İnventer Yapımı

ups sadece sicakdan gumlemez. sicaktan sadeceaku ve trafo ucar, ama bir ups neden isinir?
sadece tek pc degil, kaldiramayacagi her turlu yuk ve ani kalkis akimi isteyen zimbirtilari da ups ye baglarsaniz yaniverir.
misal sen 600 va bir ups yi 750 watt kasali bir alete baglarsan ne olacak?.
genelde o tur psu lar 220 volt 5 amper civari ceker. 1100 va bir guc ihtiyaci olanbir makineyi 600 va ile beslerseniz uzun vadede aku ve diger parcalarin zorlanmasina neden olacaktir,
toz gibi etmenler ya da ups nin uzerini dantelle ortmek:) :) :)
bunlar da ups dahil tum elentruklu aletleri mahveder.
ozellikle upslerin sadece kasa ve monitore bagli oldugundan emin olun, abi ses sidteminden nr olacak ya demeyin, herkesde5 watt yok. tda8560 li creativler var misal:)
ups uniteleri elektrik gittiginde is gkrmek icin degildir. olabildigince cabuk isinizi bitirip pc yi guvenle kapatmak icindir! heleki bahsettigim guc harcamasi yuksek bir pc ise. hemen calismanizi kaydedip flasha atin ve dizustu ile devam edin mumkunse. ha bir de ups daha uzun sure calissin diye akuyj paralel baglayan var ji tam sopalik. yapilir. bir iki degisiklikle halledilebikir ama gececek yukeek amperaj hatlari ve tabi komponentleri isitir. zorlamaya gelmez.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Evet.Son yazdığım cümlede bilerek bir abartı vardı değerli arkadaşlar,:)ama bu demek değil ki ups'yi sıradan bir sandık gibi uzun zaman da kendi halinde bırakılıp çok hor kullanılması şeklinde değildi kastım.

Buzdolabının da masüstü veya dizüstü pc kasasının da aşırı tozlanmasında performansının bir miktar kadar düştüğü,çalışan parçalarının aşırı ısındığını zaten biliyoruz,bunu söylemeye pek gerek yok.İşte bir ups'ye gösterilecek olan Bakım da ayni bu şekilde periyodik olarak,ayda yılda bir defa sadece kesintide çalışıyorsa (Benimki şu an öyle,elektrikte düzensizlik veya kesinti 31 mart 2015'den öncesinde yoktu,bu yüzden devre dışıydı,balkonda kapalı bir dolapta beklemedeydi işin doğrusu.) önce dış görünümüne,aşırı tozlanma olup olmadığı,vb.açısından bu düzeylerde kontrolü veya dış bakımı yapılmış olmalıdır.Konuya dikkat çekebilmek için ve bu abartılı örnekleri bilerek verdim,neden;çünkü hayatında şimdiye kadar hiç kullanmayanlar bu konuya biraz vakıf olup da ara sıra da olsa bakımına biraz dikkat etsinler diye düşünerek.Hepsi budur.

Bir de sakıncalı yükler dışında (Yukarıda bahsettiğim yükler) tasarruflu ampüller,crt tv,lcd tv,normal akkor flamanlı ampüller,vb. ups anma yükünü aşmayan yükler ups'nin çalışmasına engel değildir,"amacı dışında kullanmayın" sözü abartılı bir kullanma kılavuzu uyarısıdır.Yani sonuç olarak sadece sakıncalı yükler ups 'de hiç kullanılmamalıdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
bir hata ii, ups ler crt monitorlere baglanabilir. tabi sifirdan calistirmiyorsaniz, cunku crt monitorler sanilanin aksine normal calismada 0.5 amper ile cekmeyen makinelerdir, asil elentrugu ptc yer.
asil mesele pc leri ups den baslatmamaktir, bir pc yi upsden baslatmak crt monitorun 3 kati fazla erji gerektirebilir. tum aygitlarin hazir ola gecmesi.
daha onve de yazmistim, bir crt monitoru 24 saat hic durmadan calistirsaniz onun ardi ardina 3 kere acilip kapanmasinin harcadigi enerjiyi de harcamaz urettigi isyi da uretmez.

Evet,tamam,aslı crt tv olacaktı,ucu biraz açık kalmış ve monitöre de biraz sarkar gibi olmuş işin açıkçası yolgezer.Bunu şimdi ekleyerek anında düzelttim,sayende sağolasın.Sözün açıkçası crt monitörler (bu arkadaşlar) ups ile flörte bazı koşullarda pek de uygun değiller,sıfırdan açılışta hemen su koyverirler! Crt monitör ups'yi pc ile ilk açılışta tam mort eder,yani ups'yi kapattırır.Bunu bedava verilen ups ile denerken ben tesadüfen gördüm.

Bu arkadaş da bu sakıncalı listesinde (sakıncalı piyade gibi yani) yer almalı,ilk açılışta ups ile açılacağı bilinmeden de yapılacağı tam düşünülerek..Yoksa denemeyen nereden bilecek,özel olarak sukunette (Normal seyrinde akım çekerken) iken ilk çalışmadakinin katlarını bu
ilk çalışmada (marş motoru gibi aküyü çok zorlayarak oto sistemine tam benzetirsek eğer) çekeceğini,öyle değil mi? (Aslında bana göre crt,lcd tv demek dolaylı yoldan yine de crt tv+lcd tv de demektir ama yanlış anlayanlar da olabilir,düzeltmek lazımdır,dediğin gibi.Haydi kal sağlıcakla.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
adim muhalefete cikacak- ama gene yanlis gene yanlis:) :)
asil crt tv ler daha az akim cekebilir nlkrmalde-
cunku tv lerde ptc otomatiktir, sen istesen de istesen de ilk 1 saniye sonunda ptc tekrar kontak acmaz. her daim iscak kalir,
daha once elektronik projelerde uzun bir yazim vardi, bilgisayar monitorleri ile ve diger ekonomi ile alakali.
neyse yeni modeller icin soyluyorum yani aslinda yeni dedigim crt ler de tarih oncesi kaldi ya:) ben gibi antikalar kullaniyor artik. bir de ben gibi goruntu manyaklari:)
yeni model crt monitorunuz varsa onlarda miknatislanma icin set koyan ptc yi istediginiz an sogutabilirsiniz, cihaz menusunde bir secenektir, mihnatis isareti vardir, onu secnce tisss da eder:) bunu ups calisirken bir kere yapin. artik kasa zaten calismaz da ilk aku mu yoksa ups trafosu mu duman cikarir bilemem:)
oysa ki zaten calismis bir tv nin ptc sine sivi azot sikmadan kolay kolay miknatislanmayi tekrar calistiramazsiniz:) her daim 85 derece ustunde kalir. bunu da bir isitici parca gibi calisarak yapar, soyle ki, siradqn ptc ler 2 bacaklodir, oysa ki tv ptc leri 3 bacaktir, bir bacak dogrudan degasus a gider, obur bacak ana besleme. ucunch bir bacak var ki. o da ptc nin bir tarafinda her daim enerji kalmasini saglar, ki genelde besleme trafosuna giden hat olur.
ki zaten orda bir temassizlik olursa tv salteri atar,
binbasi kizmiyorsundur umarim:)

adim muhalefete cikacak- ama gene yanlis gene yanlis:) :)
asil crt tv ler daha az akim cekebilir nlkrmalde-
cunku tv lerde ptc otomatiktir, sen istesen de istesen de ilk 1 saniye sonunda ptc tekrar kontak acmaz. her daim iscak kalir,
daha once elektronik projelerde uzun bir yazim vardi, bilgisayar monitorleri ile ve diger ekonomi ile alakali.
neyse yeni modeller icin soyluyorum yani aslinda yeni dedigim crt ler de tarih oncesi kaldi ya:) ben gibi antikalar kullaniyor artik. bir de ben gibi goruntu manyaklari:)
yeni model crt monitorunuz varsa onlarda miknatislanma icin set koyan ptc yi istediginiz an sogutabilirsiniz, cihaz menusunde bir secenektir, mihnatis isareti vardir, onu secnce tisss da eder:) bunu ups calisirken bir kere yapin. artik kasa zaten calismaz da ilk aku mu yoksa ups trafosu mu duman cikarir bilemem:)
oysa ki zaten calismis bir tv nin ptc sine sivi azot sikmadan kolay kolay miknatislanmayi tekrar calistiramazsiniz:) her daim 85 derece ustunde kalir. bunu da bir isitici parca gibi calisarak yapar, soyle ki, siradqn ptc ler 2 bacaklodir, oysa ki tv ptc leri 3 bacaktir, bir bacak dogrudan degasus a gider, obur bacak ana besleme. ucunch bir bacak var ki. o da ptc nin bir tarafinda her daim enerji kalmasini saglar, ki genelde besleme trafosuna giden hat olur.
ki zaten orda bir temassizlik olursa tv salteri atar,
binbasi kizmiyorsundur umarim:)

Estafurullah,sana değil,kendi kendime kızıyorum aslında ,çünkü bir hatayı düzeltelim derken yine hatalı kelime kullanmışım,farkında da olmadan,yani cümle başında "tv" yerine "monitör" yazmışım,akşam akşam.Bu da lcd ve crt polemiğine istemeden neden olmuş böylece görüyorum.Bunun nedeni benim yanlış kelimeyi dalgınlıkla seçip geç saat olduğu için geri dönüş yapıp düzeltememem,bunun için üzgünüm.

Ben de evde sürekli 51 ekran arçelik crt tv kullanıyorum.32" samsung lcd tv çok fazla elektrik harcıyor,cfl lambalı olduğu için olsa gerek,her halükarda.Crt tv'yle değiştirince elektrik faturası çok farketti bizzat denedim çünkü bunu.Pc monitörlerim küçük ekran lcd ledler olduğu için fazla çekmiyor,örneğin LG Flatron E1940 18.5" modelli,kılavuzunda teknik bilgi olarak 14 watt etiket değerlidir,eğer tam olarak etiketinde yazanı da çekiyorsa tabi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
onun nedeni isiklandirma. cunku lcd tvlerde floresan kullanilir, ve inverter. ki acer en sonnbirakan marka idi.nbu nedenle cok isinirdi pc leri.
bizim koyde pek cok kiside de boyle. misal bende bir grundig tv vardi 50 watt cekmiyordu:)
vestel 65 watt buyugu 69 watt kucugu cekiyor-binbasi aman bu da yanlis yapti diye heveslenme cihazlarin uzerindeki degerler:) :) :) :) - bunlar fazla derken soba gibi isitan bazi modeller gorunce sasa kaldim:) bizim evde 3 tv bir masa ustu bir davul 2 firin 2 buzdolabi bir kombi bir camasir makinesi 2 ses sistemi (yakinda 3 lenecek:) bir su pompasi var. adamin evinde tek tv buzdolabi camasir makinesi bizden 3 kat fazla epentruk parasi oduyor. tum parayi harciyormus.
senin sorun ise sanirim monitoru cok acio kapiyorsujn, tv lerdeki ptc yi yazmisim, elentruk gecmedigi anda ptc sogur, ac kapa yapip durursan hem degasus isinir ariza yapabilir hem elentrgu cok ceker.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri