Jeneratör Şebeke Hatası

umutkaka35

Üye
Arkadaşlar merhaba ;

Sistemim de 3 adet CAT marka jeneratör bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi 500kW 1 tanesi ise 275kW'lık jeneratörler. Bazı zamanlar Mains Failure yani Şebeke Hatası gibi bir error alıyorum. Sistemime harici bir kaynak bağlı değil. Bütün sistemi sadece 3 Jeneratör seti ile besliyorum. Dediğim gibi bazı zamanlar jeneratör elektriği kesiyor sanki elektrik üretimini anlık durduruyor gibi oluyor. Jeneratör üzerinde olay kayıtlarını incelediğimde Şebeke Hatası uyarısını görüyorum. İnternette araştırdığım kadarı ile harici bir kaynak ile çakıştığı zaman bu şekilde hata veriyormuş. Fakat benim sistemimde sadece 3 jeneratör birbirleri ile senkron olarak çalışıyor. Yani sürekli sadece 1 Jeneratör aktif durumda. Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar merhaba ;

Sistemim de 3 adet CAT marka jeneratör bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi 500kW 1 tanesi ise 275kW'lık jeneratörler. Bazı zamanlar Mains Failure yani Şebeke Hatası gibi bir error alıyorum. Sistemime harici bir kaynak bağlı değil. Bütün sistemi sadece 3 Jeneratör seti ile besliyorum. Dediğim gibi bazı zamanlar jeneratör elektriği kesiyor sanki elektrik üretimini anlık durduruyor gibi oluyor. Jeneratör üzerinde olay kayıtlarını incelediğimde Şebeke Hatası uyarısını görüyorum. İnternette araştırdığım kadarı ile harici bir kaynak ile çakıştığı zaman bu şekilde hata veriyormuş. Fakat benim sistemimde sadece 3 jeneratör birbirleri ile senkron olarak çalışıyor. Yani sürekli sadece 1 Jeneratör aktif durumda. Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

Anladığım kadarıyla senkron olan 3 jeneratör sadece jeneratör değişim esnasında aktif olan jeneratör İle devreye girecek jeneratör senkron oluyor ve kesinti olmadan diğer jeneratör yükü üstüne alıp sistemi beslemeye devam ediyor. Bu işi eş yaşlandırma İle otomatik mi yoksa koşullu mu yapıyorsunuz?
Sorunuza gelince 3 jeneratörde de aynı sorun oluyor mu? İlave alarm var mı ? Bazı zamanlarda meydana gelen arzıları çözmek zordur çünkü ne zaman yapacağını kestiremezsiniz. Çoğu zaman temassızlıktan kaynaklanır. jeneratörün yükte iken devreden çıkması ve hata olarak şebeke hatası vermesi boşta olan şebeke şalterinin kumanda hattında hata olabilir (sürekli çalışan sistemlerde titreşimden kaynaklı soket uçlarında çıkmalar ya da enerjilenmeler olabilir)

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba benim de farklı bir sorunum var. 1 adet 400kvA jeneratörüm var. Şebekede fazlardan birinde kayıp olunca jeneratör çalışıyor ancak tam yükü üzerine almıyor. Bir başka noktadaki jeneratörümde de benzer problem var orada da jeneratör kontaktörü çekip bırakıyor sürekli. Hatta enerjiyi verip kesiyor sürekli. Sebebi ne olabilir başına gelen yada bilen biri varsa cevaplarsa çok sevinirim. (Jeneratör Teksanın)

Anladığım kadarıyla senkron olan 3 jeneratör sadece jeneratör değişim esnasında aktif olan jeneratör İle devreye girecek jeneratör senkron oluyor ve kesinti olmadan diğer jeneratör yükü üstüne alıp sistemi beslemeye devam ediyor. Bu işi eş yaşlandırma İle otomatik mi yoksa koşullu mu yapıyorsunuz?
Sorunuza gelince 3 jeneratörde de aynı sorun oluyor mu? İlave alarm var mı ? Bazı zamanlarda meydana gelen arzıları çözmek zordur çünkü ne zaman yapacağını kestiremezsiniz. Çoğu zaman temassızlıktan kaynaklanır. jeneratörün yükte iken devreden çıkması ve hata olarak şebeke hatası vermesi boşta olan şebeke şalterinin kumanda hattında hata olabilir (sürekli çalışan sistemlerde titreşimden kaynaklı soket uçlarında çıkmalar ya da enerjilenmeler olabilir)
Kesinlikle dediğiniz gibi, kendi arasında yükü üstüne alıp sistemi kesintisiz olarak beslemeye devam ediyor. Bu arıza eş yaşlandırma veya koşulsuz ile alakalı değil çünkü sadece tek jeneratör aktif iken bu sorunu alıyorum ve dediğim gibi her zaman gerçekleşmiyor. Belki haftada 1 veya bazı zamanlar gün içerisinde 2-3 defa gerçekleşiyor. Sadece tek jeneratörde bu arıza meydana geliyor diğer jeneratörlerde kesilme söz konusu bulunmamakta. Onun dışında ekstra bir alarm çıkmıyor. Sorun şebeke kumandasında olsaydı otomatik moddayken ki sürekli otomatik modda jeneratörleri çalıştırıyorum, jeneratörün Motor soğutmaya geçmesi gerekiyor. Manuel moda aldığımız da zaten Motor Soğutma yazısı ekrana düşmüyor. Muhtemelen dediğiniz gibi şuan sisteme Şebeke bağlı değil zaten uzun süre çalıştığı için belki soket uçlarında sorun yaşıyoruz veya yakıt filtresinde sorun var. Servis geldiğinde de hiçbir sorun bulamadılar. Şuanlık bir arıza almıyorum fakat ileride ne olucağını bilemiyorum.

Cevaplarınız için Teşekkür ederim.
Arkadaşlar merhaba benim de farklı bir sorunum var. 1 adet 400kvA jeneratörüm var. Şebekede fazlardan birinde kayıp olunca jeneratör çalışıyor ancak tam yükü üzerine almıyor. Bir başka noktadaki jeneratörümde de benzer problem var orada da jeneratör kontaktörü çekip bırakıyor sürekli. Hatta enerjiyi verip kesiyor sürekli. Sebebi ne olabilir başına gelen yada bilen biri varsa cevaplarsa çok sevinirim. (Jeneratör Teksanın)
Merhaba şuan benim sistemim de Faz koruma rölesi kullanıyorum kısaca fazlardan birisi kaybolduğunda veya yüksek gerilim ve alçak gerilim meydana geldiğinde ( bu değerleri kendiniz ayarlayabilirsiniz benim sistemimde minimum 210V maksimum 245V ayarlı ) ve bu gerilimi de zaman rölesi ile kontrol ediyorum. buna göre de şebeke şalterini kumanda ediyorum. Bu şekil bir sistem ile bence sorunu kontrol altına alabilirsiniz. Sizin sisteminizi bilmiyorum fakat yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

İyi Çalışmalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri