Trifaze daire tesisatını monofaze yaparsak ne olur?

Merhabalar.

Şu linkteki https://ban.ggood.vip/11uEg eWeLink 1P Akıllı Sigorta'yı satın aldım. Bu sigortanın tüketim hesaplama özelliğiyle ilgilenerek aldım. Bir kaç forumda başka dairenin doğalgazını ödeyen insanlar olduğunu görünce bazen anlamsızca yükselen günlük 18.5kW ortalamalı faturalarımdan şüphelenmeye başladım.

Ben liseyi Endüstriyel Bakım Onarım alanında Elektrik Elektronik Bölümü'nde okudum. O yıllarda (2010 gibi) stajlarda hem daire hem köy evleri tesisatlarında hep tek fazlı beslemeler görüyordum. Lise sonrasında da yazılımcılığa yöneldiğim için dairelere üç faz geldiğine dair herhangi bir tecrübem yoktu. Bilgim varsa da unuttum haliyle.

Sigortam geldiğinde panoyu açında daireye 3 faz geldiğini ve linyelere dağıtıldığını gördüm. Fotoğraf;
99958313-6ADD-4C10-91D0-1C21B9C9DE2E.jpg

Ben burada lise hocalarımdan sağlam azar işiteceğimi düşündüğüm bir işlem yaparak bütün tesisatı 3. faza bağladım. Onun da fotoğrafı;

9953CC8C-FD3D-4441-AA5E-83250C2D5127.jpg

Şimdi burada önemli olduğunu düşündüğüm 2 ayrıntı var. Biri şu sağdaki mavi sigortanın 7kW elektrikli şofbene bağlı olması. Antalya'da yaşadığımdan 4kW üzerinde neredeyse hiç kullanmıyorum ama yine de potansiyeli 7kW neticede. Onun sağında ve solunda da klimalarım mevcut ve turbo modda maximum 1.3kW çekebiliyorlar. Inverter olduklarından ortamı 15-20 dakika ısıttıktan sonra 200-600Watt aralığında tüketime devam ediyorlar yaz sıcağı veya kış soğuğu fark etmiyor. Bunların röleye en uzak sigortalar olması bir problem mi sizce?

Rölenin hemen yanındaki sigorta da bu bahsettiğim eWeLink. Röle de eWeLink'de 40A. Linkte 63A yazıyor fakat 40A üzerinde uzun süre kullanılmamalı gibi bir not olduğundan 40A olarak kabul ediyorum.

Burada tek fazı daireye dağıtmamda bir sakınca var mıdır ve varsa ne gibi bir sakınca vardır bunu öğrenmek istiyorum. Bir stajyerden fazla olmayan bilgimle bütün akımın bu sayaçlı eWeLink üzerinden geçebilmesi için böyle bir çözüm düşünebildim. 3 fazlı modeli var mı bilmiyorum ama iadeler ile uğraşmak ve bir 20 gün daha yurt dışından kargo beklemek istemiyorum.

Sigortanın mobil uygulama arayüzünden de bir görüntü ekliyorum;
8EEBEF16-AFD7-4126-8B4A-086CED17831F.png

Anlık dışında da aylık veya ayarlanan zaman aralığındaki tüketimleri de hesaplayabildiğinden hem gerektiğinde tasarrufa klavuz olması açısından hem de "kayıp olmayan" kaçak kullanım ihtimallerini görmek açısından çok faydalı olacaktır eğer bu biçimde kullanmamda sakınca yoksa.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar.

Şu linkteki https://ban.ggood.vip/11uEg eWeLink 1P Akıllı Sigorta'yı satın aldım. Bu sigortanın tüketim hesaplama özelliğiyle ilgilenerek aldım. Bir kaç forumda başka dairenin doğalgazını ödeyen insanlar olduğunu görünce bazen anlamsızca yükselen günlük 18.5kW ortalamalı faturalarımdan şüphelenmeye başladım.

Ben liseyi Endüstriyel Bakım Onarım alanında Elektrik Elektronik Bölümü'nde okudum. O yıllarda (2010 gibi) stajlarda hem daire hem köy evleri tesisatlarında hep tek fazlı beslemeler görüyordum. Lise sonrasında da yazılımcılığa yöneldiğim için dairelere üç faz geldiğine dair herhangi bir tecrübem yoktu. Bilgim varsa da unuttum haliyle.

Sigortam geldiğinde panoyu açında daireye 3 faz geldiğini ve linyelere dağıtıldığını gördüm. Fotoğraf;
Ekli dosyayı görüntüle 86396

Ben burada lise hocalarımdan sağlam azar işiteceğimi düşündüğüm bir işlem yaparak bütün tesisatı 3. faza bağladım. Onun da fotoğrafı;

Ekli dosyayı görüntüle 86398

Şimdi burada önemli olduğunu düşündüğüm 2 ayrıntı var. Biri şu sağdaki mavi sigortanın 7kW elektrikli şofbene bağlı olması. Antalya'da yaşadığımdan 4kW üzerinde neredeyse hiç kullanmıyorum ama yine de potansiyeli 7kW neticede. Onun sağında ve solunda da klimalarım mevcut ve turbo modda maximum 1.3kW çekebiliyorlar. Inverter olduklarından ortamı 15-20 dakika ısıttıktan sonra 200-600Watt aralığında tüketime devam ediyorlar yaz sıcağı veya kış soğuğu fark etmiyor. Bunların röleye en uzak sigortalar olması bir problem mi sizce?

Rölenin hemen yanındaki sigorta da bu bahsettiğim eWeLink. Röle de eWeLink'de 40A. Linkte 63A yazıyor fakat 40A üzerinde uzun süre kullanılmamalı gibi bir not olduğundan 40A olarak kabul ediyorum.

Burada tek fazı daireye dağıtmamda bir sakınca var mıdır ve varsa ne gibi bir sakınca vardır bunu öğrenmek istiyorum. Bir stajyerden fazla olmayan bilgimle bütün akımın bu sayaçlı eWeLink üzerinden geçebilmesi için böyle bir çözüm düşünebildim. 3 fazlı modeli var mı bilmiyorum ama iadeler ile uğraşmak ve bir 20 gün daha yurt dışından kargo beklemek istemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 86400

Anlık dışında da aylık veya ayarlanan zaman aralığındaki tüketimleri de hesaplayabildiğinden hem gerektiğinde tasarrufa klavuz olması açısından hem de "kayıp olmayan" kaçak kullanım ihtimallerini görmek açısından çok faydalı olacaktır eğer bu biçimde kullanmamda sakınca yoksa.

3 fazlı sistemi tek faz üzerinden beslemişsiniz ama sayacınız üç fazlı değil mi? Sayacı da tek faza çevirdiniz mi? Sistemi üç fazdan tek faza çevirirken gerekli ısı hesaplarını yaptınız mı? Gerilim düşümünü öngördünüz mü? Kablo kesitlerinizi ve mevcut altyapınızı dikkate almadan mı böyle bir yola başvurdunuz? Tek faza çevirmeden önceki sistemin resmini atmışsınız ancak orada 3 fazlı bir ana giriş sigortası gözükmemekte? Artık akım anahtarını(kaçak akım rölesi) devre kesicisi olarak kullanamazsınız. Yaptığınız uygulamaları sahip olduğunuz iptidai bilgilerle yapmanız hem can hem mal kaybı açısından oldukça riskli!
Yapmanız gereken şayet sistemi illa tek faza çevireceğim diyorsanız tüm sistemin tek hat şemasını(sayaç ve sayaç sonrası kablo kesitleri sigortalar ve tüm yük değerleri...) çıkarmanız. Şayet altyapınız yeterli ise tek faza tekniğine uygun dönüşümünü sağlamanız. Şayet kurtarmıyor ve illa tek faza dönecekseniz gerekli altyapısal revizyonları yapmanız lazım. Maliyetten kaçıyorsanız eski haline çevirip sigorta kutusuna bir adet devre kesicisi ekleyiniz(Bilgilerinizin yapmış olduğunuz işlemlere bakarak yetersiz olduğu kanaatindeyim, danışmanlık yahut teknik destek almalısınız...)

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

3 fazlı sistemi tek faz üzerinden beslemişsiniz ama sayacınız üç fazlı değil mi?
Evet.
Sistemi üç fazdan tek faza çevirirken gerekli ısı hesaplarını yaptınız mı?
Hayır.
Gerilim düşümünü öngördünüz mü?
Evet. Burası sadece bir daire ve en yüksek güç tüketimini yapan şofbenle bile gerilim düşümü kaydadeğer seviyede olmuyor haliyle.
Tek faza çevirmeden önceki sistemin resmini atmışsınız ancak orada 3 fazlı bir ana giriş sigortası gözükmemekte? Artık akım anahtarını(kaçak akım rölesi) devre kesicisi olarak kullanamazsınız.
Bu bilgi doğru bir bilgi değil. Ana giriş sigortası ana panoda, daire içerisinde de sadece kaçak akım rölesi mevcut. Devre kesici olarak kullanılabilmesinde herhangi bir pratik sakınca yok, yasal sakıncasını bilemem. Binayı ben yapmadım, yapan böyle yapmış 5 yıl önce.

Burada not olarak eklemek isterim yazılımcılığa yönelsem de Elektrik Elektronik Mühendisliğini 7 yıl boyunca bitirmemiş olmamın sebebi kesinlikle bölüm dersleri değildi. Teorik olarak neyin ne olduğunun farkındayım. Pratik bilgim yok.

Şayet altyapınız yeterli ise tek faza tekniğine uygun dönüşümünü sağlamanız.
Tam olarak da böyle yapmam gerektiğinin farkındayım fakat anlam veremediğim için buraya konu açıyorum. Dairede hesaplanan maksimum güç tüketiminin 0.65 ile çarpıldıktan sonra sözleşme gücü hedefi olarak belirlendiğini hatırlıyorum. Bu da (7+2+3+1)*0.65 = 8.45kW yapıyor. Halihazırda şofbenlerin tek faz olduğunu biliyorsunuz. Ve 7kW güç çekebiliyorlar. Siz 3 fazı ne kadar dağıtırsanız dağıtın zaten tek faza 7kW üzerinde güç gelebiliyor. O faz sadece şofbene ayrılmış değil.

2 klimayı turbo modda ve fırını televizyonu kahve makinesini açsam bile evin anlık çektiği güç 6kW, taş çatlasın 7kW olacaktır. Şofbeni bağlarken sorun olmayan 7kW tüketim genel kullanımda ortalama 0.2kW - 3kW aralığında olan dairede neden risk oluyor?

Söylediklerinizin tamamını ben aktif sahada olmadan da biliyorum zaten. Bu sebeple konuya staj sürecini falan geçtiğimi ekleyerek başladım.

Kaldı ki normalde 3 faz dağılımı bile rast gele yapılmış. Mutfağın tamamı ve salon tek fazdaydı ve buna salonun kliması da dahil. Ben bu sistemi tekrar 3 faza dağıtırken zaten önceki halinden daha düzgün bir dağılım sergileyeceğim. Tek merak ettiğim şu an bu yaptığım işlemin literatürdeki karşılığı. İnternette bu konuda hiç bir kaynak bulamıyorum.

Aleykümselam .

Diğer bir forumada konu açılmış gördüm .
https://tavsiyeforumu.com/konu/ewelink-akilli-sigorta-wattmetre-wi-fi.14522/

Doğru uyğulama değil .
Düşünün faz dağılımı ?

skutusu.png

2 adet B 10 amper .
8 adet B 16 amper .
1 adet C 32 amper .
1 adet siemens siğorta devreden çıkarmışınız gözüyor .
2 fotoda yok ( son tesisat olmalı ? )

Yüke bindeği zaman ne olacak ?
Pensampermetre her ürünün tek tek çalıştırın amperini bulmanız .
Tesisatı projelendirmeniz .
Siğorta ve kullanılan ürünlerin amperleri .
Ne nereye ait siğortalar .
Uyğun faz dağılımı yapılıp ( daimi kullanılan ürünler hesap edilerek ) , tesisat eski konumuna ( 3 fazlı ) çevirmek .

Son düzenleme:
Aleykümselam .

Diğer bir forumada konu açılmış gördüm .
https://tavsiyeforumu.com/konu/ewelink-akilli-sigorta-wattmetre-wi-fi.14522/

Doğru uyğulama değil .
Düşünün faz dağılımı ?

Ekli dosyayı görüntüle 86405

2 adet B 10 amper .
8 adet B 16 amper .
1 adet C 32 amper .
1 adet siemens siğorta devreden çıkarmışınız gözüyor .
2 fotoda yok ( son tesisat olmalı ? )

Yüke bindeği zaman ne olacak ?
Pensampermetre her ürünün tek tek çalıştırın amperini bulmanız .
Tesisatı projelendirmeniz .
Siğorta ve kullanılan ürünlerin amperleri .
Ne nereye ait siğortalar .

30mA 40 amper kontakları yapışabilir ?

Öncesi ana siğortanınıda önemi ?

300mA AMPER ? yangın rölesi yoksa ?
Tehlikeli yerlerde dolaşmayın !!!

https://tr.aliexpress.com/item/4001124979266.html

Ekli dosyayı görüntüle 86409
Anladığım kadarıyla tesisat ben müdahale etmeden önce de olması gerektiği gibi değil. 300mA ikinci bir röle gerektiğini bilmiyordum ama aşağıda var mı ona bakmadan yorum yapmayayım.

İptal olan sigorta kullanmadığım odaya ait 3. klima sigortası. Bir gün 3. klimayı takarsam sigortasını da takarım diyerek iptal ettim. Tabi ucu açıkta bırakmadım diğer klimanın sigortasına bağladım. Tam güçte 2 klima toplam 13.60A çekiyor ve haliyle 16A yakın olduğundan sigorta ayırmak gerekecektir 3. klimayı bağlamaya karar verirsem.

Şimdi o zaman bu uygulamam göründüğünden daha riskli. Her cihazın çekeceği akım değerleri zaten belli. Ben en iyisi şu iade konularıyla uğraşayım.

Merhabalar.

Ekli dosyayı görüntüle 86396

Ekli dosyayı görüntüle 86398

Ekli dosyayı görüntüle 86400

Uzun lafa girmeyip "Millet gider Mersin'e, biz gideriz tersine.." özdeyişi ile durumu özetlemek isterim.
Normal şartlarda olması gerektiği gibi 3 faz ve bolca linye ile düzgün bir dağılım yapılmış gibi görünüyor. Tek faza düşürmek yerine her faz için ayrı ayrı cihaz almanız, ya da enerji analiz cihazı kullanmanız daha yerinde olur.

Uyarılar ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

@Erhan_TR
@arkaplan
@GezginN

Uyarılarınız üzerine biraz önce bağlantıları değiştirerek sadece 2 adet 1.3kW klimaları kapsayacak şekilde bağladım.

sigorta.jpg

2 klimaya 16A sigortanın yetmeme ihtimalinde sadece sigorta atacaktır. Teorik olarak bu durum da söz konusu olmayacaktır. Zira klimaların maximum güçleri 1.3kW, toplam 2.6kW ediyor ve bu da 12Amperin altında bir akıma tekabül ediyor. Kaldı ki klimalar da ilk 15-20 dakika sonrasında 0.2kW tüketime düşüyorlar aşırı sıcak veya soğuk olmadığı durumlarda.

Böylece faz dağılımlarını eski haline getirip sadece klimaları kullanmadığım odanın prizleriyle aynı faza yerleştirmiş oldum. Tüketim olarak da tabi sadece klimaların tüketimini ölçmüş olacağım ve bu da tasarruf fikirleri için yeterli olacaktır.

3 fazlı akıllı sigorta bulamadım. Elektrik çalınma şüphelerime somut delil toplama planım an itibariyle suya düşmüş durumdadır.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Evet.

Hayır.

Evet. Burası sadece bir daire ve en yüksek güç tüketimini yapan şofbenle bile gerilim düşümü kaydadeğer seviyede olmuyor haliyle.

Bu bilgi doğru bir bilgi değil. Ana giriş sigortası ana panoda, daire içerisinde de sadece kaçak akım rölesi mevcut. Devre kesici olarak kullanılabilmesinde herhangi bir pratik sakınca yok, yasal sakıncasını bilemem. Binayı ben yapmadım, yapan böyle yapmış 5 yıl önce.

Burada not olarak eklemek isterim yazılımcılığa yönelsem de Elektrik Elektronik Mühendisliğini 7 yıl boyunca bitirmemiş olmamın sebebi kesinlikle bölüm dersleri değildi. Teorik olarak neyin ne olduğunun farkındayım. Pratik bilgim yok.

Tam olarak da böyle yapmam gerektiğinin farkındayım fakat anlam veremediğim için buraya konu açıyorum. Dairede hesaplanan maksimum güç tüketiminin 0.65 ile çarpıldıktan sonra sözleşme gücü hedefi olarak belirlendiğini hatırlıyorum. Bu da (7+2+3+1)*0.65 = 8.45kW yapıyor. Halihazırda şofbenlerin tek faz olduğunu biliyorsunuz. Ve 7kW güç çekebiliyorlar. Siz 3 fazı ne kadar dağıtırsanız dağıtın zaten tek faza 7kW üzerinde güç gelebiliyor. O faz sadece şofbene ayrılmış değil.

2 klimayı turbo modda ve fırını televizyonu kahve makinesini açsam bile evin anlık çektiği güç 6kW, taş çatlasın 7kW olacaktır. Şofbeni bağlarken sorun olmayan 7kW tüketim genel kullanımda ortalama 0.2kW - 3kW aralığında olan dairede neden risk oluyor?

Söylediklerinizin tamamını ben aktif sahada olmadan da biliyorum zaten. Bu sebeple konuya staj sürecini falan geçtiğimi ekleyerek başladım.

Kaldı ki normalde 3 faz dağılımı bile rast gele yapılmış. Mutfağın tamamı ve salon tek fazdaydı ve buna salonun kliması da dahil. Ben bu sistemi tekrar 3 faza dağıtırken zaten önceki halinden daha düzgün bir dağılım sergileyeceğim. Tek merak ettiğim şu an bu yaptığım işlemin literatürdeki karşılığı. İnternette bu konuda hiç bir kaynak bulamıyorum.
Sn. ömercolak1337 konuyla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu anladığım için bilgilendirmede bulundum. Kaçak akımların devre kesicisi yerine kullanılabileceğini iddia ederken dayanağınızı da paylaşırsanız memnun olurum. Tekrar ifade etmek isterim artık akım anahtarları devre kesicisi yahut kıs devre kesme amacıyla kullanılamazlar.
https://www.emo.org.tr/ekler/79e19b...nyatür devre kesiciler yerine kullanılamazlar.
EMO'nun paylaşmış olduğu dökümanda 2. sayfa madde 6'da ifade ediliyor.

Sn. ömercolak1337 konuyla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu anladığım için bilgilendirmede bulundum. Kaçak akımların devre kesicisi yerine kullanılabileceğini iddia ederken dayanağınızı da paylaşırsanız memnun olurum. Tekrar ifade etmek isterim artık akım anahtarları devre kesicisi yahut kıs devre kesme amacıyla kullanılamazlar.
https://www.emo.org.tr/ekler/79e19b29ba4e8c8_ek.pdf?dergi=1270#:~:text=akım röleleri aşırı akım ve,minyatür devre kesiciler yerine kullanılamazlar.
EMO'nun paylaşmış olduğu dökümanda 2. sayfa madde 6'da ifade ediliyor.
Söylediğim gibi biz eğitimini alırken böyle bir şey yoktu (Burayı düzeltmek isterim, röle öncesinde röleden düşük veya eşit amperde sigorta bulunması gerektiği ezelden beri var olan bir şey.). Güncelde gelmiştir zaten mesajımda da yazdım yasal durumunu kastetmediğimi.

Muhtemelen hatta bina yapılırken de devre kesici sigorta için yanına ek pano koyulmuş. Fakat kullanılmamış. Aşağıda saatin altında konumlandırılmış ve yeterli midir, daire içerisinde olmalı mıdır bilmiyorum. Bu benim mesleğim değil, diplomalam ve iş yeri açma belgem sadece birer kağıt parçaları.

“Pratikte” devre kesici olarak kullanılabilir. Dün yasal olarak da kullanılabiliyordu, bu gün kullanılamıyor olabilir ben bundan bahsetmiyorum.

Yine de ofansif de olsa cevabınız için teşekkür ederim. Sıfır tesisat yapmak gibi bir girişimim olursa devre kesici sigorta konusunu dikkate alırım. Şu an yapılı binada bu durum beni ilgilendirmeyen bir durum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri