binbaşı
Son Etkinliği:
7 Haziran 2017
Katılım:
1 Eylül 2011
Mesajlar:
4.362
Beğenilen Mesajları:
4.935
Ödül Puanları:
2.008
Cinsiyet:
Bay
Bulunduğu Yer:
Kayseri
Meslek:
Makina Mühendisi/Öğretmenlik

Sayfayı Paylaş

binbaşı

Onursal Üye, Bay, Kayseri

Onursal Üye

http://www.eplan.education/en/download/ 18 Aralık 2015

binbaşı üyesinin en son etkinliği:
7 Haziran 2017
  1. Mirhan82
   Mirhan82
   merbaha;
   Şantiyede treefaze ile beslenen yaşam alanı bazı bölgelerde özellikle klimalar devreye girerken 1 fazda ciddi bir gerilim dalgalanması oluyor , yükü belli bir oranda dengeledim klimalarda sağlam , dağıtım panosundan itibaren fazları değiştirdim bu defa farklı bir bölgede aynı sorunla karşılaştım tesisatı tamamen değiştirmek dışında neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
  2. Furkan Bayrakdar
   Furkan Bayrakdar
   Birde bu internette jel sıvılar dolaşıyor sulu aküyü jele çevirme şansımız varmıdır sağlıklı olurmu ilginiz için aydınlattığınız için teşekkür ederim.
   1. binbaşı
    binbaşı
    Hayır, benim bildiğim kadarıyla böyle bir şansımız ne yazık ki yoktur, yeni jel aküleri satın alıp sulu olanları ise araçlarda kullanmalısınız, çünkü yapıları imal edilirken çok farklıdır, uyumsuzlukla ilgili sıkıntılar olabilir bu tadilatlarda, kendi kanımca. Kolay gelsin.
    23 Nisan 2017
    Furkan Bayrakdar bunu beğendi.
  3. Furkan Bayrakdar
   Furkan Bayrakdar
   Hocam Benim için Önemli olan akü kapasitesinin artması çünkü akşam gece kullanımında yetmiyor aküler bitiyor benim paneller 2*80 watt ,illa aynı amperdemi olması lazım akülerin sağlıklı çalışması için 95 amper taksam akü ömürlerimi azalır veya 102 amper taksam, aküler sulu akü bendekiler 100 amper bulup satın alıcam o zaman hani arkdaş tanıdık olduğu için 95 amperi uygun fiyata verecekti
   1. binbaşı
    binbaşı
    Anladım, akü kapasiteniz olması gerekenden daha düşükse panelin gün içinde max. şarj akımı verdiği amperin 10 katı fazlasını seçersiniz, en uygunu olarak, daha fazlasını da seçersiniz, 1/10'dan daha düşük olmamalı, örneğin 2*80 watt panel sckhottky+ reg. den sonra öeneğin 10 amper veriyorsa 100 amperi ve üzerini,150-200 A'yı bile seçersiniz,sorun olmaz, ama 72-90 amper düşük kalır, örneğin.
    23 Nisan 2017
    Furkan Bayrakdar bunu beğendi.
  4. Furkan Bayrakdar
   Furkan Bayrakdar
   Hocam meraba geçmiş konularda yaardımcı olmuşdunuz bana benim solar sistemde 2 adet 100 amper aküm var büyütmek istiyorum bi tanıdıktada akü var ikinciel varta 95 amper akü bunu sisteme dahil etsem sistem çalışırmı verimli veya 102ah veyada 105 ah taksam çalışırmı sistem.
   1. binbaşı
    binbaşı
    Çok büyük kapasiteli akü daha (100A yerine 200A gibi) uygun olur. Yani karışık bağlamada bu sistem çalışır, uzun vadede paralel bağlı kalanlar için bu durumu çok iyi olmaz. Sadece aküyü değil sistemdeki panel kapasitesini, reg.ün amperinin elverdiği ölçüde büyütmelisiniz. (Aküye 1/10'u panelden max. A olarak girecek şekliyle.) Aksi halde sadece akü kapasitesi artar, elektrik watt gücü değişmez.
    23 Nisan 2017
    Furkan Bayrakdar bunu beğendi.
  5. Turgut.M
   Turgut.M
   S.A. Çamaşır makinemin kömürleri bitmişti yenileri ile değiştirdim kokulu ve sesli çalışmaya başladı. Kollektör yanıkmış değiştirdiler şimdi yine yanık kokulu ve çıtır çıtır sesli çalışıyor yeni motor mu alsam makineyi mi değiştirsem ya da tamir yolu var mıdır acaba? Teşekkürler.
   1. binbaşı
    binbaşı
    Yeni motor almak bence daha iyidir, belli ki eski motor bir düzen tutmamış ve de tutmayacak. En mantıklısı bu, her halükarda bu makineden daha ucuz olacaktır, yani çamaşır makinesi yıkama/kurutma/sıkma motoru. Kolay gelsin. Saygılar.
    5 Mart 2017
    Turgut.M bunu beğendi.
  6. mfedemir541903
   mfedemir541903
   iyi aksamlar hocam bi konu icin rahatsiz ettim sizi bilginiz vardir diye evimize yakin baz istasyonu var ölcüm yaptirdik fakat sonuc tam olarak ne anlamadim 0.25 cikti microsievert sanirim degeri ama terim olarak emin degilim bilginiz varsa bilgilendirr misiniz arastiriyorum fakat birsey bulamadim daha dogrusu anlayamdim
  7. Seyhan dönmez
   Seyhan dönmez
   merhaba araçlara takılan led çakar lamba için yazılım gerekli yardımcı olabilirmisiniz lütfen
  8. elektrikbagımlısı
   1. binbaşı
    binbaşı
    "Kömür yakacağım" derken örneğin taş kömüründen ısıtmayla kömür gazı veya herhangi bir kömürü ısıtıp ocakta tam olarak ayrıştırmak mı istiyorsunuz, bunu tam olarak anlayamadım. Kolay gelsin.
    13 Şubat 2017
  9. sonsuzevren33
  10. Murat1978
   Murat1978
   Sayın hocam soyle bır soru sordum yanıt alamadım sızın yorumunuzu alabılırmıyım.2 katlı yatakhane var.Toplam guc tek kat 30 kwt.dısardan alt kat panoya 5x35 TTR kablo panoda 3x125 tmş,2adet 3x63 Votomat,1 adet 3x63 kak.yukarı kat,1 adet 3x63Votomat ve 1adet 3x63kak.Ana panodan gelen notr once kak notrune sonrada alıcılaramı dagıtılır hocam pano dızaynı dogrumu sızce tesekkur ederım.
   1. binbaşı
    binbaşı
    Önce fazı esas alıp otomatlardan ve K.K.K.R.sinden mutlaka bu ucu geçirmeniz gerekli,otomatlardan nötr’ü değil faz ucunu geçirmeniz gerekli,K.K.R.sinin sadece faz-toprak kaçağında değil,nötr-toprak kaçağında da hemen atabilmesi toprağa göre kaçakla dengesinin kaçak dışında normalde bozulmaması gerekiyor.
    3 Şubat 2017
    Murat1978 bunu beğendi.
   2. Murat1978
    Murat1978
    Panoya 3 faz 1 nötr 1 toprak dışardan gelıyor.3x63A otomata giyorum,çıktıdan alıp 3x63A kaçak akım a giriyorum,aynı zamanda nötr ü de kak a giriyorum,kak faz çıkışlarını monafazelere RST dagıtıyorum ve nötr kak çıkışından alıp nötr barasına giriyorum.Bu sekılde degılmı hocam yapmam gereken.Saygılar.
    3 Şubat 2017
 • Yüklüyor...
 • Yüklüyor...
 • Yüklüyor...
 • Hakkında

  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  Kayseri
  Meslek:
  Makina Mühendisi/Öğretmenlik
  Yaşadığınız Yer:
  İzmir
 • binbaşı henüz bir dosya indirmedi.