Sigorta panosunu değiştiriyorum 3 faz var ?

Hocam üçüde ampülü yakıyor. şimdi ne yapmak gerekli acaba.
Faz faz arasını ölçünüz ona göre bir cevap yazabiliriz.Bütün fazlar nötr le 220 Volt gösterir!Önemli olan 3 faz arası Volt!380V varsa kaçak akımı değiştirmeniz gerekecektir!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok sağolun, teşekkür ederim. Elbetteki bir şeyi sadece takmak değil, çalışır olması daha önemlidir fakat bu test cihazını nerden alabilirim. Kullanması kolaymıdır. Pahalı bir cihazsa, bu testi yapacak elektriçi bulma ihtimalim 1000'de kaç ihtimal :D
Bir ara bir prizi sökün ve toprak la nötrü kısa devre edin bakın bakalım atıyor mu!Sizin dairede daha önce KAR olmadığı için toprak olmaya bilir eğer toprak yoksa bence dairenize toprak çektirin!Birde @redskymuscular dediği gibi tuş testi yapın KAR ın üstünde test diye yazar!O tuşa basın KAR atacak mı diğer testlere gerek yok bence!Olsa daha iyi olur ama şimdi gidip bir mühendislik firmasına 500 Tl mi vereceksiniz?Bu testleri yaptıran da yok sadece sanayii kuruluşları o da kanunen mecburi olduğu için!

Bir ara bir prizi sökün ve toprak la nötrü kısa devre edin bakın bakalım atıyor mu!Sizin dairede daha önce KAR olmadığı için toprak olmaya bilir eğer toprak yoksa bence dairenize toprak çektirin!Birde @redskymuscular dediği gibi tuş testi yapın KAR ın üstünde test diye yazar!O tuşa basın KAR atacak mı diğer testlere gerek yok bence!Olsa daha iyi olur ama şimdi gidip bir mühendislik firmasına 500 Tl mi vereceksiniz?Bu testleri yaptıran da yok sadece sanayii kuruluşları o da kanunen mecburi olduğu için!
Merhaba, güvendiğim için denememiştim fakat hatırlattınız, nötr-toprakta kar attıyor. Ben kar bağlamadan önce mutfaktaki bir prize nötr yerine toprak bağlamışlar, Mikrodalga fırın çalışıyordu :rolleyes: Test olayına gelince ; elbetteki fiyat uçuk olduğu için yaptırmayacağım. Ama o test aletinden edinebilirsem kendim yaparım, zaten o testi yapmak için, mühendis olmaya gerek yok, satan firma videosunu bile koymuş, hatta otomatik test bile var, kar attıktça sen kaldırıyorsun, 3-4 kezden sonra netiyeci görüyorsun.

Son düzenleme:
Faz faz arasını ölçünüz ona göre bir cevap yazabiliriz.Bütün fazlar nötr le 220 Volt gösterir!Önemli olan 3 faz arası Volt!380V varsa kaçak akımı değiştirmeniz gerekecektir!
Faz faz arası nasıl ölçülüyor, anlayamadım. Daha ayrıntılı yazarsanız iyi olur. 3 faz arası volt un kaç olduğunu nasıl anlayacağım.

Ölçü aletiyle AC voltaj ölçmeye ayarlayacaksınız ancak voltmetre 500VAC göstermeli elektrik olan kablolara uçları dokundurup ölçüyorsunuz 220volt ölçer gibi ama fazları ölçüyorsunuz ve ülkemizde trifaze dediğimiz 3 faz faz arası 380volt tur!

Ölçü aletiyle AC voltaj ölçmeye ayarlayacaksınız ancak voltmetre 500VAC göstermeli elektrik olan kablolara uçları dokundurup ölçüyorsunuz 220volt ölçer gibi ama fazları ölçüyorsunuz ve ülkemizde trifaze dediğimiz 3 faz faz arası 380volt tur!
Selamlar, dediğiniz gibi ölçtüm, 1 faz ve 2 faz = 408v 1 faz ile 3 faz 410v çıkıyor

Bu arada sizin sayacınız 3 faz 380 volt zaten ölçmenize gerek yok
Zaten 400v trifaze 30mA almışım röleyi. Resimlerde de gözüküyor. Neden değiştirmem gerektiğini söylemiştiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri