İndüktif sorunu hakkında yardım...

Sn. madmmed, durum gerçekten de ilginç. Çünkü sadece bir fatura döneminde hata oluşmuş anlattıklarınıza göre. Yazılımı en yaygın kullanılan sayaçlardan birisidir makel. Bulunduğunuz ildeki tedaş yetkilileri herhangi bir ölçüm girişiminde bulunmadılar mı? (Sayaca optik port ile bağlanıp o ayki tüketimin profilini çıkarabilirlerdi.) Olay sıcağı sıcağına çözülürdü.
Sayacın sonraki aylarda normal bir şekilde ölçüm yaptığını siz de söylüyorsunuz zaten. Yani sanayi bakanlığının "sayaç sağlamdır" tespiti, sayacı test ettiği "anlarda" geçerlidir ve bu sayaç sadece kasım ayındaki ölçümde hata yaptı ise o ayki tüketimin profili çıkarılmalıdır.
Sn hemmuhhemtek'in de dediği gibi genel tüketimlerinizi anlamamız için faturalarınızı paylaşmanız (hiç olmazsa endekslerini anlaşılabilir bir şekilde) daha mantıklı düşünmemizi sağlayacaktır.
Daha öceden bir müşterimizin de başına bu şekilde bir olay gelmiş (1990'lı yıllarda), ama onun durumunda arızalı olan sayaç değil akım trafosuymuş. Arızalı akım trafosu (devrede yük olmadığı halde) sayacın endeks yazmasına sebep olmuş. Akım trafoları değişince durum düzelmiş.

Yorumlarınız içi çok teşekkür ederim arkadaşalar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yorumlarınız içi çok teşekkür ederim arkadaşalar.

ayrıca
1. 3 fazlı saat olduğundan 3 adet akım trafosu var birinde sorun olsa sayaca ve dolayısıyla faturaya nasıl yansır
2. akım trafolarından birinin kendisinde veya bağlantısında birşey olsa diğer aylarda bu neden olmamış
3. kasım faturasına göre 257.000 kvarh lik bir tüketim sözkonusu ise, aktif tüketim 1300 kwh nasıl oluyor anlamadım, s, p q ilişkisi bozulmuş olmuyor mu, bu mümkün değil. ayrıca zaten trafomuz 160 kva yani saatte 160 kva harcasa bir ayda toplam 115.200 kva yapar, bu değer maksimum değilmi zaten???

Bana göre bu kesinlikle sayacın endüktif endeks hatası. Bu tespiti yapacak olan yer ise MAKEL.

Ancak şöyle bir akıl yürütebiliriz. 2011/11 ay için aktif tüketiminiz 1.300 kWh. Burdan günlük tüketimi bulmaya çalışalım. Tesis 1 ayda 20 gün ve günde 8 saat çalışsa, bu durumda saatte 8 kWh. lik tüketim var. Biz bunu 2 kat seçelim ve 16 kW olsun. 16 kW yükün en kötü cosfisinide 0,45 olarak alalım. Bu durumda reaktif tüketimi saatte 16 kVArh olarak alabiliriz. Hiç aktif yük olmadan 30 gün 24 saat böyle bir reaktif yük bağlayalım. 16x30x24= 11520 kVAr saat. 257000 nere 11520 nere.

Sonra ikinci olarak 257000 kVAr lık tüketimi 30'a bölelim ve onuda 24'e bölelim. 350 kVAr. Senin trafonun kapasitesi 160 ken nasıl olacakta 350 kVAr her saat 30 gün reaktif çekebileceksin. Teknik olarak imkansız.

Son düzenleme:
Sn. madmemed, sayaç arızalı. Bunu sn. hemmuhhemtek' de izah etmiş.
Ben sadece 7/24 hesabını açıklayayım:
Bu 257050 kVArh'lik endüktif tüketimi sabit bir yük olarak ve o ayki fatura dönemine tamamen yayılmış bir şekilde kullanmalı ki trafodan çekilecek endüktif akım en az miktarda olsun:
257050/30/24=357 kVArh
Bu değer her saatte çekilen (saf indüktif) sabit bir yük olsa idi, trafodan sabit olarak:
Q=1,732.U.I
357=1,732.380.I
I=542A amper indüktif akım çekilmesi gerekirdi.
160kVA trafonun AG ana şalteri 250A dir. Trafo iniş iletkeni 3x95+50 mm2 (veya çift 3x50+25mm2) NYY'dir. Buna ne şalter ne de kablo dayanır.
Ölçüm kısmında bir hata var ve bu hata kullanılmayan enerjiyle alakalı. Kullanılmayan bir enerjinin bedeli istenmekte sizden.
Siz MAKEL'le irtibata geçin. Daha önce de belirttiğim gibi, sayaç ayar istasyonunun yaptığı test anında sayaç sağlamdır tabii. Bunu sizin aralık, ocak, şubat faturalarınız da doğrulmakta. Ne olduysa kasım ayında olmuş.

sayaç arızalı.........benzer bir durum...son faturada kapasitif almış başını gitmiş
dün akşam üstü bir tavuk çiftliğinden kapasitif sorun için çağırdılar gittik..rutin kontrolleri yaptım kompanzasyon panosunda
sıkıntılı bir durum görmedim..sistem düzgün çalışıyor..
komp. kapattım sayaç hala kapasitif yazıyor işin ilgiç yanı devreye 3 adet 20 hp dalgıç pompayı devreye aldım..
alık alık sayaca bakarken ahanda buldum.......sayaçta L1,L2...var L3ekranda gözükmüyo fazlar tamam ..
sayacı değiştirdim sistem normale döndü....sayaç ekranındaki bilgileri göz ucuylada olsa kontrol etmek gerekiyor...
bu arada sayaç viko

bana göre bu kesinlikle sayacın endüktif endeks hatası. Bu tespiti yapacak olan yer ise makel.

Ancak şöyle bir akıl yürütebiliriz. 2011/11 ay için aktif tüketiminiz 1.300 kwh. Burdan günlük tüketimi bulmaya çalışalım. Tesis 1 ayda 20 gün ve günde 8 saat çalışsa, bu durumda saatte 8 kwh. Lik tüketim var. Biz bunu 2 kat seçelim ve 16 kw olsun. 16 kw yükün en kötü cosfisinide 0,45 olarak alalım. Bu durumda reaktif tüketimi saatte 16 kvarh olarak alabiliriz. Hiç aktif yük olmadan 30 gün 24 saat böyle bir reaktif yük bağlayalım. 16x30x24= 11520 kvar saat. 257000 nere 11520 nere.

Sonra ikinci olarak 257000 kvar lık tüketimi 30'a bölelim ve onuda 24'e bölelim. 350 kvar. Senin trafonun kapasitesi 160 ken nasıl olacakta 350 kvar her saat 30 gün reaktif çekebileceksin. Teknik olarak imkansız.

sn. madmemed, sayaç arızalı. Bunu sn. hemmuhhemtek' de izah etmiş.
Ben sadece 7/24 hesabını açıklayayım:
Bu 257050 kvarh'lik endüktif tüketimi sabit bir yük olarak ve o ayki fatura dönemine tamamen yayılmış bir şekilde kullanmalı ki trafodan çekilecek endüktif akım en az miktarda olsun:
257050/30/24=357 kvarh
bu değer her saatte çekilen (saf indüktif) sabit bir yük olsa idi, trafodan sabit olarak:
Q=1,732.u.ı
357=1,732.380.ı
ı=542a amper indüktif akım çekilmesi gerekirdi.
160kva trafonun ag ana şalteri 250a dir. Trafo iniş iletkeni 3x95+50 mm2 (veya çift 3x50+25mm2) nyy'dir. Buna ne şalter ne de kablo dayanır.
ölçüm kısmında bir hata var ve bu hata kullanılmayan enerjiyle alakalı. Kullanılmayan bir enerjinin bedeli istenmekte sizden.
Siz makel'le irtibata geçin. Daha önce de belirttiğim gibi, sayaç ayar istasyonunun yaptığı test anında sayaç sağlamdır tabii. Bunu sizin aralık, ocak, şubat faturalarınız da doğrulmakta. Ne olduysa kasım ayında olmuş.

sayaç arızalı.........benzer bir durum...son faturada kapasitif almış başını gitmiş
dün akşam üstü bir tavuk çiftliğinden kapasitif sorun için çağırdılar gittik..rutin kontrolleri yaptım kompanzasyon panosunda
sıkıntılı bir durum görmedim..sistem düzgün çalışıyor..
Komp. Kapattım sayaç hala kapasitif yazıyor işin ilgiç yanı devreye 3 adet 20 hp dalgıç pompayı devreye aldım..
Alık alık sayaca bakarken ahanda buldum.......sayaçta l1,l2...var l3ekranda gözükmüyo fazlar tamam ..
Sayacı değiştirdim sistem normale döndü....sayaç ekranındaki bilgileri göz ucuylada olsa kontrol etmek gerekiyor...
Bu arada sayaç viko

arkadaşlar aynı hesapları bende bir arkadaşla yaptık, aynı fikirdeyim hepinizle, lakin bu tedaş çok acımasız ve ne yazık ki tedaşta teknik müdür bile bir yorum yapamadı , siz bunu bir düşünün. Zaten adamlar fatura budur, sayaç ta test edildi diyorlar ve ilgilenmiyorlar. Sizlerden herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim, allah rızkınızı bol etsin yardımsever insanlarsınız. Hayırlı ramazanlar hepinize. Emaıl adresim:*************, bana emaıl ve facebook adlarınızı atarsanız sizlerle arkadaş olmak isterim. Selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri