Ark Jeneratörü ve Arduino Kilitlenme Problemi

Arkadaşlar hepinize kolay gelsin,
bilimsel amaçlarla üretimi sağlanarak tez konusu haline getirilmesi planlanan ve mikro kontrolcü yardımıyla mini bir yakıt püskürtme sistemini ateşleyebilmek amacıyla küçük bir prototip yapmam gerekiyor. Bu sistemde önceden temin edilen ark ateşleme modülü ve arduino pro mini devre kartı kullanmak durumundayım. Ark ateşleme modülünün devre kartını tersine mühendislik ile analiz ettim ve tüm bağlantı şemasını ortaya çıkardım. Hem kullanmakta olduğum ark sisteminin çalışma yapısına dair fikir edinebilmeniz hem de ileride kendi projelerinizde kullanabilmeniz açısından sizlerle görsel olarak paylaşıyorum. Ark modülünü ortak bir besleme yardımıyla arduino pro mini (328p) ile çalıştırabiliyorum. Bunun için BT169 tristörü ark modülünün buttonu yerine kullanıyorum. Buraya kadar bir sıkıntı yok ama ark modülü çalışmaya başladığında arduino ya kilitleniyor yada anlam veremediğim çok farklı tepkiler veriyor (mesela 328p'nin D13 pinine bağlı olan ledin kendi kafasına göre yanıp sönmesi veya hiç yanmaması veya sürekli yanıp hiç sönmemesi gibi). Burada anladığım kadarıyla ters EMF kaynaklı bir sorun oluşuyor. Osiloskop ile değerleri ölçtüğümde ark jeneratörü çalışmaya başladığında 35KHz ike 50KHz arasında bir frekans ile çalışıyor. Ark modülü çalışmadığında ise tüm sistemin çalışma frekansı 10KHz'den daha düşük. Tüm sistem tek bir güç kkaynağı ile çalışmak zorunda olduğundan arduinoyu besleme olarak farklı bir kaynaktan besleyemiyorum. Bu kilitlenme veya tabiri caiz ise sapıtma durumuna yönelik ark modülünün transistörünün emiter ve kollektör pinlerine snubber devresi ekledim. Bu devre de 10 ohmdan 1Kohm' a kadar dirençler ve 0.1uF'tan 470uF'a kadar kapasitörlerin her birini denedim (hiç üşenmeden :D). Fakat sonuç her birinde şu oldu; evet snubber devresi frekans olarak bir hayli bastırıyor ama ark modülü kıvılcımı o kadar az üretiyor ki mikroskopla bakınca arkın mavi ışıltısını görüyorsunuz. Muhtemelen o da aradaki havanın iyonlaşma sürecinin başlangıcında görülen ışık. Bunun dışında flyback diyot devresini de ark modülü üzerinde denedim ama gene arduino ya kilitlendi yada sapıttı. Sizden ricam aynı kaynaktan beslenmek zorunda olan bu iki sistemin (biri ark modülü, diğeri ise arduino pro mini) birbirlerini etkilemeden sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi amacıyla nasıl bir yalıtım yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olmanız. Konuyu forumda arattım ama göremedim. Ya ben tam olarak arama yapamadım yada forumda yoktu. Eğer forumda varsa sorunu anlattığım bu uzun metinle vaktinizi aldığım için özür dilerim. Ark ateşleme modülünün de görselini parçalarını paylaşıyorum.

1dirençR133R/1W1
2Elektrolitik kondansatör KutupluC1470UF1
3DiyotD11N58191
4DüğmeSW16*6*5mm1
5TransistörQ1D8801

Ekli dosyalar

• ark.PNG
    ark.PNG
    827.2 KB · Görüntüleme: 15
  • promini.PNG
    promini.PNG
    428.9 KB · Görüntüleme: 15
  • ark-yapı.png
    ark-yapı.png
    211.2 KB · Görüntüleme: 20
Ark modülü guc devresi ile işlemci devrenizin arasına optik izolator koyun.

Besleme devresine de özellikle işlemci kısmına low pas filtre ile besleyin. Araya seri induktor cikisina kapasitor ile filtre yapın.

Ark modülü guc devresi ile işlemci devrenizin arasına optik izolator koyun.

Besleme devresine de özellikle işlemci kısmına low pas filtre ile besleyin. Araya seri induktor cikisina kapasitor ile filtre yapın.
"Ark modülü guc devresi ile işlemci devrenizin arasına optik izolator koyun." vermiş olduğunuz bilgiyi hatasız bir şekilde yerine getirmek için yeni paylaştığım görseli analiz ederek hangi bağlantının ne şekilde bağlanacağı hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

"Besleme devresine de özellikle işlemci kısmına low pas filtre ile besleyin. Araya seri induktor cikisina kapasitor ile filtre yapın." pasif filtre yapmayı biliyorum ama bunu hangi değerlerde ve besleme üzerine nasıl bağlayacağım hakkında hiç bir bilgim yok. bunun içinde ayrıca yardımınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• deneysel.png
    deneysel.png
    496 KB · Görüntüleme: 21
Semanizda transistor ve tristoru neden nasıl kullandığınızı anlamafim.

Ark jeneratorunun arti ve eksi beslemesi dışında 3. Pin ne ise yarıyor?

Semanizda transistor ve tristoru neden nasıl kullandığınızı anlamafim.

Ark jeneratorunun arti ve eksi beslemesi dışında 3. Pin ne ise yarıyor?
transistör ark modülünün üzerinde geldi o da anladığım kadarıyla anahtarlama yapıyor. tristör ise arduinonun ark modülünü tetiklemesi için. üçüncü bacak ise yukarıda paylaştığım ilk şemada da görebileceğiniz üzere önce diyota ardından 330 ohm dirence ve son olarak da transistörün base bacağına bağlı. onu kaldırıp anahtarlamayı kendim yapmaya çalıştım fakat hiç bir sonuç alamadım.

Normalde transistorun base bacagi ile trafonun ince diye isaretlediginiz kablo arasında tristor yol doğrumu anladim o iki hat birleşik mi?

Normalde transistorun base bacagi ile trafonun ince diye isaretlediginiz kablo arasında tristor yol doğrumu anladim o iki hat birleşik mi?
aynen ama bir ufak farkla. Transistörün base bacağı ile ince diye işaretlediğim kablo arasında 330 ohm direnç ve bir adet diyot var tristör yok. Orjinal ark modülünde direnç ile transistörün base bacağı arasında bir adet tactile button var. Anahtarlamayı kullanıcının kontrolüne bırakmak için böyle bir yol seçmişler. Yeni paylaştığım resimde de direncin mavi hattından direk butona ve butondan da transistörün base bacağına bağlanıyor.

Ekli dosyalar

• ark-yapı2.png
    ark-yapı2.png
    252 KB · Görüntüleme: 9
aynen ama bir ufak farkla. Transistörün base bacağı ile ince diye işaretlediğim kablo arasında 330 ohm direnç ve bir adet diyot var tristör yok. Orjinal ark modülünde direnç ile transistörün base bacağı arasında bir adet tactile button var. Anahtarlamayı kullanıcının kontrolüne bırakmak için böyle bir yol seçmişler. Yeni paylaştığım resimde de direncin mavi hattından direk butona ve butondan da transistörün base bacağına bağlanıyor.

Sizde orjinal devreye sadık kalıp hareket etmelisiniz.

Tam anlamadım ama burada amacınız anahtarlamayi mi yapmak istiyorsunuz yani trafoyu siz mi sureceksiniz yoksa işlemci ile sadece jeneratöru açıp kapatmak mi istiyorsunuz?

Sizde orjinal devreye sadık kalıp hareket etmelisiniz.

Tam anlamadım ama burada amacınız anahtarlamayi mi yapmak istiyorsunuz yani trafoyu siz mi sureceksiniz yoksa işlemci ile sadece jeneratöru açıp kapatmak mi istiyorsunuz?
Serkan hocam şu şekilde ben ark jeneratörünün güç girişini de tristör, mosfet veya transistörle kontrol edebiliyorum fakat burada ki problem devrenin orjinalinde de, yaptığım modifikasyonlarda da ark jeneratörünü çalıştıracak veya kapatacak transistöre, tristöre, triyaka veya mosfete arduino üzerinden komut gönderdiğimde (base veya gate bacaklarını 5V ile tetiklediğimde) arduino'nun sapıtma veya kilitlenmesi ile karşılaşıyorum. Bunu önlemek için snubber devresi veya flayback diyot algoritmalarını da denedim ama dediğim gibi snubber hem sorunu çözmedi hemde önceden arkı görebiliyorken snubber sonrası mikro arkları gözlemleyebiliyoruz. Burada ki en temel sorun arduino gibi hassas mikro kontrolcü devresi ile ark modülü gibi çevresine ve devreye elektromanyetik parazit üreten iki sistemi tek bir besleme kaynağı üzerinden sağlıklı bir şekilde çalıştırabilmek. Ark jeneratörü modülünde uyguladığım modifikasyonlar sadece ark modülünü kapsıyor arduinonun sistemine müdehale etmiyor. Ark modülünde yapmış olduğum modifikasyonların amacı arkı oluşturma konusunda ki anahtarlamaların çeşitliliğine yönelik ama her seferinde arduino kilitleniyor veya sapıtıyor

güzel insan, benim elektronik bilgi kısmım sınırlı, yani matematiğini bilmem ama ben biraz sesli düşüneyim. (beyin fırtınası)
1- şimdi arduino amcayla ark amcayı aynı beslemeden besleyip yolları ayırmayı deneyebilirsin.
2- umarım içten yanmalı bir motor içindir. burada sıkıntı motor devrini ayarlamaksa, emme- eksoz çıkışı, piston içi yakıt oranı/ miktarı ile ilgili olarak ark amcanın verimli çalışma gücünü hesaplamak lazım değil mi? düşük devir için düşük voltaj, yüksek devir için yüksek voltaj lazımsa darbe sayısını ona göre simüle etmek lazım. (bildiğinizi var sayıyorum) ark jeneratörleri çok düşük amperde çalışır, voltaj düşünce verdiği amperde düşer, bu da yakıtı ateşlemek için yeterli değildir. konuya başka bir pencereden bakmak için içten yanmalı motorların ateşleme sistemlerini incelemenizi tavsiye ederim.
3- ark jeneratörü ile manyeto yada ateşleme bobini arasındaki farkı ikisine de çarpılarak biliyorum. manyetodan yediğim dayak hiç hoşuma gitmemişti.
4- motor olayını biraz açarsanız daha değişik fikirler sunabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri