İnanılmaz Problemler Yaşıyorum

SinanLR

Üye
Öncelikle herkese merhaba,
3 yıl önce İstanbul'dan göç edip küçük bir köyde altyapısı nizami olan ( elektrik, su vb... ) 2 katlı bir ev yaptırdım. Evi yaparken de trifaze elektrik çektirdim..

Bahçede, dağıtım şirketinden gelen elektrik için bir pano var.. ayrıca evin alt katında ( garaj ve kazan dairesi ) ayrı bir sigorta kutusu ve üst katında ( bizim yaşadığımız ) ayrı bir sigorta kutusu var.

Taşındıktan bir süre sonra elektrik yüzünden bazı ufak problemler ( lambaların sönük yanması, bir makineyi açınca modemin kendi kendini resetlemesi vb... ) yaşıyordum ama son 1 aydır problemler içinden çıkılamaz boyuta ulaştı.

Ocak ayı içerisinde evi ısıtmak için kullandığım ısı pompası arıza yaptı. Isı pompası servisi elektronik kartın arıza yaptığını tespit etti.

Isı pompasının kart fiyatını beklerken geçen hafta sabah uyandığımda evde elektrik olmadığını gördüm... Bahçedeki elektrik panosunda kaçak akım rölesinin attığını fark edip röleyi kaldırmayı denedim ama tutmadı... Tek tek cihazları kontrol ederken problemin Termoboylerden olduğunu anladım... Termoboyler servisinde %99 rezistansın yanmış olabileceğini söyledi... Isı pompasından sonra bu seferde Termoboylerin yetkili servisini bekliyorum ki rezistansı değiştirsin...

Bu iki cihazın arızası devam ederken bu seferde aşağıdaki konuları yaşamaya başladım

3-4 gün önce eşim akşam yemeği hazırlanırken blenderı çalıştırdığında sigorta attı... Bahçeye çıkıp kaçak akım rölesini kaldırıp bilenderı çalıştırdığımda röle tekrar attı... Blenderın arızalandığını düşündüm ama ertesi gün denediğimizde hiçbir problem çıkarmadan çalıştı... 3-4 gündür hergün kullanıyoruz..

2-3 gün öncede eşim elektrik süpürgesini çalıştırır çalıştırmaz kaçak akım rölesi tekrar attı... yine bahçeye çıkıp röleyi kaldırdım.. makineyi çalıştırınca tekrar attı.... Makinenin sesi yüzünden bozulduğunu düşünüyorum... Yarın köydeki başka birinin evinde deneyeceğim...

Tüm bunların dışında dün gece Bilgisayar açınca ve bu gece elektrikli ocağı açınca kaçak akım rölesi tekrar attı..

Yazımın başında bahsettiğim lambaların sönük yanması ve gece bir makineyi açınca modemin kendini resetlemesi gibi problemler yüzünden o dönem elektrik dağıtım şirketini aramıştım.. İlgili kişiler geldiğinde kettle veya ocak gibi cihazları açtığımızda lambaların sönük yandığına şahit oldular.. Ellerindeki cihazla ( pens ampermetre sanırım ) ölçtüklerinde panoya kadar gelen voltajın normal olduğunu fakat eve gelen elektrikte ( cihazları çalıştırınca ) voltajın dalgalandığını gördüler.... ( Bu arada ileteyim Isı pompası eve gelen bir faz'dan beslenirken evin geri kalan tüm kısmı diğer bir fazdan besleniyor ) Gelen kişiler kendi sorumluluk alanları olmadığını söyleyerek ayrıldılar... Dolayısıyla bende tanıdığım bir elektrikçiyi çağırdım..

Çağırdığımız arkadaş yaşadığımız katta bulunan sigorta panosundan ayrı bir faz çekip evin elektriğini ikiye ayırmayı teklif etti fakat dışardan kablo geçeği vb.. sebeplerden kabul etmemiştim...

Dağıtım şirketi yapacağımız birşey yok diyor, elektrikçi çağırdığımda ayrı bir faz diyor...

Araştırdığımda voltaj regülatörünü gördüm ( zaten bu forumun varlığını böyle buldum ) sizce regülatör problemlerimi çözer mi ?

Köylerde doğalgaz olmadığı için akılınıza gelebilecek tüm cihazlar elektrikli... Ocaktan tutun kahve makinesine, ısı pompasından tutun sıcak su için termoboylere, airfreydan tutun derin dondurucuya, 2 tv 2 laptop ve bir evde olacak tüm cihazlar var...

Bu kadar cihaz için Regükatör'ün kaç kva olması lazım ? Elektrik faturası üzerinde baktığımda kışın günlük 60-70 kw civarı tüketimim gözüküyor...

Geldiğimiz noktada ne yapmam gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var...

Regülatör konusu, kaçak akım rölesinin sürekli atması, eve gelen fazlar vb.. nereyi kontrol ettirmeliyim ?

Gerçekten yıldım, sıkıldım, bunaldım !!!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evde elektrik tüketimi fazla gibi. Faz yükleri eşit şekilde dağıtılmış olmalı. Kablo kesitleri uygun seçilmiş olmalı. Gevşek bağlantı olmamalı. Kablolarda izolasyon problemi varsa giderilmeli. Genelden özele doğru sistem kontrol edilmeli. Yapanı bulana kadar elektrikçi çağırın. Forumdan yardımcı olmak zor.

Geçmiş olsun.
Yerinde tesbiti ile çözüm aranmalıdır .

Öncelikle eksik ve yanlış bilgiler sorunu daha da işin içinden çıkılmaz hale getirir .
Tesisat bilinmiyor ? Ölçümler ?

Siğorta : kısa devrede atar , kaçak akım rölesi : adı üzerinde kaçakta atar .
Siğorta atması da oldumu ?

Kaçak akım röleniz sayaç kutusunda olmalı ? mA ?

Sistem için kullanılan ürünler nedir ve yerleri bilinmiyor ?

Ellerindeki cihazla ( pens ampermetre sanırım ) ölçtüklerinde panoya kadar gelen voltajın normal olduğunu fakat eve gelen elektrikte ( cihazları çalıştırınca ) voltajın dalgalandığını gördüler.

Varsayımdır .

Bahçe yeraltı kablosunuz patlak olabilir . ( sistem bilinmiyor ? )

Bir çok neden .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Dağıtım şirketinin kontrol sonucu beyanını doğru kabul edersek alt yapıya kadar gelen hat voltajı, dolayısı ile şirketin trafo voltaj çıkış değeri, kablo kalınlığı kabul edilebilir düzeydedir. Bunu teyit etmenin yolu aynı yerden beslenen komşularınızda benzer sorun olup olmadığını öğrenmektir (olmadığını düşünüyorum). Komşularda sorun yoksa problem kendi lokalinizdedir.
Yükü azaltınca yani az sayıda alıcı çalışırken durum nedir? Örneğin sadece standart yükler lamba, buzdolabı, bilgisayar, tv açıkken sorun oluyor mu?
Standarta yakın yüklerin olduğu bir konutta her yaşam alanının ve her ünitenin aynı anda kullanılmayacağı düşünülürse yük fazla geliyor, tek faz yetmiyor savı elenmiş olur.
Problem sadece yukarı katta mı oluşuyor, örneğin herhangi bir üniteyi alt katta çalıştırırsanız durum nedir? Sadece üst katta oluyorsa bu katın her odasında, her bölümünde, her lambasinda mi goruyorsunuz yoksa kısmi yerlerde mi? Bu bilgiler arızayı nerede aramak gerektiği hakkında yol gösterici olacaktır.
Sorun nedir derseniz, buradan koyabileceğimiz teşhis Nötr hasarı....
Yukarida sayılan gözlemleri siz yaptıktan sonra cagiracaginiz elektrikçiye bilgi olarak veriniz.

Evde elektrik tüketimi fazla gibi. Faz yükleri eşit şekilde dağıtılmış olmalı. Kablo kesitleri uygun seçilmiş olmalı. Gevşek bağlantı olmamalı. Kablolarda izolasyon problemi varsa giderilmeli. Genelden özele doğru sistem kontrol edilmeli. Yapanı bulana kadar elektrikçi çağırın. Forumdan yardımcı olmak zor.
Evin iç elektrik tesisatını yapan kişi ile elektriği direkten alıp yer altında eve getiren farklı kişiler... Kablo kesiti konusunda problem olacağını ( kazılan çukurun boyunu, kumu, kullanılan kabloyu vb.. ) çok sanmıyorum ama yinede her ihtimale karşı evin iç tesisatını yapan elektrikçi arkadaş geldiğinde kontrol ettireceğim

Yine söylediğiniz gevşeklik, izalasyon konusunu da hatırlatırım...

Cevap için teşekkürler....
Geçmiş olsun.
Yerinde tesbiti ile çözüm aranmalıdır .

Öncelikle eksik ve yanlış bilgiler sorunu daha da işin içinden çıkılmaz hale getirir .
Tesisat bilinmiyor ? Ölçümler ?

Siğorta : kısa devrede atar , kaçak akım rölesi : adı üzerinde kaçakta atar .
Siğorta atması da oldumu ?

Kaçak akım röleniz sayaç kutusunda olmalı ? mA ?

Sistem için kullanılan ürünler nedir ve yerleri bilinmiyor ?

Ellerindeki cihazla ( pens ampermetre sanırım ) ölçtüklerinde panoya kadar gelen voltajın normal olduğunu fakat eve gelen elektrikte ( cihazları çalıştırınca ) voltajın dalgalandığını gördüler.

Varsayımdır .

Bahçe yeraltı kablosunuz patlak olabilir . ( sistem bilinmiyor ? )

Bir çok neden .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Sigorta atma problemi çok ekstrem ( kaynak makinesi çalıştırılması gibi ) durum olmadıkça yaşanmıyor... genelde her gece kaçak akım rölesi atıyor. kaçak akım rölesi 300 mA... fotoğrafını ekliyorum..

Kaçak akım rölesini kaldırdığınızda bozulan bir eşya yoksa problem olmuyor..

Kablo patlak dediğinizde problemin sürekli olması gerekmez mi? gündüzde gece falan ?

Bu arada cevap için teşekkürler...
Regülatör almak zorunda kalırsanız,servo tip yerine statik tip!
tercih ediniz.

Bu sabah bir firma ile görüştüm... hem fiyat teklifini hemde regülatörün özelliklerini gönderecekler... geldiğinde sizden destek isteyebilirim :)

Ekli dosyalar

• Elektrik panosu.jpg
    Elektrik panosu.jpg
    476.1 KB · Görüntüleme: 41
  • Kaçak Akım Rölesi.jpg
    Kaçak Akım Rölesi.jpg
    231.7 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
-Evin içinde kaçak akım yoksa,30 mA A,Si,F tiplerden taktırılmalı,
-300 mA olan ASi Selektif tiple de-
ğiştirilmeli !

Ekli dosyalar

• 5SV36448_datasheet_tr.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Dağıtım şirketinin kontrol sonucu beyanını doğru kabul edersek alt yapıya kadar gelen hat voltajı, dolayısı ile şirketin trafo voltaj çıkış değeri, kablo kalınlığı kabul edilebilir düzeydedir. Bunu teyit etmenin yolu aynı yerden beslenen komşularınızda benzer sorun olup olmadığını öğrenmektir (olmadığını düşünüyorum). Komşularda sorun yoksa problem kendi lokalinizdedir.
Yükü azaltınca yani az sayıda alıcı çalışırken durum nedir? Örneğin sadece standart yükler lamba, buzdolabı, bilgisayar, tv açıkken sorun oluyor mu?
Standarta yakın yüklerin olduğu bir konutta her yaşam alanının ve her ünitenin aynı anda kullanılmayacağı düşünülürse yük fazla geliyor, tek faz yetmiyor savı elenmiş olur.
Problem sadece yukarı katta mı oluşuyor, örneğin herhangi bir üniteyi alt katta çalıştırırsanız durum nedir? Sadece üst katta oluyorsa bu katın her odasında, her bölümünde, her lambasinda mi goruyorsunuz yoksa kısmi yerlerde mi? Bu bilgiler arızayı nerede aramak gerektiği hakkında yol gösterici olacaktır.
Sorun nedir derseniz, buradan koyabileceğimiz teşhis Nötr hasarı....
Yukarida sayılan gözlemleri siz yaptıktan sonra cagiracaginiz elektrikçiye bilgi olarak veriniz.

sorunuzu şöyle yanıtlayabilirim... Dün gece sigorta attığında tv+laptop+salon aydınlatma+koridor aydınlatma+mutfak aydınlatması açıktı... eşim Ocağın tek gözünü çalıştırdığı an kaçak akım rölesi attı... gidip röleyi kaldırdığımda eşime telefon açıp ocağı tekrar açmasını söyledim... problem olmayınca eve girmeden önce bahçedeki hayvanları besleyebilmek için yukardaki cihazlara ek olarak projektörü+merdiven üstü aydınlatmayıda açmama rağmen hiçbir problem yaşamadım..

Problem sadece yukarı katta mı oluşuyor, örneğin herhangi bir üniteyi alt katta çalıştırırsanız durum nedir? Sadece üst katta oluyorsa bu katın her odasında, her bölümünde, her lambasinda mi goruyorsunuz yoksa kısmi yerlerde mi?

Evin alt katı garaj ve kazan dairesi... kazan dairesindeki ısı pompası ve termoboyler arızalı olduğu için tek çalışan cihaz su hidraforu... oda ancak su tüketimi olursa devreye giriyor...
Evin içinde ise, evvelsi gün blender kaçak akımı attırmıştı dün ocak attırdı bugün ne olacak bilmiyorum... muhtemelen akşam airfrey ı açınca atacak :(

Nötr konusunu diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak not aldım...

çok teşekkürler

.
-300 mA olan ASi Selektif tiple de-
ğiştirilmeli.

Bahsettiğiniz kaçak akım fotoğraftakimi ?

300 mA olan ASi Selektif tiple değiştirilmeli.
Bunuda not olarak alıyorum... mevcuttaki 300 mA'lik uygun değilmi ? elektrikçinin yanlış bir tercihimi ?

bahçedeki pano dışında, evin girişinde ve içinde bulunan 2 panonunda fotoğrafını ekliyorum.. belki bir notunuz daha olur....

Ekli dosyalar

• Kaçak Akım Rölesi1.jpg
    Kaçak Akım Rölesi1.jpg
    198.7 KB · Görüntüleme: 34
  • Pano1.jpg
    Pano1.jpg
    221.8 KB · Görüntüleme: 33
  • Pano2.jpg
    Pano2.jpg
    96.4 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
2 katlı bir ev yaptırdım. Evi yaparken de trifaze elektrik çektirdim..

Sistem trifaze değilmi ( bahçe pano ) ve sayaç , diğer pano monofaze panolar ne alaka ?
Tesisatın ne olduğu belli değil .

İşten anlayan elektrkçi ile çözümleneniz .

evi yaptırdığınız elektirkçiyi bulursanız işiniz daha çabuk çözülür

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri