Şofben ve atan Merlin Gerin sigorta

Elbruz

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar. 15 tatil dolayısıyla baba evime geldim, bu evde banyoda Arzum marka ani ısıtıcı kullanıyoruz. Şofbeni ilk kademede çalıştırınca sorun yok, ancak ikinci kademede bir süre sonra evin içindeki kutuda ana sigortayı attırdığını söylüyor ailem, ben hiç denemedim. Ama geçen sene de geldiğimde ikinci kademede aynı şeyin olduğunu söyledikleri halde ben hiç atmadan birkaç kez kullanabilmiştim.

Apartman 4 daireli, aşağıda sayaçların altına 32A 30 mA kaçak akım röleleri takmışlar. Bizim evde kutuda da 10 ve 16'lık sigortaların dışında bir tane Merlin Gerin C32N L20A yazan iki mandallı bir sigorta var, bu ana sigorta görevinde. Şofbeni ikincide açında bu atıyor, ben geçen yıl üçüncüde denemiştim onda da bir süre atmadan çalışıyordu, sonra 2'ye indiriyordum, zaten şofbene de 2.5'luk kablo çekilmiş.

Dediğim gibi bu yıl hiç denemedim ama 2'de attığı söyleniyor, acaba sigorta sorunlu olabilir mi? İlk takılırken kutusundan çıkan dandik 40 amperlik sigorta takılı kutuda. Evde 3000 wattlık ufo da var, onu kullanırken herhangi bir sigorta atmıyor. Bir de bu sigorta 32 amperlik mi, 32 ise bu L20A ne anlama geliyor? Resimlerini de çektim:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba değerli arkadaşlar. 15 tatil dolayısıyla baba evime geldim, bu evde banyoda Arzum marka ani ısıtıcı kullanıyoruz. Şofbeni ilk kademede çalıştırınca sorun yok, ancak ikinci kademede bir süre sonra evin içindeki kutuda ana sigortayı attırdığını söylüyor ailem, ben hiç denemedim. Ama geçen sene de geldiğimde ikinci kademede aynı şeyin olduğunu söyledikleri halde ben hiç atmadan birkaç kez kullanabilmiştim.

Apartman 4 daireli, aşağıda sayaçların altına 32A 30 mA kaçak akım röleleri takmışlar. Bizim evde kutuda da 10 ve 16'lık sigortaların dışında bir tane Merlin Gerin C32N L20A yazan iki mandallı bir sigorta var, bu ana sigorta görevinde. Şofbeni ikincide açında bu atıyor, ben geçen yıl üçüncüde denemiştim onda da bir süre atmadan çalışıyordu, sonra 2'ye indiriyordum, zaten şofbene de 2.5'luk kablo çekilmiş.

Dediğim gibi bu yıl hiç denemedim ama 2'de attığı söyleniyor, acaba sigorta sorunlu olabilir mi? İlk takılırken kutusundan çıkan dandik 40 amperlik sigorta takılı kutuda. Evde 3000 wattlık ufo da var, onu kullanırken herhangi bir sigorta atmıyor. Bir de bu sigorta 32 amperlik mi, 32 ise bu L20A ne anlama geliyor? Resimlerini de çektim:

Sigortaların çogu ustnde L20A gibi yazıların sonunda hep A yazılır sizin sigortanız 20 amper lik , 30 yada 40 lık sigortayla degiştirirsen sorun çıkçagını zannetmem .

Peki C32N ne anlama geliyor bu durumda? Şimdi C gecikmeli sigorta türü 32 de amperi desem, bu sefer dediğiniz gibi L de sigorta türü A da amper diyeceğim, sigortayla ilgili döküman da bulamadım internette. Ama işin bir ilginç yanı da, şofbeni üçüncü kademeye getirince de uzun süre nasıl olur bilmem ama bir süre atmadan çalışıyor, 20'lik olsa 7 kw ile atması lazım.

Bu arada konuyu açtıktan sonra denememiş olmam saçma geldi :) ve denedim, elektrik sobalarını kapattım ve şofbeni 2. kademede 20 dakika aralıksız çalıştırdım bişey olmadı, ama evdekiler bu durumun nadiren olduğunu söylüyor. Ben unutup UFO ile aynı anda açmalarından şüpheleniyorum ama kapatıyoruz diyorlar, zaten açtıkları anda atmıyormuş da acaba UFO ısınıp kapalıyken şofbeni açıp sonra UFO devreye girdiğinde mi atıyor diye de düşündüm.

Elektrik sobalarının toplam gücü 4800 watt, ayrı odalarda ikisini aynı anda açınca da sigorta atmıyor. Doğrusu kafam karıştı.

sayınn kardeşim o sigorta yirmi amperlik ani su ısıtıcısı ise 7000 ile 7500 wattlık bir güç çeker buda en az ani su ısıtıcısı için şohben için en az 32 amper bir sigortanın olması lazımdır. burada yapılması gereken iki işlem var ilk önce bu 20 amperlik sigortayı 32 amper siemens veya flash otomatik sigorta ile değiştirin ikinci olarak ana sigorta 32 amper 30ma kaçak akım rolesi diyorsun bunuda 40 amper 3ma bir kaçak akım rölesi ile değiştir sorun kesin çözülecektir buna emin ol

ayrıca evde ki elektrikli ısıtıcıdan bahsetmişsin 3000 watt diye bu ise şohbenin yarısı kadardır yani sigortanın bu cihaz çalışırken atmamamsı normal şohbendede atmamması gerekiyor bu yüzden yukardaki dediklerimi yaparsan sorun çözülür kolay gelsin

Teşekkür ederim. Yalnız şofbeni zaten 3. kademede kullanmıyoruz. Olay ikinci kademede meydana geliyor ama o da mesela bu sabah 15 dakika sonra sigorta attı. İkinci kademesi 4000 wattlık, ama birşey daha var, ben de az önce kullandım ve atmadı, kapatırken de yanlışlıkla 3. kademeye çevirmişim, onda da atmıyor mesela. KAR ile hiç sıkıntı yok, o hiç atmıyor zaten.

Ama ben şundan şüpheleniyorum, acaba şofben çalışırken buzdolabı da aynı anda devreye girdiği zaman buzdolabının kalkış akımı yüzünden mi atıyor acaba sigorta, bildiğim kadarıyla L tipi sigortalar gecikmesiz, 4 kw devredeyken buzdolabının kalkış akımı sigorta attırıyor olabilir mi? Sigorta da Merlin Gerin sonuçta, 20 amper 4 kw'ta atmıyor tamam normal, ama buzdolabının ani yüksek akımından şüpheleniyorum.

Sigorta değiştirme konusuna gelince, ev kira ve ev sahibi de üstte oturuyor, evi de bu yaz ailemin değiştirme niyeti var. Değiştireyim dedim de zaten havalar ısınınca 1. kademe yeterli geliyor, havalar da ısınıyor boşver dediler. Ben de çözümü banyoya girerken buzdolabı fişini çekmede buldum şimdilik, bende sıkıntı çıkmadı.

sigortalar zamanla özelligini kaybediyor sigortaları daha büyük amper sigortayla degiştir sorun cözülür inşallah

bu sigota faz nötör kontak aynını bulup takmana gerek yok kaliteli sigorta alıp değiştirebilirsin eski tesisatlarda en fazla c25a yeni tesisatta maxsimum b32a takabilirsin nötör direkt olarak bağlarsın ve nötör'ü uzun soy çok sıkı bağla v otomat alacağın için

Dairelerdeki kablonun kesitinii bilmedigimiz içinn sıgorta degerlerını yükselt falan dememız bence bıraz yanlıs olabılır. Oyle tesisatlar varkı elektrıkcı kolon hattını fazını 2.5 notr 1.5 kablo yapmıs şimdi gelıpte bu kabloyu gormeden adamaa kolon hattının sıgortasını 40a yap demek sacmalık olurr. Onun için arkadas bu ıslerden anlıyorsaa baksın ama pek anlamıyorsa hıc bulasmasın bencee bu işin affı olmayabılıyor bazen.
KOLAY GELSİN...!

Ben biraz açıklamaya çalışıyım.Sizin elektrikli şohbeniniz 3 kademeli olduğundan 3000-4000-7000 w olarak çalışmakta.Bu nedenle 1. ve 2. kademede çektiği akım 20 A den küçükken 3. kademede 20 A den büyük olduğundan sigorta atmakta.Ayrıca uzun kullanımda 2 kademede bile olsa iletken ısınacağından sigorta koruma yapmak için atar.

Şimdi burda elektrik iç tesisat yönetmeliklerinde elektrikli şohben için tanımlanmış en küçük kesit yok ( Bulaşık, çamaşır makinesı ve fırınlı ocak için için var ) Ayrıca senin elektrik aldığın linyede kaç adet priz olduğuda önemli ve bu prizleri kullanıp kullanmadığın.

3x2,5 kesitte bir linyede tutupta 2-3 elektrikli cihaz calıstırmak için , sigortayı değiştirip kaçak akım rölesinide değiştirirsen tesisatı yakarsın Allah göstermesin.

Şöyle söyliyim , eğer kullandığın prizin bulunduğu linyede cihaz çalıstırmaz isen ve şohbenide 3. kademede çalıstırmazsan sıkıntı olmaz.

Ayrıca iç tesisat projesine bakarsanız ki projelerde gerilim düşümü hesapları bulunmaktadır sigorta seçimleri akım ve ısınma kontrolüyle hesaplanır.Birazda bilime saygınız olsun yok öyle git sigortayı büyüt demek herkes sorumluluğunu bilmesi lazım.

önce şofbene ayrı bi hat çek.diğer linyelerden ayrı bağımsız bi hat.slm

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri