kademeye getirdiğimde atmaya başladı sarı kablo takılı iken atmıyordu bu olayın kablo ile alakası olurmu yoksa sigortadamı aksilik oldu

bende sayaç ın nötr kabloları sarı idi mavi ile değiştirttim sarı kablolar hes idi mavinin markası tam okunmuyor sigorta sigma
şofbeni 3. kademeye getirdiğimde atmaya başladı sarı kablo takılı iken atmıyordu bu olayın kablo ile alakası olurmu yoksa sigortadamı aksilik oldu
kabloyla bir alakası yok sigorta kaç amper sigorta özelliğini kaybetmiş olabilir slm

kabloyla bir alakası yok sigorta kaç amper sigorta özelliğini kaybetmiş olabilir slm
kablo kesitleri 4 mm .sigorta c40 a .bir kere yanlışlıkla nötr ü toprağa bağlamıştım ,toprağı nötr zannettiğim için .atan sayaçtaki sigorta .sonra iki sigorta daha var onlar atmıyor bir şofbende var b40 a .birde sigorta kutusunda b40 a .şofben için c mi yoksa b mi takmak lazım teşekkür ederim.
hocam noktalama işaretlerinden pek anlamam birşeyler yaptım ama olmuşmu sizce

Son düzenleme:
kablo kesitleri 4 mm sigorta c40 a bir kere yanlışlıkla nötr ü toprağa bağlamıştım toprağı nötr zannettiğim için atan sayaçtaki sigorta sonra iki sigorta daha var onlar atmıyor bir şofbende var b40 a birde sigorta kutusunda b40 a şofben için c mi yoksa b mi takmak lazım teşekkür ederim

Arkadaşım noktalama işaretlerine dikkat ederek ve kelime atlamadan yazmanı öneririm. Hiçbir şey anlaşılmıyor yazdıklarından.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri