Şebeke İle Senkron Jeneratör

Merhabalar, senkronizasyonun ne demek olduğunu biliyorum ama jeneratörün Şebeke ile senkron olmasının mantığını tam olarak anlayamadım. Jeneratör zaten çoğu şekilde şebekenin yedeği olarak kullanılıyor. Yani şebeke gittiği zaman yedek güç olarak görev alıyor. Jeneratör neden ve hangi durumlarda şebeke ile senkron olmalıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şebekeden ziyade,2 ve daha fazla jenera-
törün , aynı anda ,değişen ihtiyaca göre çalıştırılması lazımgelen yerlerde ihtiyaç
duyulan bir işletme şekli olarak düşünün.
Senkron yapmadan paralel bağlamaya ça-
lışmanız halinde,jeneratörleri hasarlarsınız

Merhabalar, jeneratörün şebeke ile senkron olması demek şebeke faz açıları ile jeneratör faz açılarının aynı olması demek böylece jeneratör elektrikler gittiğinde otomatik modda devreye girer ve şebeke geldiğinde otomatik olarak devreden çıkar . Bu devreden çıkışta senin tesisin kesintiden etkilkenmez.

Merhabalar, jeneratörün şebeke ile senkron olması demek şebeke faz açıları ile jeneratör faz açılarının aynı olması demek böylece jeneratör elektrikler gittiğinde otomatik modda devreye girer ve şebeke geldiğinde otomatik olarak devreden çıkar . Bu devreden çıkışta senin tesisin kesintiden etkilkenmez.
Kesintiden tamamen etkilenmemek mümkün müdür? Kesintiden sonra jeneratörlerin tam nominal gerilim ve frekansa ulaşması en iyi ihtimalle 10 saniye civarında bir süre gerektirmez mi?
Kesintiden tamamen etkilenmemek mümkün müdür? Kesintiden sonra jeneratörlerin tam nominal gerilim ve frekansa ulaşması en iyi ihtimalle 10 saniye civarında bir süre gerektirmez mi?
Devreden çıkma için kesintisiz demişsiniz anladım teşekkürler.

Son düzenleme:
iKesintiden tamamen etkilenmemek mümkün müdür? Kesintiden sonra jeneratörlerin tam nominal gerilim ve frekansa ulaşması en iyi ihtimalle 10 saniye civarında bir süre gerektirmez mi?
dikkat ederseniz devreden çıkarken kesintiden etkilenmez olarak belirttim yani şebeke tekrar geldiğinde, dediğiniz gibi en az 10-15 sn civarı senkrona girmesi bulabilir.

Şebeke senkron jeneratörlerde planlı kesinti yapılabilmektedir. Jeneratör çalıştırılıp şebeke ile senkron olur. Daha sonra tüm yükü kullanıcıyı etkilemeden üzerine alabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri