Ev sigorta panosunda değişiklikler

kadir.bmh

Üye
Herkese merhaba,

Evimin sigorta panosunda planladığım değişiklikler ile ilgili sizlere danışmak istediğim sorularım mevcut. Öncelikle elektrikçi değilim, amatör düzeyde ilgileniyorum. Karşıma çıkan videolar sonucu sigorta panomda bazı yerlerde değişlikler yapmak istedim.

Mevcut hali;

1701894880157.jpg

Alttaki iki sigortadan birisi AC tipi 30mA kaçak akım rolesi, diğeri de B tipi 40 amper sigorta. Ben bunları değiştirip, A tipi 30mA kaçak akım rolesi, B tipi nötr kesmeli 40A sigorta, tip 2 Parafudr ve voltaj koruma rolesi eklemek istiyorum.

Yeni halinin çizimini aşağıdaki gibi planladım;

1701894880140.jpg

Burada yeşil kablo topraklama, mavi nötr ve kahverengi faz'ı ifade ediyor. Ana hattan gelen kablolar 10 mm2 kesitinde. Doğal olarak bende sigortalar arasındaki kablo bağlantıları için aynı kesit ölçüsünde kablo kullanmayı planladım; fakat parafudr'u paralel bağlayabilmem için nötr kesmeli sigorta çıkışlarına iki adet kablo sokmam gerekiyor. Buradaki ideal bağlantı yöntemi nasıl olmalıdır ? Yani 10 mm2 kesitindeki iki kabloyu arka arkaya sokarak bağlasam sağlıklı olur mu ?

Ek olarak bu değişiklikler hakkında gerekli / gereksiz dedikleriniz varsa (örn parafudr için gelebilir diye tahmin ediyorum) yorumlarınızda benim için çok değerli olacaktır. Evde çok fazla elektronik eşya çalışıyor ve elektrik yönünden sağlam bir panoya sahip olma arzusu beni bu noktalara getirdi.

Şimdiden çok teşekkür ederim, hayırlı forumlar..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Daha çok çeşitli videolar izlemeniz .
Ana üretici kaynaklarından videoları izlemeye devam .
Tam doğru bilğilerle ...

Tüm panoyu elektrkçi bulup elden geçirirseniz daha iyi olur .

Sadece bir kaç değişim ile istediğiniz amacınıza ulaşamazsınız .
+ parafudr işi derin iş . ( kurallarına göre yapılmazsa boşuna takılmış olur . )
Parafudr tesisatı ve ürünlerin seçimi .
( Ana giriş pano parafudr - siğorta kutusu parafudr - özel prizler )
Tv anten - kamera vs gibi özel parafudrlar.

Konunu uzmanlarını beklemeniz ve videoları izleme .

Harmanlayıp çözüm yolu .
Video ve foto üzerindeki ürün değerlerini dikkate almayınız .

-----------------------------------------------------------------------

Screenshot_2023-12-07-17-22-20.png

İsterseniz tüm siğortaların 2. ana siğortasını koymayabilirsiniz konulursa daha iyi olur .

Ekli dosyayı görüntüle 103565

Sağlıcakla ......

Son düzenleme:
Gerilim koruma rölesinden sonra KAKR yi koymanızı tavsiye ederim. Her linyenin sigortasını ayırmanızı da öneririm. Parafudr kesinlikle gereksiz değil tam aksine zorunludur. A tipi KAKR alırsanız elinizde 2 adet KAKR olacak. Eski KAKR yi de sisteme dahil edin ve sistemi 2 ye bölün. Nötrleri ayırmanız gerekiyor bu işlem için tabi.
10 mm kablo sert ise çift kat edip sırt sırta girebilirsiniz. Biraz zor olur ama onun yerine yumuşak kablo ile çift girişli 10 luk yüksük de kullanabilirsiniz ama onun için sıkma pensesine ihtiyacınız var.
Nötr kesmeli sigorta yerine 2 fazlı sigorta kullanmalısınız.

Bu ürünlerin seçimleri, montajı ve bulması zor ürünlerdir bu sebeple mutlaka bir bir uzmana yaptırın.

Videoda C tipi otomat kullanılmış, konutlarda B tipi otomat kullanılır. C tipi olanlar sanayide ve ağır makineler için kullanılır.

Parafudr olayı bir takım işidir! Yani sayaç öncesine Tip1 Parafudr, daire girişine Tip2+Tip3 parafudr konulur. Bazı üreticiler bu parafudr'ları Tip2+3 ya da B+C olarak da bütünleşik şekilde üretiyorlar. Ayrıca parafudr için çok, KAKR için yeterli olan topraklamadan daha özenli iyi bir topraklama olmalıdır!

Yorumlarınız için minnettarım;
örnek aldığım temel video :

"Gerilim koruma rölesinden sonra KAKR yi koymanızı tavsiye ederim."
->
Bazı videolarda da gerilim koruma rolesi elektronik devre olduğundan KAKR sonrası konulması iyi olabilir dendiğini hatırlıyorum, sizin tavsiyeniz gibi yapan videolarda görmüştüm, acaba tavsiyenizdeki temel sebep nedir ?

"Her linyenin sigortasını ayırmanızı da öneririm."
->
Doğru söylüyorsunuz siz dedikten sonra farkettim, bir iyileştirme noktası daha, sonraki adımda mutlaka yapacağım.

" A tipi KAKR alırsanız elinizde 2 adet KAKR olacak. Eski KAKR yi de sisteme dahil edin ve sistemi 2 ye bölün"
->Bu beni aşacak bir durum gibi geldi :) nötr'leri ayırmak için daha büyük bir çalışma gerekecektir sanırım panoda.

"10 mm kablo sert ise çift kat edip sırt sırta girebilirsiniz. Biraz zor olur ama onun yerine yumuşak kablo ile çift girişli 10 luk yüksük de kullanabilirsiniz ama onun için sıkma pensesine ihtiyacınız var."
-> Aşağıdaki fotoğraftaki gibi yapmayı planlıyordum, malzemeleri almıştım ve önden deneme yaptım, sanki yaptığım şekilde çok sağlıklı olmayacak gibi geliyor, videolarda gevşek bırakılırsa ark olur dikkat edin gibi yorumlar görmüştüm, dolayısıyla yaptığım şekilde de bu tehlike olabilir mi ? dediğiniz gibi yumuşak kablo ile çift girişli yüksük kullanmak en doğrusu olacak sanırım,

"Nötr kesmeli sigorta yerine 2 fazlı sigorta kullanmalısınız."
-> Fotoğraftaki sigorta iş görmez mi bu arada, ne için 2 fazlı sigortayı önermiştiniz?

"Parafudr olayı bir takım işidir! Yani sayaç öncesine Tip1 Parafudr, daire girişine Tip2+Tip3 parafudr konulur. Bazı üreticiler bu parafudr'ları Tip2+3 ya da B+C olarak da bütünleşik şekilde üretiyorlar. Ayrıca parafudr için çok, KAKR için yeterli olan topraklamadan daha özenli iyi bir topraklama olmalıdır!"
-> Topraklamamın sağlıklı olduğunu düşünüyorum, kendimce yaptığım ölçümlerde nötr ile arasında 0.1V - 0.2V fark çıktı. Tip2 bir parafudr almıştım, Tip1 sayaç yanına koymayı düşünüyorum, Tip3'ü de ilerleyen vakitte tip2 parafudr'un yanına takarım diye düşünmüştüm.

Çizimdeki ürünler için aldıklarım ve planladığım bağlantı şekli aşağıdaki fotoraflardaki gibiydi:

Not: kaçak akım rolesi ile nötr kesmeli sigorta yer değişecek, kablo denemesi yaparken sıralarını yanlış bağlamışım.
1701975156350.jpg

1701975156369.jpg

edit: sorulara ekleme yapıldı, imla düzeltildi
Daha çok çeşitli videolar izlemeniz .
Ana üretici kaynaklarından videoları izlemeye devam .
Tam doğru bilğilerle ...

Tüm panoyu elektrkçi bulup elden geçirirseniz daha iyi olur .

Sadece bir kaç değişim ile istediğiniz amacınıza ulaşamazsınız .
+ parafudr işi derin iş . ( kurallarına göre yapılmazsa boşuna takılmış olur . )
Parafudr tesisatı ve ürünlerin seçimi .
( Ana giriş pano parafudr - siğorta kutusu parafudr - özel prizler )
Tv anten - kamera vs gibi özel parafudrlar.

Konunu uzmanlarını beklemeniz ve videoları izleme .

Harmanlayıp çözüm yolu .
Video ve foto üzerindeki ürün değerlerini dikkate almayınız .

-----------------------------------------------------------------------

Ekli dosyayı görüntüle 103574

İsterseniz tüm siğortaların 2. ana siğortasını koymayabilirsiniz konulursa daha iyi olur .

Ekli dosyayı görüntüle 103565

Sağlıcakla ......
o kadar aramama rağmen bu tarz bağlantılı video bulalamıştım, çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
Ciddi teknik eksiklikleriniz var ve ciddi bir şey yapmak üzeresiniz. Kesinlikle bir elektrikçiye yaptırın bunları. Amatör elektrikçi diye bir şey yoktur, ben bunları elektrikçi arkadaşa öneri olarak anlatıyorum. Elektrik de hata yaparsanız belki 3 gün sonra belki 3 sene sonra sonuçlarını alırsınız.

- Gerilim koruma rölesi küçük de olsa 2-3 ma artık akım üretebilir. Sigortalar da böyle minik kaçaklar üretebiliyor.

- Sisteme 2 adet KAKR bağlayabilirseniz, bir kaçak olduğunda evin tamamının enerjisi kesilmez böylece ev halkı güvenle kalan enerjiyi kullanabilir. Örneğin fırına ait linyede bir kaçak var kaldırır kaldırmaz röle enerjiyi kesiyor. Bu durumda elektrikçiyi bekleyeceksiniz ve karanlıkta oturacaksınız.
İlk cümlede bahsettiğim hayalet kaçaklar için de harika bir çözümdür.

- En tehlikeli kısım burasıdır zaten. Yüksüğün markası ve sıkma yöntemi de çok önemli.

- Nötr kesmeli de olur zorunlu değil aslında ama arasında pek fiyat farkı yoksa 2p tercih edin.

- Bu arada kafanıza göre alttan üstten bağlamışsınız bu çok yanlış. Gerilim koruma rölesine ve KAKR ye yukarıdan giriş yapılmalı.

- Önce sigortaya girin sonra parafudra parafudrdan gerilim korumasına (Paralel ama ilk durak parafudr olsun.) gidin sonra KAKŞ ye. Sigortalar için alt üst farketmez.

Ciddi teknik eksiklikleriniz var ve ciddi bir şey yapmak üzeresiniz. Kesinlikle bir elektrikçiye yaptırın bunları. Amatör elektrikçi diye bir şey yoktur, ben bunları elektrikçi arkadaşa öneri olarak anlatıyorum. Elektrik de hata yaparsanız belki 3 gün sonra belki 3 sene sonra sonuçlarını alırsınız.

- Gerilim koruma rölesi küçük de olsa 2-3 ma artık akım üretebilir. Sigortalar da böyle minik kaçaklar üretebiliyor.

- Sisteme 2 adet KAKR bağlayabilirseniz, bir kaçak olduğunda evin tamamının enerjisi kesilmez böylece ev halkı güvenle kalan enerjiyi kullanabilir. Örneğin fırına ait linyede bir kaçak var kaldırır kaldırmaz röle enerjiyi kesiyor. Bu durumda elektrikçiyi bekleyeceksiniz ve karanlıkta oturacaksınız.
İlk cümlede bahsettiğim hayalet kaçaklar için de harika bir çözümdür.

- En tehlikeli kısım burasıdır zaten. Yüksüğün markası ve sıkma yöntemi de çok önemli.

- Nötr kesmeli de olur zorunlu değil aslında ama arasında pek fiyat farkı yoksa 2p tercih edin.

- Bu arada kafanıza göre alttan üstten bağlamışsınız bu çok yanlış. Gerilim koruma rölesine ve KAKR ye yukarıdan giriş yapılmalı.

- Önce sigortaya girin sonra parafudra parafudrdan gerilim korumasına (Paralel ama ilk durak parafudr olsun.) gidin sonra KAKŞ ye. Sigortalar için alt üst farketmez.
Elektrikçiye yaptıracağım teşekkür ederim uyarınız için.
Gerilim korumaya yukardan girmiştim ama KAKR mevcutta da alttan girmişler bende o şekilde girerim demiştim ama yapıyorsak düzgün olsun üstten girecek şekilde düzenlemek gerek.
sigorta sonrası da ilk durağın parafudr olması önemli bir detaydı, tekrar teşekkürler.

Gerilim koruma rölesinden sonra KAKR yi koymanızı tavsiye ederim. Her linyenin sigortasını ayırmanızı da öneririm. Parafudr kesinlikle gereksiz değil tam aksine zorunludur. A tipi KAKR alırsanız elinizde 2 adet KAKR olacak. Eski KAKR yi de sisteme dahil edin ve sistemi 2 ye bölün. Nötrleri ayırmanız gerekiyor bu işlem için tabi.
10 mm kablo sert ise çift kat edip sırt sırta girebilirsiniz. Biraz zor olur ama onun yerine yumuşak kablo ile çift girişli 10 luk yüksük de kullanabilirsiniz ama onun için sıkma pensesine ihtiyacınız var.
Nötr kesmeli sigorta yerine 2 fazlı sigorta kullanmalısınız.

Bu ürünlerin seçimleri, montajı ve bulması zor ürünlerdir bu sebeple mutlaka bir bir uzmana yaptırın.

Gerilim koruma rölesinden sonra KAKR yi koymanızı tavsiye ederim

Benim yorumundaki fotoda gerilim koruma rölesinden önce olma sebebi .
Gerilim ve akım koruma rölesinin Çinli üreticisinin ve satıcısının fotosundan alıntısı .
Sebebi : Kontak korumada kalıyor durumu ( gerilim akım rölesinin uygun değerler girilmesi kaydı ile )

Dİğer . Sizi haklı konuna getirecek durum .
Kaçak akım koruma rölesi , gerilim ve akım koruma rölesinden sıralamada öncesi ve sonrası takılma durumunda etkisi varmı bilinmiyor ? ( testler )

Mantık : Ana siğorta + parafudr + akım ve gerilim rölesi + kaçak akım koruma rölesi + istenirse 2 . ana siğorta + diğer siğortalar .

İlk önem canlıyı koruma mantığı !!!

PANO.png

siğorta kutusu.png

https://www.legrand.com.tr/otomatik-sigortalarda-notr-yapisi.php

2 kutuplu üründe kutup ile ifade edildiği için iki kutupda da termik ve menyetik koruma yapılırken
1 kutup + nötr yapısındaki üründe sadece tek kutupda termik ve menyetik koruma vardır ve nötr kısmında herhangi bir koruma yoktur.

Son düzenleme:
Mantık : Ana siğorta + parafudr + akım ve gerilim rölesi + kaçak akım koruma rölesi + istenirse 2 . ana siğorta + diğer siğortalar .
O zaman boşa cikacak 1P sigortayı da en son tekrar bağlayabilirim.

2 kutuplu üründe kutup ile ifade edildiği için iki kutupda da termik ve menyetik koruma yapılırken
1 kutup + nötr yapısındaki üründe sadece tek kutupda termik ve menyetik koruma vardır ve nötr kısmında herhangi bir koruma yoktur.
2P sigorta çok daha mantikliymis evet.

Birde nötr kopması için trimbox karşıma çıkmıştı ama güvenip alamadım, bu benim bilgisizligimden de kaynaklanabiliyor olabilir ürün hakkında yanlış yorum yapmak istemem.

O zaman boşa cikacak 1P sigortayı da en son tekrar bağlayabilirim.
2P sigorta çok daha mantikliymis evet.

Birde nötr kopması için trimbox karşıma çıkmıştı ama güvenip alamadım, bu benim bilgisizligimden de kaynaklanabiliyor olabilir ürün hakkında yanlış yorum yapmak istemem.

Boşa çıkacak B 40 A tekli siğortayı diğer tekli siğortaların ana siğortası yapabilirsiniz .

Trimbox işi için karar sizin . Forumda rağbet görmedi .

Sadece Gerilim ve akım rölesi ile test !!!

Gerilim ve akım rölesinin sadece in ( giriş ) faz yerinden ( 220 volt ) faz verelim .
Nötr kopmuş olsun diyelim . Nötrü bağlamayalım .
Test :
Gerilim ve akım rölesinin çalışıyormu ?
ve kontrol
Gerilim ve akım rölesinin faz çıkışında enerji görebiliyormusunuz ?

Kolay Gelisn Sağlıcakla kalın .

Monofaze.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular