Solar sistem ile şebeke nötr ucunu ortak kullanma ?

inventer'in kızarabilir abuk sabuk arızalara ve elektrik teknisyeninin ölümüne neden olabilir hatta elektrik kesik iken komşunu bile öldürebilirsin tabi o kesik diye priz değişimi yaparken güvenlik önlemi almazsa...
ki almaz.
bir gün polis kapını çalabilir...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dinçer Bey;
Denediniz mi bilmiyorum,invertörden çıkıp Şebeke nötürüne bağladığınız kabloyu iptal ettiğinizde inverterden beslenen lambalar yanmaya devam etti mi,denemediyseniz mümkün ise deneye bilir misiniz,biliyorum kulağa mantıksız geliyor.
Sistemde kaçak akım rölesi var,kaçak akım atacak!

Kolay Gelsin

Son düzenleme:
Yapilan islemde iki ayri loop var. Biri inverter loop ikincisi şebeke loop.

Inverter halkasi herhangi bir yere irtibati olmadigi icin akim kendi halkasinda dönüyor istw bu yuzden sorun cikmiyor. Inverterin gonderdigi akim sebeke tarafina akmiyor akamiyor.

Dinçer Bey;
Denediniz mi bilmiyorum,invertörden çıkıp şebeke nötürüne bağladığınız kabloyu iptal ettiğinizde inverterden beslenen lambalar yanmaya devam etti mi,denemediyseniz mümkün ise deneye bilir misiniz,biliyorum kulağa mantıksız geliyor.
Sistemde kaçak akım rölesi var,kaçak akım atacak!

Kolay Gelsin

Denemeye gerek yok dediğiniz şekil bağlantıda lamba yanmayacak çünkü 110v gidecek.

..burada ortak nötr kullanımı söz konusu değil..iki sistem arasında tek damarlı bağlantı var..onuda sökün gitsin..yani lambaların nötrlerini de bağımsız olarak invertere bağlayın..
lambaların toprak uçları varsa onuda ayrıca konuşmak gerekir..

..burada ortak nötr kullanımı söz konusu değil..iki sistem arasında tek damarlı bağlantı var..onuda sökün gitsin..yani lambaların nötrlerini de bağımsız olarak invertere bağlayın..
lambaların toprak uçları varsa onuda ayrıca konuşmak gerekir..

Evet dediğinizi yarin deniyeceğim. Tesisattan iki nötr kablosu geliyor eğer birini lambalar diğerini prizler olarak ayırmış ise dediğiniz gibi yapacağım.

..bu uygulamayı yetkili bir elektrikçiye yaptırmanız daha iyi olur..elektrik tehlikelidir malum..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri