Şebeke geriliminin Kompanzasyon kapasitesine etkisi.

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar;
Mesela bir binaya kompanzasyon sistemi kuracağız ama kendi trafosu yok binanın ve ana panodaki gerilim 380V.
Şimdi piyasadan bir kondansatör aldık ve üzerinde 50kVAR-400V yazıyor. Peki biz bu kondansatörü 380 V luk panoya taktığımızda gücü ne kadar olur?
Gerilimin karesiyle doğru orantılı olarak değişir olarak okudum ama emin olamıyorum. Eğer bu bilgi doğru ise ;

(380x380) / (400x400)= 0,9
0,9 x 50 = 45 kVAR

oluyor. Bu hesap doğru mudur?
Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar;
Mesela bir binaya kompanzasyon sistemi kuracağız ama kendi trafosu yok binanın ve ana panodaki gerilim 380V.
Şimdi piyasadan bir kondansatör aldık ve üzerinde 50kVAR-400V yazıyor. Peki biz bu kondansatörü 380 V luk panoya taktığımızda gücü ne kadar olur?
Gerilimin karesiyle doğru orantılı olarak değişir olarak okudum ama emin olamıyorum. Eğer bu bilgi doğru ise ;

0,9 x 50 = 45 kVAR

Saygılar.

Sn Ali mustafa beyle kapıştığımız konu altında sorduğunuz soruyla ilgili gerekli açıklamaları yaptım. Piyasada 380V nominal gerilimde 3 fazlı kondansatör yoktur. Standart kondansatör gerilimi 400V'tur ve bu kondasatör 400V'ta 50kVar kapasitif reaktif güç verir. Bunun 380V'ta sisteme vereceği kapasitif reaktif gücü bulmanız için 380V'ta çektiği akımı ölçmeniz gerekir.
50kVar'ı baz alıp 380V'u formüle koyup akım değeri bulamazsınız! Gücü sabit kabul edemezsiniz gerilim düşünce kondansatörün çektiği akımda düşer dolayısıyla sisteme verdiği kapasitif güçte azalır.
Yaptığınız orantı kurma metodu yaklaşık değeri verir.

Sn Ali mustafa beyle kapıştığımız konu altında sorduğunuz soruyla ilgili gerekli açıklamaları yaptım. Piyasada 380V nominal gerilimde 3 fazlı kondansatör yoktur. Standart kondansatör gerilimi 400V'tur ve bu kondasatör 400V'ta 50kVar kapasitif reaktif güç verir. Bunun 380V'ta sisteme vereceği kapasitif reaktif gücü bulmanız için 380V'ta çektiği akımı ölçmeniz gerekir.
50kVar'ı baz alıp 380V'u formüle koyup akım değeri bulamazsınız! Gücü sabit kabul edemezsiniz gerilim düşünce kondansatörün çektiği akımda düşer dolayısıyla sisteme verdiği kapasitif güçte azalır.
Yaptığınız orantı kurma metodu yaklaşık değeri verir.

Kardeş;
Frekansımız sabit alduğuna göre kondansatörlerin empedansları gerilim ile değişmiyor, akımları değişiyor. Gerilim düşünce akımda aynı oranda düşecek. Güç de akımın karesiyle doğru orantıl olduğuna göre, güç de gerilim karesiyle doğru orantılı oluyor. Bu yüzden bence hesap doğru.

kondansatörün çekeceği akım gerekli işlemler yapıldıktan sonra;

I=U*Q/277 ** burada

U:kondansatöre uygulanan gerilim(Volt)
Q:Kondansatörün 400 V nominal gerilimde gücü(kVAr)
I:Hat akımı(Amper)

saygılar...

Arkadaşlar;

0,9 x 50 = 45 kVAR

Saygılar.

yüzde % 100 doğru hesap

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan