Off Grid sistemde kaçak akım sorunu

rockrider

Üye
Merhabalar değerli ustalar, 24 volt 3 kW solar inverter cihazını ev elektriğinde kullanmak için son adım olan sigorta paneli yapımının bitmesiyle evde kullanmaya başlamıştım. Maalesef sorunlarla karşılaştım. İnverterün çıkışlarını kaçak akım rölesinden geçirerek eve aktardığımda kombi dışında her şey çalıştı. Biraz araştırdıktan kombinin nötr ihtiyacının olduğunu ve çözümü inverter nötrü ile ev topraklamasını birleştirip gerçek nötr ucu elde ederek buldum.(işletme topraklaması yapılıp nötr elde edilmeli biliyorum ama apartmanda yaşadığım için bu çok zor) Bu noktadan sonra başka bir sorunla karşılaştım. inverter by-pass moduna geçtiğinde ve transfer panosunda Şebeke kontaktörü kapanıp inverter kontaktörü çekildiğinde kaçak akım rölesi atmaya başladı. Bu yüzden inverter by-pass moduna geçirmek için şebeke elektriğine manuel geçip kaçak akımı attırmamaya çalıştım ve inverter kontaktörü çekilmeden buzdolabı ve diğer cihazların sigortalarını indirdim böylece kaçak akımı atmadı ve teker teker kaldırdım belli bir süre sonra. Biraz uzun oldu biliyorum ama kendimi yeterli anlatmak istedim. Çözüm ne olabilir? İnverter çıkışlarına bağladığım kaçak akım gerekli mi? Onun yerine çift kutuplu normal sigorta alırsam çözülür mü? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Solar inverterin marka modeli nedir?
KAKŞ tipi nedir?

Son düzenleme:
Videoları daha önceden izlemiştim ve tek çözümü işletme topraklaması. Nötr ve topraklamayı birleştirdim ama dediğim gibi kaçak akım rölesi atıyor. Bu noktada takıldım.

Videoları daha önceden izlemiştim ve tek çözümü işletme topraklaması. Nötr ve topraklamayı birleştirdim ama dediğim gibi kaçak akım rölesi atıyor. Bu noktada takıldım.

İnventör tam sinus diyor .
Tommatech 3000 W Watt 3 kW Tam Sinüs Akıllı İnverter İnvertör .

Firma çözüm olarak ne sunuyor ?

Tesisat düzeni ?
ELEKTRONİKCİ ARKADAŞLARIN YARDIMLARINI BEKLEMENİZ .

İlğili ilğisiz linkler ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/İnverter-220v-ile-nötr-oluşturma.121116

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elimdeki-aküyü-eve-nasıl-bağlatıcam-acil-yardım.84122

https://www.gezenbilir.com/konu/invertor-problemi.120475/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/solar-sistem-ile-şebeke-nötr-ucunu-ortak-kullanma.123582/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/solar-sistem-ile-şebeke-nötr-ucunu-ortak-kullanma.123582/

https://www.quora.com/Do-we-connect-the-output-neutral-of-an-inverter-to-the-main-neutral-line

Merhabalar değerli ustalar, 24 volt 3 kW solar inverter cihazını ev elektriğinde kullanmak için son adım olan sigorta paneli yapımının bitmesiyle evde kullanmaya başlamıştım. Maalesef sorunlarla karşılaştım. İnverterün çıkışlarını kaçak akım rölesinden geçirerek eve aktardığımda kombi dışında her şey çalıştı. Biraz araştırdıktan kombinin nötr ihtiyacının olduğunu ve çözümü inverter nötrü ile ev topraklamasını birleştirip gerçek nötr ucu elde ederek buldum.(işletme topraklaması yapılıp nötr elde edilmeli biliyorum ama apartmanda yaşadığım için bu çok zor) Bu noktadan sonra başka bir sorunla karşılaştım. inverter by-pass moduna geçtiğinde ve transfer panosunda şebeke kontaktörü kapanıp inverter kontaktörü çekildiğinde kaçak akım rölesi atmaya başladı. Bu yüzden inverter by-pass moduna geçirmek için şebeke elektriğine manuel geçip kaçak akımı attırmamaya çalıştım ve inverter kontaktörü çekilmeden buzdolabı ve diğer cihazların sigortalarını indirdim böylece kaçak akımı atmadı ve teker teker kaldırdım belli bir süre sonra. Biraz uzun oldu biliyorum ama kendimi yeterli anlatmak istedim. Çözüm ne olabilir? İnverter çıkışlarına bağladığım kaçak akım gerekli mi? Onun yerine çift kutuplu normal sigorta alırsam çözülür mü? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Inverter cikisina KAKŞ koymak zorundasiniz. Ev topraklamasiyla inverter cikislarindan birini koprulemeniz sikintilara neden olabilir. Şöyleki; kopruleyerek sifirlama yapiyorsunuz fakat sadece kacak aninda hata akiminin aktigi koruma iletkeni bu durumda surekli canli hale geliyor.

sunu anlayamadim sadece solar sistem- sebeke gecislerinde mi KAKS atiyor? (Atan KAKS inverter cikisindaki yani fotografladiginiz mi?)

Bi de kopruleme yapmadan once sadece kombi calismadi demissiniz. KAKS'yi uzerindeki test butonuyla kontrol ettiniz mi acaba?

Inverter cikisina KAKŞ koymak zorundasiniz. Ev topraklamasiyla inverter cikislarindan birini koprulemeniz sikintilara neden olabilir. Şöyleki; kopruleyerek sifirlama yapiyorsunuz fakat sadece kacak aninda hata akiminin aktigi koruma iletkeni bu durumda surekli canli hale geliyor.

sunu anlayamadim sadece solar sistem- sebeke gecislerinde mi KAKS atiyor? (Atan KAKS inverter cikisindaki yani fotografladiginiz mi?)

Bi de kopruleme yapmadan once sadece kombi calismadi demissiniz. KAKS'yi uzerindeki test butonuyla kontrol ettiniz mi acaba?
Kombinin çalışması için maalesef benim için tek çözüm nötr ile topraklamayı birleştirmek yalnız burada sıfırlama amacı değil gerçek nötr elde etmek için yapıyorum çünkü nötrde bir miktar faz oluyor. Bu yaptığım yöntem yanlış mıdır? Şebeke KAKS tarafı atmıyor yani bir sorun yok. Az önce buzdolabı kablosunu değiştirdim inverter KAKS atmadı, ama klimaya elektrik gider gitmez inverter KAKS atıyor. Başka bir KAKS alıp denesem mi?

Kombinin çalışması için maalesef benim için tek çözüm nötr ile topraklamayı birleştirmek yalnız burada sıfırlama amacı değil gerçek nötr elde etmek için yapıyorum çünkü nötrde bir miktar faz oluyor. Bu yaptığım yöntem yanlış mıdır? Şebeke KAKS tarafı atmıyor yani bir sorun yok. Az önce buzdolabı kablosunu değiştirdim inverter KAKS atmadı, ama klimaya elektrik gider gitmez inverter KAKS atıyor. Başka bir KAKS alıp denesem mi?

Koruma topraklamasi kullanilarak notr olusturulmaz. Apartman girisindeki veya evinizdeki koruma topraklamasinin kopma senaryosunda attiginiz kopru buyuk sikintilara neden olabilir. Ureticiler solar inverter cikisinda B tipi KAKŞ oneriyor. Alipta herhangi nedenle calismayabilir. O yuzden sizi yanlis yonlendirip gereksiz masrafa sokmak istemiyorum. Bir yerden deneme amacli sokup kullanabileceginiz A tipi KAKS varsa ise yarayabilir. Ama koruma topraklamasina attiginiz kopru net yapilmamasi gereken bi sey.

Evet fiyatları yüksek maalesef. Buzdolabının prizini değiştirince kaçak akım rölesinin atmaması biraz umutlandırdı ve gidip sıfırlamayı düzelttim. Belki de üçlüden dolayı bir akım yarattığından kombi etkileniyordu. Eğer bu da olmazsa şebeke tarafındaki kaçak akım rölesi ile inverter tarafındanki ile yer değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri