Elektirkli Şofben Bütün Tesisatımı Bozdu. Ne yapmalıyım?

tabikide klemens. ve sıkabildiğin kadar sık

klemens kalın kablolarda sağlıklı olmaz belli bir süre gectikten sonra gevşeme ve oksitlenme yapar cünki klasik klemens kullanırsan kabloları sadece klemensin vidası sıkar buda 3 adet 6mm kabloda bağlantı zayıflığına neden olur klemens vidası ve bağlantı temaz yani kabloların birbirine temas aralığı cok az olacaktır.. sonuç::: en iyi çüözüm kabloları birbirine sıkma yöntemi penseyle bağlama..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
:):):):)
Köy öğretmeniyim. Bundan 2 ay öncesine kadar eski tip sarmalı sigortalardan vardı ve bunları değiştirip yerine otomatik sigorta taktık. Bu işten anlayan arkadaş saatten önce 40 amperlik sigorta, saatten sonra şofbene giden hatta 32 amperlik bir sigorta, diğer odalara giden hatta da 16şar amperlik 2 sigorta taktı. Geçen perşembeye kadar her şey normaldi. Perşembe günü banyoya girdim elektrikli şofben 3. kademede bir 10 dakika kadar çalışmıştı ki pat pat diye sesler gelmeye başladı. Bir baktım banyoda şofbene gelen kablodaki ek yerinde patlama oluyor ve kıvılcım çıkıyor. Bu esnada sigortalar atmadı. Hemen şofbeni kapadım ve bekledim. Ardından odaya geçtiğimde ışıkların parazitli yandığını halk diliyle lambaların göz kırptığını farkettim. Buzdolabı da çalışamıyordu. Çalışmaya başlayıp başlayıp duruyordu. Hemen bütün fişleri çektim. Şalterleri indirdim. Bu geçen sürede şofbenin sigortasının arızalı olabileceğini düşünüp 32 amperlik sigortayı değiştirdim. Patlamanın meydana geldiği kabloda kontrol yaptım tekrar bağladım. Şimdi ara ara evimin lambaları göz kırpıyor. Bilgisayarımı koruyan Kesintisiz güç kaynağı ötüyor, elektrikler kesikmiş gibi davranıyor. Bir ara herşey düzeliyor. Bazen gece güç kaynağında hiç bir şey takılı olmadığı halde, prizlerde hiç bir şey takılı olmadığı halde güç kaynağı elektrik kesikmiş gibi davranıyor, ötüyor.
Evde oturduğum odaya gelen hat dışında bütün hatların bağlantısını saatin oradan söktüm sadece şu anda bilgisayarımın olduğu odaya gelen hat sigortaya bağlı. Bağlantıyı tekrar yapmama yeni sigorta takmama rağmen yine voltaj düşmesi yükselmesi lamba göz kırpması olayı devam ediyor.
Saatten cızır cızır ses geliyor. Acaba saat mi arızalandı yoksa saatten önceki 40 amperlik sigorta mı arızalı olabilir? Çıldırıcam ne olur yardımcı olun.

ilk önce geçmiş olsun hocam köyde oturduğunuza göre herhalde mustakil tek katlı bir evde oturdğunuzu sanıyorum isten anlayan diye tarif ettiğiniz şahıs herhalde elektrikçi değil ve şofben herhalde 1500 watt lıktır eğer böyle ise şofben için 40 amp sigorta koymuş o tamam saatten sonraki 32 amp de tamam anlaşılan iç tesisat tamamen tahrip olmuş ilk önce ana sigortadaki bağlantıları kontrol ettirin saatten sigortaya gelen tesisatın kontrolunu yaptır
sigortalardaki kabloları kontrol ettirin odalara giden kablolarında kablo kontrolunu yaptırt evin ana sigortasına elektrik direğinden gelen ana kablonun klemens bağlantılarındıa kontrol ettirt
ayrıca çok önemli elektrikli cihazlardaki elektrik kaçagı olması sonucu insan elektrik çarpılmasını engellemek için evin saateten sonraki sigortaların yanına
kaçak akım rolesi taktırt bu çok önemli unutma eğer kaçak akım rolesi taktırtamaz isen banyodaki şofben için kaçak akım olunca sigorta attıran
topraklama tesisatını yaptırt yapılan işte gevşek bağlantı var ise veya kullanılan 32 amp sigorta daha önce kullanılmış ise yani sağlamığnın:) garantisi şüpheli ise kısa devre sonucu off olmayan sigorta tesisatın bulunduğu binayı yakar yıkar bu emiyetleri alınması lazım unutma allah yardımcın olsun sevgi ile kal

Arkadaşlar bir sorum daha olacak 3 tane 6mm kablo var birleştirmem gerekiyor en sağlıklı birleştirmeyi nasıl yapabilirim klemens mi kullansam
r
6 mm için 25 mm lik klemens kullan çünkü yüksek geçen akım ek yerlerini isitır ve tesistta arızaya neden olur:):):):):):):):):)

klemens kalın kablolarda sağlıklı olmaz belli bir süre gectikten sonra gevşeme ve oksitlenme yapar cünki klasik klemens kullanırsan kabloları sadece klemensin vidası sıkar buda 3 adet 6mm kabloda bağlantı zayıflığına neden olur klemens vidası ve bağlantı temaz yani kabloların birbirine temas aralığı cok az olacaktır.. sonuç::: en iyi çüözüm kabloları birbirine sıkma yöntemi penseyle bağlama..

keşke klemens bağlantısından önce pense ile kablların baglantısını yap ondan sonra klemnse tak dese idin :):):):):):):):):):):)

sayın ceylan 4363 öğretmen kardeşimie kaçak akım rölesi taktırt diyen tek sensin tebrik ve teşekkür ederim meslek adına ama tutarmı orasını bilemem.............

kabloları conta yap ,çekirdek klemensi üzerine tak. sıkma klemense göre daha iyi sonuç verir.

bu iş için vida temassız klemansler var,vida değmeden kendi aksamıyla sıkıyo ama eniyisi pense ile sarıp sonrada klemens kullanmak;);)

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri