Şebeke ve ups panosu ve topraklama

Selamün aleyküm arkadaşlar kolay gelsin iyi çalışmalar sorum şu bir elektrikçi arkadaşım trabzonda Şebeke ups panosu bir panoda olacak şekilde 1 rayda şebeke sigortaları 1 rayda ups sigortaları olacak şekilde bağlamış şebeke ve ups nötrleri ayrı fazlar zaten ayrı topraklama ups şebeke ortak baraya bağlanmış panoya şebeke hattı ayrı geliyor şebeke grubuna ups cihazı enerji odasından ayrı kablo ile geliyor direk ups grubuna şebek için ana sigorta 4x25 30ma k.ar çıkışına gidip 2x300ma 25a k.a.r koymuş şebeke bu şekilde besleniyor aydınlatmalar çalışıyor prizler denenmedi.diğer ups ise enerji odasında ayrı 30ma k.ar role var panoda ayrı 30ma var bu şekil bağlanmış bunun normalde atması gerekir tecrübeyle sabit prizleri test etmeden çıkıyor bu arkadaş daha sonra prizler takılınca cihazlar çalıştırılmaya başlandığı an tak kaçak akımlar atıyor şimdi sorum şu topraklama bir bara olduğundan bu yaparmı ayırmak gerekirmi artı 30ma peşine 300ma takmak kaçak akım attırırmı projelerde benim denediğim tecrübelerimden yola çıkarak söylim 300ma peşine yönetmelikte 30ma koyulur bu normal 300 peşine 300 koyup çalışan sistemde gördüm 30 30 koyunca kaçak akım tutmadığını hep gördüm ama 30 peşine 300 koyunca k.a.r atarmı artı topraklamayı ayırmak gerekirmi teşekkürler .bağlanan pano bu k.a.r ler yaklaştıkça 30 300belli oluyor.şirket sigortaları elektrik çi arkadaşın dediği gibi almadığında 30ma ana sigorta 300ma besleme sigortası olarak bağlanmış elektrik çi arkadaş ta bu şekilde takıyor şimdiden teşekkürler üstadlar

Ekli dosyalar

• IMG-20220107-WA0000.jpg
    IMG-20220107-WA0000.jpg
    481.1 KB · Görüntüleme: 75
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Açıkçası sorunu çok karışık anlatmışsınız anladım kadarı ile sistemde bir şey çalışmıyor Ken k.a.k.r. atmıyor mu
Muhtemelen kakr rölenin nötrleri karışmış topraklama ile alakası olacağını sanmıyorum

Açıkçası sorunu çok karışık anlatmışsınız anladım kadarı ile sistemde bir şey çalışmıyor Ken k.a.k.r. atmıyor mu
Muhtemelen kakr rölenin nötrleri karışmış topraklama ile alakası olacağını sanmıyorum
Karışık değil aslında uzun anlattığım için anlaşılmadım heralde.demem oki ups ve şebeke topraklamaları bir olsa aynı barada sıkıntı olurmı k.a.r atarmı. Birde 30ma ana sigorta kullanılmış peşine 300 ma takılmış bu kaçak akım atmasına sebep olurmu. Sorun prizlere cihazlar takılıp çalıştırıldığında yapıyor hani tek bi cihazda atmıyor kaçak akım sebep nolabilir
K.a.r nötr leri karışmadı durum anlattığım gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri