Şaka gibi ama her akşam ezanında KAR atıyor...

Sayaç panosu sigorta kutusu arası kolon hattıdir

yani evin içinde sorun olmasa bile bu arada ( kolon hatti bir bakıma merdiven yolu diyelim) sorun varsa kaçak akım koruma rolesi atar.

Diğer daireler 7 - 8 - 9 -10 bir ( tek birleştirilmiş, atama vs gibi ) topraklama kablosu olabilir
diğer dairedeki sorun size eklenir size kaçak 20 mA diğer daire de 10 mA toplam 30 mA eder diğer dairelerde kaçak akım koruma rölesi olmadigindan onlara kismen olur ( kesinti etkisini gormezler ) sorun olmaz size olur.
Yazdıklarım varsayimdir

Kaçak akım koruma rölesi sayaç panosuna yerine daire içinde takılı olsaydı bu soylediklerim boşa çıkacaktı.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Diğer tüm dairelerde sorun vardi onlar düzeldi diyorsunuz .

3 - 4 - 5 - 6 daireler düzeldi ? herhalde
( kaçak akım koruma rölesi değişmemiş )
7 - 9 -10 iptal 8 no daire sizin kaçak akım rölesi koruma rölesi değişti çözüm olmadı. diyorsunuz ?
Sayaç panosu mühürlümü aciliyormu ?
Iç fotosu olsa iyi olurdu ( kablolarin bağlantıları.
Önce kaçak akım koruma rölesini daire içine taktırın . Eskisine ne oldu ?

Ekli dosyayı görüntüle 74932
Burada 8. Daire (benimki) hariç sorun yaşayan yok. 9,10,11,12 daireler imar barışı sonrası oluşturulan daireler (çatı katları). Ben de KAR'ı daha öncesinde de sorun yaşadığım için bu dairelere elektrik tesisatı yapılırken pano mührünün sökülmesini fırsat bilerek, ustanın da KAR'dan kaynaklanabileceğini söylediği için, değiştirdim (yaklaşık 2 yıl önce). Daire içine özellikle taktırmadım. Herhangi bir sorunda evde yokken komşulara rica ediyorum. Pano mühürlü olduğu için fotoğraf çekemiyorum.

Burada 8. Daire (benimki) hariç sorun yaşayan yok. 9,10,11,12 daireler imar barışı sonrası oluşturulan daireler (çatı katları). Ben de KAR'ı daha öncesinde de sorun yaşadığım için bu dairelere elektrik tesisatı yapılırken pano mührünün sökülmesini fırsat bilerek, ustanın da KAR'dan kaynaklanabileceğini söylediği için, değiştirdim (yaklaşık 2 yıl önce). Daire içine özellikle taktırmadım. Herhangi bir sorunda evde yokken komşulara rica ediyorum. Pano mühürlü olduğu için fotoğraf çekemiyorum.

Herhangi bir sorunda evde yokken komşulara rica ediyorum.
Demek ki sadece akşam ezanı zamanında da atmıyor . ( gün her saati )
Anlaşılıyor evde teksiniz !!! ve diğer zamanlarda da az çok neyse kaçak akım koruma rölesi de attıyor .

Daire içine özellikle taktırmadım .
Enerjinin ( elektrğin ) kesildiğini ( kaçak akım koruma rölesinin attığını ) nasıl anlıyorsunuz ?
mesaj ile bildirim cihazı mı ? var .

Diğer tesadüfü komşu görürse ( kaçak akım koruma rölesinin attığını ) , nasıl olsa pano kapağı yok , siğortalar ve k.a.k rölesi açıkta duruyor . pek etkili çözüm değil kısmi diyelim . ( bildirim yoksa )

Sorunu çözmek istiyorsanız ? gerekli işlemleri yapmak .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Demek ki sadece akşam ezanı zamanında da atmıyor .
Evet, yağmurlu havalarda daha sık atıyor.

Anlaşılıyor evde teksiniz !!!
Evde tek değiliz ama tatil, sıla-i rahim gibi evden gittiğimiz zamanlarda kimse olmuyor hâliyle...

Enerjinin kesildiğini nasıl anlıyorsunuz ?

Wifi kameramız var, zaman zaman kontrol ediyoruz. Eğer offline ise elektriğin gittiğini anlıyoruz.

Sonuç itibariyle bir elektrikçi getirmem gerekiyor (4. bir elektrikçi...). Problem çözülse de şuna karar verdim ki 30ma Gewiss restartlı bir KAR almam uzun süre rahat etmemi sağlayacak sanırım...

Çözüm
İşten anlayan elektrikçi bulamadığınızdan dolayı .

Evet, yağmurlu havalarda daha sık atıyor. diyorsunuz ve diğer atmalar + akşam ezanı zamanı kapsamı ?
ip uçlarıdan

Yinede çözüm aramak ölçümler yapmak , çözüm bulmak .
Diğer .
Daire içine uygun tip kar takmak . ( satıcı ana firmasından bilğiler almanız ) ve hocalarımdan .

Kar sonrası dc kullanım cihazları , benzeri diğer durumlar tipi ? etkileri
+ Kar öncesi durumlar yıldırım vs gibi benzer etkenler kar tipi ? etkiler .
Sorunun tipine göre kar seçimi !!!

Not : hiç bir ürün % 100 çözüm sağlamaz , sonra boşuna taktık durumu !!!
Sonuç itibariyle bir elektrikçi getirmem gerekiyor (4. bir elektrikçi...). Problem çözülse de şuna karar verdim ki 30ma Gewiss restartlı bir KAR almam uzun süre rahat etmemi sağlayacak sanırım...

30ma Gewiss restartlı bir KAR almam uzun süre rahat etmemi sağlayacak sanırım...
Bu kaçak akım koruma rölesi sorunu çözmez maskeler ( kısmi çözüm oluır . )
Sonuç : bu tip rölede atar enerji kesilir , sorun yoksa enerjiyi verir .

kolay gelsin .sağlıcakla .

Son düzenleme:
Bende @joker__ dediklerine katılıyorum ezan bitince KAR'ın atması RF sinyalleri ile alakalı bir durum gibi geliyor.Ayrıca telsizlerin,TX RX (alma gönderme) esnasında multimetrenin açılıp kapandığına sapıttığına bir çok kez şahit oldum.Yağmurlu havada atması ise elektrik yüklerinin meydana gelmesinden olur,diye tahmin ediyorum.

Linkdeki video duruma gayet iyi anlatıyor bence https://www.facebook.com/groups/187908178407220/permalink/877547336109964/

ARKADAŞLAR BIR SORUM OLCAKTI ÇALIŞTIGIM IS YERINDE BAHÇE AYDINLATMASI VAR OTOMATIK DEVREYE GIRIP CIKIYOR SIMDI KAR VAR YERLERDE BI KAC GUNDUR SOYLE BIR ARIZA YAPMAYA BASLADI AKSAM ILK DEVREYE GIRERKEN BI KAC KEZ YANIP SONUYOR SONRA DUZELIYOR VE SABAHTA SONECEGI ZAMAN BI KAC KEZ YANIP SONUYOR BUNUN SIKINTISI NE OLABILIR BIRILERI KAR YANSIR DIYOR BIRILERI GÖZ BOZUK DIYOR BIRILERI FOTOSELDEN KAYNAKLI DIYOR COZEMEDIM.
EN SON BIRIYLE GORUSTUM ODA BANA FOTOSEL GÖZÜNÜ ŞEFFAF KOLİ BANTIYLA BANTLAMAMI SOYLEDI VE BANTLADIK BAKALIM NE OLACAK

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri