baymak şofben sorunu sigorta yanık kokusu

peray

Üye
merhaba arkadaşlar,

yeni baymak marka elektrikli şofben taktırdım. montajını servis yaptı, kontrol ettiler sorun yok. fakat gittikten sonra bir deneyeyim dedim ki 5 dk çalıştıktan sonra garip bir koku farkettim evin sigorta kutusunda (şartellerin olduğu kapaklı kutudan bahsediyorum). çok değişik bir kokuydu, saman yanığı gibi ama kablo plastik yanığı değildi yani kokuya bakarsam. neyse 1 dk sonra da şofbenin bağlı olduğu ve yine bu sigorta kutusunda yer alan 32 A sigorta attı. bu koku da bayağı artmıştı.

32 a sigortadan bir kablo çekiliyor şofbene, tavandan geliyor. daha önce burada elektrikli şofben kullanıyorlarmış ve hiç sorun yokmuş. bende neden böyle oldu acaba? şofbenle birlikte gelen 40 A sigortayı takmadılar, zaten sigorta kutusunda ayrı sigortası var bu yedekte dursun diye.

bir banyo yapamadım arkadaş.. :(

Muhtemelen sigorta yetersiz geliyor.40A sigorta elektrikli şofben için ideal sigorta değeridir.Cihazı max konumda çalıştırdığınız zaman 32 A yetersiz gelip sigortayı attırır yada tesisata zarar verebilir.Sigortayı 40A likle değiştirip deneyin vede kaliteli bir marka sigorta kullanın örnek siemens.Sorun devam ederse şofbenin toprak bağlantısını ve hatta giden kablo çapını kontrol edin.

Şofben zaten 3 üncü kademede 32 amper falan çekiyor.40 ampere yükseltmek mantıklı
fakat kabloların kalınlığı yeterlimi bağlantılar gevşekmi değilmi emin olmalısınız.
Yangın tehlikesi var dikkat!

P_20160301_171333.jpg

evet arkadaşlar aynen dediğiniz gibi sigorta bu durumda. elektrikçi kablo gevşekliğinden olduğunu söyledi. elimde 40 A sigorta vardı, 32 A yerine bunu taktırdım. Umarım sorun olmaz artık.

Gerçekten de yangın tehlikesi var. Hem de nasıl..

Sizce bundan sonra sigorta atar mı? Sigortanın atması bu yanmadan mıdır yoksa cihazı mı kaldırmadı ayrıca bunu da merak etmekteyim..

Sigorta 3-5 liralık dandik birşey değilse çalışırken atmaz.
Eski sigorta gevşeklikten dolayı fazla ısınmıştır.Zaten akımda sınırda idi o yüzden atıyordu.Güle güle kullanın.Geçmiş olsun.

Kablo kesitini kontrol ettirdin mi? Min. 4 mm antigron veya haligon free kablo olmali..kesit dusuk ise tehlike devam ediyor!

Kablo kesitini kontrol ettirdin mi? Min. 4 mm antigron veya haligon free kablo olmali..kesit dusuk ise tehlike devam ediyor!
kablodan kastınız şofbenin klemensine bağlanan mı yoksa sigortaya bağlanan mı acaba? örnek fotoğrafını çekip atabilirim yardımcı olabilecekseniz?

üstünde yazıyordur belki bir bakayım. boyut olarak algıladım belki de elektrikle ilgili bir terimdir..

Son düzenleme:
kablodan kastınız şofbenin klemensine bağlanan mı yoksa sigortaya bağlanan mı acaba? örnek fotoğrafını çekip atabilirim yardımcı olabilecekseniz?

üstünde yazıyordur belki bir bakayım. boyut olarak algıladım belki de elektrikle ilgili bir terimdir..
Kardesim bu tarz yuksek guclu cihazlar icin sigorta kutusundan aliciya kadar sadece O aliciya ait ozel linye cekilmesi gerekir..yani sofbenin enerjisi direkt olarak sigorta kutusuna baglanan, sofben gucune gore belirlenen ayri bir sigortadan alinmalidir..kesit ise kesinlikle minimun 4 mm olmalidir..

Kardesim bu tarz yuksek guclu cihazlar icin sigorta kutusundan aliciya kadar sadece O aliciya ait ozel linye cekilmesi gerekir..yani sofbenin enerjisi direkt olarak sigorta kutusuna baglanan, sofben gucune gore belirlenen ayri bir sigortadan alinmalidir..kesit ise kesinlikle minimun 4 mm olmalidir..

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. aynen bahsettiğiniz gibi 40 A sigortadan faz gelmek üzere özel hat çekilmiş şofben için ve orta parmak kalınlığında kalın bir kablo. içinde de faz, nötr, toprak var. 2 kat plastik kaplama var bunların üstünde de. kablonun yapısı bu. pek anlamıyorum ama daha önce kullanıyorlarmış bina da eski değil. düşünmüşlerdir herhalde bilsem sorardım elektrikçiye..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri