Solar sistem ile şebeke nötr ucunu ortak kullanma ?

Ön bilgi olarak, öncelikle oturduğum daire 12 katlı bir sitenin 12. dairesi, dairede kaçak akım rölesi ve 4 adet sigorta (2 tanesi prizler 2 tanesi lambalar için) mevcut. Prototip solar sistemimde 300w modifiye sinüs inverter kullanıyorum. Solar sistemde herhangi bir topraklama bağlantısı yok.

Ben şuanki prototipte solar sistemim ile tüm evin ışık beslemesini sağlıyorum. Ama burada bir bilinmezlik içindeyim oda şu, bildiğiniz üzere (benimde bu forumdan da öğrendiğim üzere :) ) inverter/jeneratör gibi tek fazlı elektrik üreten cihazlarda nötr yok iki kutup arası 220v var (110v+110v)

Sorun şu; ben evin lambalarını solar sistemden beslerken aynı zamanda da prizler Şebeke üzerinden besleniyor ve ben inverter den çıkan uçlarından birini sigorta kutusundan ayırdığım lambaların faz uçlarına diğer ucunu da nötr hattına bağladım ve iki aydır kullanıyorum. Prizler de yine 220v çıkış görüyorum herhangi bir cihaz yüzeyi üzerinde (buzdolabı,fırın vs.) kaçak elektrik gözlemlemedim ki olsa kaçak akım rölesi atardı zaten diye düşünüyorum.
Yani ben burada şebekenin nötr ucunu ortak uç olarak farz ettim ama yaptığım doğrumu yanlış mı uzun vadede arıza masraf çıkartır mı bilemediğim için siz değerli ustalarımıza danışmak isterim.

@serkan_48
@ŞEF

Saygılarımla Dinçer

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Jeneratör kullanımında transfer panosu dediğimiz sistem kullanılır. Jeneratör devrede iken ona ait çıkış sisteme verilir şebeke hatı ayırıcı ile ayırılır. tersi işlemde jeneratör ayırılıp sisteme şebeke bağlantısı sağlanır.

Bunu otomatikte yaptırabilirsiniz manual de ,

Bunun için iki kontaktör ve bir 1 - 0 - 2 seçici komutatör anahtar ile yapabilirsiniz.

Bahsettiğiniz konuyu denemedim ama iki sistemin ortak bağlantısı olmadığı için nötr hatlarını ortak kullanmanızda sorun gömüyorum. Tabi bu konuda değerli ustalarımızda yorumlarını eklerse daha net bir bilgi elde edebiliriz.

Jeneratör kullanımında transfer panosu dediğimiz sistem kullanılır. Jeneratör devrede iken ona ait çıkış sisteme verilir şebeke hatı ayırıcı ile ayırılır. tersi işlemde jeneratör ayırılıp sisteme şebeke bağlantısı sağlanır.

Bunu otomatikte yaptırabilirsiniz manual de ,

Bunun için iki kontaktör ve bir 1 - 0 - 2 seçici komutatör anahtar ile yapabilirsiniz.

Bahsettiğiniz konuyu denemedim ama iki sistemin ortak bağlantısı olmadığı için nötr hatlarını ortak kullanmanızda sorun gömüyorum. Tabi bu konuda değerli ustalarımızda yorumlarını eklerse daha net bir bilgi elde edebiliriz.

Jeneratör için bahsettiğiniz duruma kesinlikle katılıyorum ek olarak dairemde de kullanıyorum. Ama ben bunu kontaktör yada pako ile yapmadım yani jeneratör manuel devreye alma olduğu için otomasyona gerek duymadım bir tane çift kutuplu sigorta aldım sigorta kutusuna onu ekledim birde şebeke geldiği zaman haber verecek 220v buzzer ve buzzer için on-off anahtar. Jeneratör için ise çift taraflı fiş yaptım. Elektrik gittiği zaman sigortayı indiriyorum buzzer i on konumuna alıyorum balkondaki jeneratörü balkon prizine bağlayıp evin beslemesini sağlıyorum. Pazar günü bu uygulamam içinde bir konu açacağım.

Benim asıl sorum nötr ucunu ortak kullanmada gizli bir sakınca var mı ? Şuan ki yaşadığım tecrübede bir sorun gözlemlemedim ama yinede hem ustalarımıza danışmak hemde ilerde aynı bilinmezliklere düşen arkadaşlarımıza bir ışık kaynağı oluşturmak istememdir.

Son düzenleme:
eneratör için bahsettiğiniz duruma kesinlikle katılıyorum ek olarak dairemde de kullanıyorum. Ama ben bunu kontaktör yada pako ile yapmadım yani jeneratör manuel devreye alma olduğu için otomasyone gerek duymadım bir tane çift kutuplu sigorta aldım sigorta kutusuna onu ekledim birde şebeke geldiği zaman haber verecek 220v buzzer ve buzzer için on-off anahtar. Jeneratör için ise çift taraflı fiş yaptım. Elektrik gittiği zaman sigortayı indiriyorum buzzer i on konumuna alıyorum balkondaki jeneratörü balkon prizine bağlayıp evin beslemesini sağlıyorum. Pazar günü bu uygulamam içinde bir konu açacağım.

Benim asıl sorum nötr ucunu ortak kullanmada gizli bir sakınca var mı ? Şuan ki yaşadığım tecrübede bir sorun gözlemlemedim ama yinede hem ustalarımıza danışmak hemde ilerde aynı bilinmezliklere düşen arkadaşlarımıza bir ışık kaynağı oluşturmak istememdir.

Jeneratörlerin nötr'lerinin şebeke ile irtibatlandırılmasında tehlikeli durumlar ve bazı problemler çıkarmaktadır.Örneğin geçen başıma gelen olayı anlatayım.Bir marketin transfer pano bağlantısını arkadaşım yapmıştı. Jeneraötr çalışırken 240-250 volt civarı voltaj çıkarmasına rağmen jeneratör kontaktörünü çekmiyordu.Bağlantıyı incelediğimde bir ucun jeneraörden bağlandığını diğer ucun ise şebeke nötürüne irtibatlandırıldığını gördüm. Jeneratör kontaktörünün nötürünün fazının voltajını ölçtüğümde 110 civarı gerilim olduğundan kontaktör çekmiyordu.Nötürü jeneratörden gelen uçla değişince kontaktör çekmeye başladı.

Daha önceleri bu konuyu bende merak edip jeneratör firmalarına mail atmıştım.Gelen cevapta jeneratörlerin yıldız noktası yada nötr ucu ayrı olarak topraklanması gerekir diye ortak görüş belirtmişlerdi.Fakat büyük şehirlerde meydana gelen betonlaşma her yerde topraklama yapılamaması durumundan dolayı firmalar genellikle şebeke nötürü ile jeneratör nötürünü irtibatlıyorlar.İşlemin 4 kutuplu yani nötürü de kesen kontaktör yada motorlu şalter ile yapılması gerekir denildi.

Gelelim sizin yapmış olduğunuz durumdaki tehlikeye olası bir noktada şebeke nötr hattının kopması durumunda o şebekede çalışan kişi açışından tehlikeli durum oluşur ve iş kazasına sebebiyet verebilirsiniz.Yani kopan nötürü tamir eden kişi trafo yada panodan elektiriği kesmiş olsa bile sizin jeneratörden gelen voltaja kopma olduğu için devreye seri olacağından çarpılma riski meydana gelir.Çalışan kişi enerjinin kesik olduğunu düşünerek rahat davranıp elle müdahale ederken çarpılır.Buna benzer bir çok iş kazası meydana gelmiştir.Benzeri bir durumda yaşadık aslında trafodan enerjiyi kestiğimiz halde ağaç direkte çalışan arkadaş jandarma jeneraötürün çalışması sonucu direkte iki defa çarpıldı Allah'tan belinde kemer bağlıydı düşmedi yoksa kötü şekilde yaralanacaktı yada ölecekti.

Son düzenleme:
Sorun şu; ben evin lambalarını solar sistemden beslerken aynı zamanda da prizler şebeke üzerinden besleniyor ve ben inverter den çıkan uçlarından birini sigorta kutusundan ayırdığım lambaların faz uçlarına diğer ucunu da nötr hattına bağladım ve iki aydır kullanıyorum. Prizler de yine 220v çıkış görüyorum herhangi bir cihaz yüzeyi üzerinde (buzdolabı,fırın vs.) kaçak elektrik gözlemlemedim ki olsa kaçak akım rölesi atardı zaten diye düşünüyorum.
Saygılarımla Dinçer
Dinçer Bey Merhabalar,
Siz evdeki nötr hattını invertörle köprüleyip priz fazlarının direk invertörden verdiğinizde kaçak akım rölesi atması gerek değil mi,faz sistemden ayırırken nötrü sisteme dahil etmişsiniz kaçak akımın çalışması gerek diye düşünüyorum.
Siz invertöre bağlı prizde bir cihaz çalıştırdığınızda faz akımı invertörden nötr akımı sizin şebekeden doğal olarak kaçak akım rölesi üzerinden geçerek invertöre dönecek kaçak akım faz nötr akım farkından atması gerek,kaçak akım sağlam mı ,yoksa farklı bir bağlantımı yaptınız yada ben yanılıyor muyum ya da?

Kolay Gelsin

Dinçer Bey Merhabalar,
Siz evdeki nötr hattını invertörle köprüleyip priz fazlarının direk invertörden verdiğinizde kaçak akım rölesi atması gerek değil mi,faz sistemden ayırırken nötrü sisteme dahil etmişsiniz kaçak akımın çalışması gerek diye düşünüyorum.
Siz invertöre bağlı prizde bir cihaz çalıştırdığınızda faz akımı invertörden nötr akımı sizin şebekeden doğal olarak kaçak akım rölesi üzerinden geçerek invertöre dönecek kaçak akım faz nötr akım farkından atması gerek,kaçak akım sağlam mı ,yoksa farklı bir bağlantımı yaptınız yada ben yanılıyor muyum ya da?

Kolay Gelsin

"priz fazlarının direk invertörden verdiğinizde" derken demek istediğiniz anlamadım ? Şuan ki sistemde evdeki tüm prizler şebeke beslemeli. Sadece lambalar inverter beslemeli oda şu şekilde biraz daha açayım. Balkondaki inverter den evin sigorta kutusuna kablo çektim. Kablonun bir ucunu sigorta kutusundan ayırdığım lambaların faz ucuna diğer ucunu ise şebeke nötr üne bağladım. Bu şekilde kullanmaktayım.

Kaçak akım rölesi denemesini şu şekilde yapıyorum. Şebeke nötr ü ile toprak uçlarını kısa devre yaptığımızda kaçak akım rölesi atıyor. Yanlışım varsa ustalarım düzeltir.

Saygılarımla Dinçer

Ozaman invertörü sistemin nötürüne bağladığınız yer kaçak akım rölesinin çıkışında yani siz lambalardan birini yaktığımızda akım hiç kaçak akım rölesine uğramadan direk invertör üzerinden devresini tamalıyor bu haliyle kaçak akım faz nötür arasında bir akım farkı algılamıyor,sonuç olarak bu lambaların fazları kaçak akımdan izole çalışıyor.
Umarım lambaların fazından hiç priz beslenmemiştir, bazen elektrikçiler böyle işler yapıyorlar.

Kolay Gelsin

Ozaman invertörü sistemin nötürüne bağladığınız yer kaçak akım rölesinin çıkışında yani siz lambalardan birini yaktığımızda akım hiç kaçak akım rölesine uğramadan direk invertör üzerinden devresini tamalıyor bu haliyle kaçak akım faz nötür arasında bir akım farkı algılamıyor,sonuç olarak bu lambaların fazları kaçak akımdan izole çalışıyor.
Umarım lambaların fazından hiç priz beslenmemiştir, bazen elektrikçiler böyle işler yapıyorlar.

Kolay Gelsin

Demek istediğinizi anladım teşekkürler. Lamba faz uçlarını elimden gelen tüm titizlikle priz beslemesini kontrol ettim.
Peki dediğiniz gibi olsaydı lamba fazından priz beslemiş olsa idi tesisat/şebeke gerilimi ile alakalı bir sorun oluşurmuydu ? Yoksa endişemiz invertere aşırı yük binmesi ile alakalımı ?

-Evet kaçak akım rölesi çıkışından yaptım oda neden kaçak akım rölesi evin dışındaki elektrik sayacının yanında bu yüzden.

- Yani benim anlamadığım nasıl oluyor da nötr kablosundan hem inverterin 110v faz ucu girşi yapılıp lamba devresini tamamlıyor, hemde aynı anda prizdeki şebeke fazı örn. buzdolabına girip yine aynı nötr hattı üzerinden akıp gidiyor bu nasıl oluyor. Nötr hattı çift şerit yol gibi oldu :) Prizdeki faz ucunda 220v şebeke fazı var nötr ucunda 110v inverter fazı + şebeke nötr var ama ölçü aleti ile kontrol ettiğimde 220v okuyorum ve herşey düzgün çalışıyor.

Kesin benim bir yerde yanlış bildiğim bir şey var bunu da bilememek nasıl bir duygudur bilirsiniz :) kime sorsam beni aşıyor diyor :)

bence inventerle şebeke notre'ü kesişmemeli elektrik kesilince şebeke faz,notr'ü ayrılmalı.

bence inventerle şebeke notre'ü kesişmemeli elektrik kesilince şebeke faz,notr'ü ayrılmalı.

Ustam ben elektrik kesilince ayırmayı bırak, şebeke devrede iken kullanıyorum :)
Konu yanlış anlaşıldı galiba ben jeneratör ile geri beslemeyi sormuyorum. Prizleri şekebe ile beslerken aynı anda lambaları inverter ile besleyip şebeke nötr ucunu ortak kullanıyorum bu nasıl mümkün oluyor bunu soruyorum. Bir üst mesajda da belirttiğim gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri