Off Grid sistemde kaçak akım sorunu

Sayın @rockrider Monofaze bir daire tesisatına 3 kW tommatech akıllı inverter bağladım.
Şebeke topraklamasını daire içindeki panodan ek alarak inverter ın topraklama klemensine girdim.
Sadece mutfakta fırın için ve yatak odasında ütü için birer tane prizi şebeke hattına bağladım.
Kombi de inverter dan besleniyor ve böyle bir sorun olmadı.
Bunun sebebi nedir gerçekten işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kontrol kalemi ve sonra multimetre ile nötr toprak arası 40-60 volt ölçtüm.(Tesisata bağladıktan sonra)
Tesisata bağlamadan önce nötrde kontrol kalemi yanmadı ve inverter nötr ile şebeke toprağı arası 1-4 sonuç aldım.
Sigortaların hepsini indirdim ve inverterü açtım.
inverter KAR’nin nötr çıkışına kontrol kalemini değdirdim ve gözlemlemeye başladım.
1) Daire içerisine giden sigortalar kapalı iken inverter KAR nötr çıkışında enerji yok
2) sigortaları teker teker kaldırdım nötrde enerji yok ve en son mutfak sigortasını kaldırdığımda buzdolabı ve kombi gibi cihazlar çalışmaya başlayınca nötrde enerji belirdi. Tam bu noktada multimetre yukarıdaki değerleri gösterdi ve kombi ateşlemeye başlayıp hata moduna geçti ama diğer cihazlar çalışıyor.
Tesisat monafaz, transfer panosu yapmıştım kısa zamanda çift kontaktör, 3 zaman rölesi ve çift KAR elemanları var.

Sigorta kapatma fazı sadece keser ( sigorta nötr kesmeli değilse )

Elektrikci siğorta kutusundan işlemler cihazlara kadar takip yaparak sebebini bulmaya çalışın.

Son düzenleme:
Sayın @rockrider Monofaze bir daire tesisatına 3 kW tommatech akıllı inverter bağladım.
Şebeke topraklamasını daire içindeki panodan ek alarak inverter ın topraklama klemensine girdim.
Sadece mutfakta fırın için ve yatak odasında ütü için birer tane prizi şebeke hattına bağladım.
Kombi de inverter dan besleniyor ve böyle bir sorun olmadı.
Bunun sebebi nedir gerçekten işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Hem şebeke topraklaması ve hem de inverter topraklamasına bağlamıştım ama nötrde enerji belirttiğim gibi buzdolabı ve kombi ayrı ayrı çalışmaya başlayınca belirdi. İnverter nötrünü şebeke toprağı ile birleştirince bu sorun ortadan kalktı ve kaçak akım rölelerini değiştirip test ettim şimdilik bir sorun gözükmüyor. Ama ustalar şebeke toprağı ile inverter nötr bağlantısı koparsa sorunlar olacağını söylediler. Koptuğu vakit kombi, bu yöntemi yapmadan önceki gibi hata moduna geçeceğini tek varsayıyorum ve diğer cihazlarda bir sorun olmamıştı, elektrik konusunda emniyetli duruma getirene kadar rahat olamayacağım.

Merhaba

Hocam elinizdeki inverter 3kw peki kombi kaç kw??? kurulu gücünüz kaç kw??

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri